Speedway Ekstraliga Camp 2023: Następcy Bartosza Zmarzlika poszukiwani

Zakończył się proces rejestracji do drugiej edycji Speedway Ekstraliga Camp, który 24 lipca ruszy ponownie w Toruniu pod egidą PZM i PGE Ekstraligi.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Rywalizacją podczas Speedway Ekstraliga Camp Materiały prasowe / PGE Ekstraliga / Rywalizacją podczas Speedway Ekstraliga Camp
W zajęciach ze specjalistami, treningach i zawodach weźmie udział 48 zawodników z 13 krajów i 3 kontynentów. Zawodników podzielono na trzy kategorie 500 cc (od 16 do 20 roku życia), 250 cc (od 13 do 16 roku życia) oraz w nowej klasie 85-190 cc (od 11 do 13 roku życia, przypomnijmy, że w tej klasie można startować zarówno na motocyklach zasilanych metanolem, jak również benzyną).

- Zgłoszenia napływały do 3 lipca z krajowych federacji i to w bardzo dużej liczbie. Ogółem w każdej z klas mieliśmy praktycznie dwukrotnie więcej kandydatów niż miejsc dostępnych na Campie - mówi Przemysław Szymkowiak z PGE Ekstraligi.

- Ostatecznie decyzje o zakwalifikowaniu do udziału były podejmowane w oparciu o wiek, udział w poprzedniej edycji, wyniki oraz liczbę zgłoszeń w ramach danej federacji i narodowość zawodników. To duże wydarzenie, które angażuje wiele osób i środków związanych z jego organizacją. Cieszy, że zobaczymy w Toruniu Australijczyków, Łotyszy, Węgrów czy Francuzów oraz Włochów. Camp, choć to dopiero druga edycja, ma swoją renomę, żużlowcy w tym roku będą mieli okazję nie tylko trenować, ale też wezmą udział w wielu dodatkowych zajęciach pozatorowych aż do 27 lipca włącznie - dodaje.

ZOBACZ WIDEO Tak było na Speedway Ekstraliga Camp

Camp będzie można śledzić nie tylko na żywo w Toruniu (na trybunach Motoareny oraz na pobliskim minitorze), ale także za pośrednictwem transmisji wideo z zawodów finałowych klas 250 i 500 cc na WP Sportowe Fakty oraz na kanale YouTube PGE Ekstraligi z komentarzem Marcina Musiała.

Rozpoczęcie Speedway Ekstraliga Camp odbędzie się 24 lipca o godz. 10:00 na płycie Motoareny, gdzie zjawią się przedstawiciele PZM, PGE Ekstraligi oraz One Sport i wszyscy zawodnicy.

Organizatorzy przygotowali po tym krótkim wydarzeniu specjalną konferencję prasową dla mediów z udziałem gwiazd zaproszonych na Camp.

24 lipca media będą mogły spotkać się z: Tomaszem Gollobem, Januszem Kołodziejem, Emilem Sajfutdinowem, Szymonem Woźniakiem, a także Jarosławem Hampelem, aby porozmawiać o perspektywach dla młodych adeptów żużla i rozpoczynającym się wydarzeniu.

W Speedway Ekstraliga Camp nie zabraknie przedstawicieli takich żużlowych nacji, jak Australia, Czechy, Dania, Niemcy, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Holandia, Węgry, Łotwa, USA, Włochy i Polska. W Toruniu gościć będą nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta próbujące swoich sił na żużlu. Organizatorzy zminimalizowali udział zawodników polskich, aby zapewnić jak najszersze możliwości do doskonalenia umiejętności dla żużlowców zagranicznych, a przede wszystkim takich, którzy na co dzień nie mają kontraktów w naszych klubach. W Campie z racji na obowiązki związane z reprezentacją Polski nie wezmą udziału trenerzy Rafał Dobrucki i Robert Kościecha.

- Tak jak przed rokiem, będzie okazja, aby przyjrzeć się zdolnym nastolatkom, którymi na co dzień nasi trenerzy nie mają w ogóle styczności, albo też widują ich okazjonalnie podczas zawodów organizowanych poza granicami naszego kraju - mówi Przemysław Szymkowiak.

Trenerzy Stanisław Chomski, Aleksander Janas i Jacek Woźniak (minitor) będą odpowiedzialni za przeprowadzenie zajęć treningowych i koordynację części praktycznej zajęć. Dodatkowo na Campie będą miały miejsca zajęcia dotyczące podstaw sportowego marketingu, wizerunku zawodników, a także warsztaty z fizjoterapeutą. Bardzo entuzjastycznie przyjęty w ubiegłym roku tuner Ashley Holloway będzie natomiast głównym prowadzącym zajęcia związane z budową i funkcjonowaniem silnika żużlowego. Podczas Campu odbędzie się także prezentacja motocykla z silnikiem o pojemności 190cc stosowanego w turniejach SGP4.

Każdego dnia od 24 do 27 lipca będzie można bezpłatnie odwiedzać toruńską Motoarenę oraz minitor i dopingować żużlowców.

Plan zawodów finałowych:

Środa, 26.07.2023
12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] - DZIEŃ 1
14:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] - ZAKOŃCZENIE
15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] - DZIEŃ 1
17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] - ZAKOŃCZENIE

Czwartek, 27.07.2023
10:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] rozpoczęcie
12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] zakończenie
11:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] rozpoczęcie - DZIEŃ 2
13:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] zakończenie - DZIEŃ 2
15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] rozpoczęcie - DZIEŃ 2
17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] zakończenie - DZIEŃ 2

Zawody w klasie 85-190cc odbywać się będą z udziałem 16 zawodników i rozegrane zostaną w zgodnie z tabelą 20-biegową. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują ogólne przepisy sportu żużlowego.

Zawody w klasie 250cc i 500cc odbywać będą się również z udziałem 16 zawodników (w każdej z klas) i rozegrane zostaną w formule dwudniowej - każdy dzień według tabeli 20-biegowej. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który po dwóch dniach zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują również przepisy sportu żużlowego.

Zobacz także:
Kierowcy F1 rozpoznali Zmarzlika! "Miałem ciarki!"
Miliarder poszedł na ugodę. Koniec sporu sądowego po ligowym skandalu. Każdy klub dostanie pieniądze

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×