Żużel. W debiucie wywalczył medal mistrzostw kraju. "Przeszedł tę próbę śpiewająco"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / RC Jones / Na zdjęciu: Charlie Trana
Materiały prasowe / RC Jones / Na zdjęciu: Charlie Trana

Zaledwie cztery tygodnie temu pierwszy raz wsiadł na motocykl o pojemności 500cc. W swoim debiucie w zawodach od razu sięgnął po medal mistrzostw kraju, czym udowodnił, że drzemie w nim spory potencjał. Charlie Trana to jedna z nadziei żużla w USA.

W tym artykule dowiesz się o:

Urodzony 28 grudnia 2006 roku Charlie Trana swoją przygodę z żużlem rozpoczął już jako ośmiolatek. Przez pięć sezonów z powodzeniem rywalizował na motocyklach o pojemności 150cc, aby następnie przenieść się do wyższej kategorii.

Po swój największy sukces sięgnął 3 września tego roku, kiedy w Auburn został mistrzem Stanów Zjednoczonych w kategorii 250cc. W fazie zasadniczej wywalczył komplet punktów, a następnie był górą w wyścigu finałowym.

Zaledwie cztery tygodnie temu (10 października) na torze w Bakersfield po raz pierwszy w życiu spróbował swoich sił w "dorosłym" żużlu. Prawdziwym sprawdzianem były dla niego ostatnie mistrzostwa kraju juniorów.

Debiut Trany wypadł niezwykle okazale. Od razu zdołał wywalczyć brązowy medal. Lepsi od niego byli jedynie uczestnik Speedway Ekstraliga Camp Alex Martin oraz ubiegłoroczny reprezentant USA podczas półfinału Speedway of Nations Blake Borello.

- Debiut Charliego w kategorii 500cc był znakomity. W tym roku zdominował rywalizację juniorów, ale ścigał się przeciwko małej grupie zawodników, wśród których wielu jest młodszych od niego - ocenił Steve Evans, promotor zawodów w Perris i Bakersfield.

- Został całkowicie rzucony na głęboką wodę i przeszedł tę próbę śpiewająco. Jego tempo poprawiało się przez całe zawody. Bardzo ekscytujące będzie obserwowanie, jak kontynuuje karierę i rozwija się na tym poziomie - dodał.

Co ciekawe, Trana startuje z polskim herbem na kevlarze. Jednym z jego sponsorów jest mający polskie korzenie Greg Siekierski. Zasłynął tym, że próbował wprowadzić na rynek obręcze kół wykonane z włókna węglowego (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Charlie Trana pod koniec roku skończy 16 lat i - w teorii - zyska prawo startu w rozgrywkach ligowych w Polsce, w tym U-24 Ekstralidze. Biorąc pod uwagę jego występ w debiucie w kategorii 500cc, może w przyszłości być o nim głośno.

ZOBACZ Polskie obywatelstwo dla Tarasienki "na biurku Prezydenta". Prezes mówi o szczegółach

Czy Charlie Trana powinien trafić do Ekstraligi U-24?