Żużel. Osłabiona Polonia lepsza od Wybrzeża. Przyjemski i straż pożarna ojcami zwycięstwa

Abramczyk Polonia Bydgoszcz pomimo braku Davida Bellego pokonała w zaległym spotkaniu 1. Ligi Żużlowej Zdunek Wybrzeże Gdańsk. W czwartkowym spotkaniu doszło do niezwykle osobliwej przerwy, kiedy na ratunek przybyła... straż pożarna.

Michał Gałęzewski
Mads Hansen (na czele), za nim Kenneth Bjerre (kask niebieski) i Daniel Jeleniewski (czerwony) WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Mads Hansen (na czele), za nim Kenneth Bjerre (kask niebieski) i Daniel Jeleniewski (czerwony)
Przed czwartkowym spotkaniem doszło do istotnej zmiany w składzie Abramczyk Polonii. W meczu ze Zdunek Wybrzeżem nie pojechał kontuzjowany David Bellego, który odczuwa skutki kontuzji odniesionej w Anglii. W zespole z gdańszczan nie wystąpił natomiast Norbert Kościuch. Był on obecny w Bydgoszczy, ale zgłosił uraz i od początku jechał za niego Mads Hansen, który jednak prezentował się bardzo dobrze.

Od początku bardzo dobrze pasowało zawodnikom pole D, z którego żużlowcy w ciągu pierwszych siedmiu biegów zdobyli 16 punktów na 21 możliwych! Do tego raz spod bandy startował przeciwko seniorom rywala Olivier Buszkiewicz, który nie punktował. Pozostali stracili więc tylko dwa "oczka" (z czego jedno z bonusem). Do tego oprócz pierwszego okrążenia mijanie na dystansie było praktycznie niemożliwe.

Przewagę po podwójnym zwycięstwie w 4. biegu zyskali gospodarze, wśród których nieźle jako zastępstwo za Bellego spisywał się Benjamin Basso. Duńczyk w dwóch pierwszych wyścigach pokonał po jednym seniorze rywala. Nieoczekiwanie Zdunek Wybrzeże Gdańsk zmniejszyło straty w 7. biegu, kiedy zwyciężył Michael Jepsen Jensen. To nie była jednak niespodzianka, tylko wygrana Seweryna Orgackiego z bardzo słabym tego dnia Danielem Jeleniewskim. Było to pierwsze zwycięstwo gdańskiego juniora z seniorem w tym sezonie!

Po chwili jednak ostro skontrowali bydgoszczanie, którzy wygrali podwójnie z zawodnikami U-24 z Gdańska. Zdunek Wybrzeże się jednak nie poddało i już po kolejnym wyścigu znów zmniejszyła się strata do czterech punktów. W czwartej serii pole D nie było już tak korzystne i po 10. biegu na tablicy wyników widniał rezultat 33:27, który pozwolił Eryka Jóźwiaka na kolejną rezerwę taktyczną. Menedżer z Gdańska posłał do boju Nicolaia Klindta.

Do kuriozalnej sytuacji doszło po 10. wyścigu. W Bydgoszczy zepsuła się pompa w polewaczce i zgodnie z regulaminem, po 30 minutach sędzia miał prawo zarządzić walkower. Gospodarze jednak wezwali awaryjnie straż pożarną i wygrał sport. Żużlowcy wrócili po 42 minutach na tor.

Mogło się wydawać, że na tak długiej przerwie skorzystali gdańszczanie. Po starcie 11. biegu prowadzili podwójnie z doskonałym Wiktorem Przyjemskim, ale ten jako pierwszy w tym meczu minął rywala, Daniela Kaczmarka po zakończeniu pierwszego okrążenia. Junior z Bydgoszczy stracił jednak szansę na komplet punktów, co zabrał mu Nicolai Klindt. Później Abramczyk Polonia powiększyła jednak prowadzenie i po 13. biegu znów wynosiło ono sześć punktów.

Już w pierwszym wyścigu nominowanym, za sprawą Przyjemskiego gospodarze zapewnili sobie zwycięstwo. W ostatnim biegu świetnie spisał się Andreas Lyager, który przypieczętował wygraną 49:41.