Żużel. Polska o krok za Danią! Oto tabela medalowa wszech czasów DMŚ

Po raz czternasty w historii Polska została najlepszą żużlową drużyną na świecie. Pod tym względem wciąż jest więc druga w historii, ale do prowadzącej Danii traci już tylko jeden złoty medal. Po Drużynowy Puchar Świata sięgnęła po raz dziewiąty.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Nicki Pedersen (z lewej) w walce z Bartoszem Zmarzlikiem WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Nicki Pedersen (z lewej) w walce z Bartoszem Zmarzlikiem
Sobotni finał Drużynowego Pucharu Świata, pierwszy od sześciu lat, z pewnością przejdzie do historii jako jeden z najlepszych i najbardziej zaciętych. Między wszystkimi czterema drużynami były na koniec tylko po dwa punkty różnicy, a przed ostatnim wyścigiem zawodów szansę na tytuł zachowywała aż trzy z nich. Stadion Olimpijski na koniec eksplodował z radości, bo po znakomitej jeździe Macieja Janowskiego złoto mogło zawisnąć na szyjach gospodarzy.

Reprezentacja Polski sięgnęła dziewiąty raz po trofeum im. Ove Fundina. Od 2001 roku nikt tak często nie zwyciężał w tej formule Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu. Biało-Czerwoni potwierdzili, że są hegemonem, bo już drugi raz zaliczyli potrójną koronę. Najpierw w latach 2009-2011, a teraz dorzucili złoto po przerwie, lecz poprzednie dwie edycje (2016-2017) także padały ich łupem. Nasi żużlowcy wygrali więc połowę edycji DPŚ.

Drużynowe zmagania organizowane są od roku 1960. Przez lata modyfikowany był system eliminacji oraz samych zawodów. W ostatnich sezonach rywalizacja o prymat na świecie odbywała się także w parach. Nie zmienia to faktu, że toczy się ona wciąż o mistrzostwo świata. Polska najlepsza okazała się w sobotę po raz 14. Pod tym względem jest druga.

Prowadzi bowiem Dania, która złotych krążków ma 15. We Wrocławiu żużlowcy z kraju Hamleta zajęli trzecie miejsce. Druga była Wielka Brytania, która ma z kolei najwięcej srebrnych medali. Lwy Albionu wygrywały DMŚ i Speedway of Nations, ale nadal nie znają smaku triumfu w DPŚ.

Niezwykle interesująco prezentuje się też statystyka liczby wszystkich medali. Najwięcej, bo 37 ma Szwecja, której w stolicy Dolnego Śląska zabrakło w finale. Co jeden mniej mają natomiast tegoroczni medaliści.

Tabela medalowa wszech czasów DMŚ, DPŚ i SoN (1960-2023):

M. Reprezentacja Złote Srebrne Brązowe Suma Era DPŚ
1. Dania 15 9 10 34 4 - 5 - 4
2. Polska 14 11 10 35 9 - 3 - 1
3. Szwecja 11 11 15 37 3 - 3 - 7
4. Wielka Brytania 10 17 9 36 0 - 3 - 1
5. USA 5 4 7 16 -
6. Australia 5 4 4 13 2 - 4 - 3
7. Rosja 3 6 5 14 0 - 0 - 2
8. Nowa Zelandia 1 - - 1 -
9. Czechy - 2 3 5 -
10. Niemcy (RFN) - - 2 2 -

ZOBACZ WIDEO: Ten zawodnik odmieni oblicze GKM-u? Bajerski nie jest przekonany

CZYTAJ WIĘCEJ:
"Trzy razy piekło, cztery razy niebo". Trener Polaków poczuł ulgę po wygranej
Polacy niepotrzebnie zaryzykowali. "Na szczęście zwycięzców się nie sądzi"

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy za rok Polska dogoni w liczbie mistrzowskich tytułów Danię?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×