Żużel. Dania rządzi tymi mistrzostwami. Jej dorobek na tle pozostałych imponuje

Kolejny dublet w zawodach TAURON SEC zanotowali w sobotę w Bydgoszczy reprezentanci Danii. Żużlowcy z tego kraju nieustannie rządzą Indywidualnymi Mistrzostwami Europy. Ich dorobek imponuje m.in. w liczbie turniejowych zwycięstw.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Leon Madsen na prowadzeniu WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Leon Madsen na prowadzeniu
Wszystko wskazuje na to, że Mikkel Michelsen lub Leon Madsen sięgnie po tytuł w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Europy. I zarazem dla któregoś z nich będzie to trzeci złoty medal w tzw. erze TAURON SEC, czyli licząc od 2013 roku, kiedy solowe zmagania na Starym Kontynencie przeszły reorganizację i stały się cyklem turniejów. Duńczycy cały czas doskonale wręcz czują się na tej płaszczyźnie jazdy w lewo.

Zanim Madsen i Michelsen zaczęli notować najlepsze wyniki, był jeszcze Nicki Pedersen. On w latach 2013-2016 sięgał po cztery medale, w tym jeden złoty. Raz na podium stał też Peter Kildemand (srebro). Zresztą kraj Hamleta z wyjątkiem sezonu 2017 nie miał zawodnika, który zdobyłby któryś z krążków w IME. Oprócz tego rzecz jasna duńscy zawodnicy śrubują rekordy w liczbie punktów czy turniejowych wygranych.

Dotychczas w cyklu TAURON SEC odbyły się 44 rundy, z których aż 20 padło łupem reprezentantów Danii. W tej statystyce równych nie ma sobie Madsen. Stał na najwyższym stopniu podium aż 11 razy. Pedersen zrobił to 5 razy, a Michelsen 4 razy. Łącznie aż 46-krotnie Duńczycy meldowali się w pierwszej trójce, bo smak szampana oprócz mistrzowskiej trójki poznali jeszcze Kildemand i Hans Andersen. Trudno spodziewać się, by w najbliższym czasie ktokolwiek Danię przeskoczył w tabeli podiów, którą prezentujemy u dołu.

Dużym dorobkiem mogą się też pochwalić Rosja i Polska. Zawodnicy z naszego kraju w TOP4 europejskich zawodów byli przez ostatnią dekadę aż 51 razy, lecz z tego aż 34 przypadki dotyczą miejsca trzeciego i czwartego. Tak zresztą było w sobotę w Bydgoszczy, gdzie dublet ustrzeliła po raz ósmy w historii Dania (odpowiednio: Madsen i Michelsen), a za której plecami byli Polacy (Dominik Kubera i Janusz Kołodziej).

Tabela narodów w liczbie podiów w turniejach TAURON SEC (2013-2023):

M. Kraj Zawodnicy I m. II m. III m. Podium IV m.
1. Dania 5 20 18 8 46 8
2. Rosja 3 10 6 6 22 4
3. Polska 12 8 9 14 31 20
4. Wielka Brytania 3 3 1 6 10 2
5. Słowacja 1 2 - 2 4 1
6. Czechy 1 1 2 - 3 2
7. Szwecja 2 - 3 3 6 4
8. Łotwa 1 - 3 2 5 2
9. Finlandia 2 - 2 1 3 -
10. Niemcy 1 - - 2 2 1

ZOBACZ WIDEO: Magazyn PGE Ekstraligi. Gośćmi: Witkowski, Lampart, Kubera

CZYTAJ WIĘCEJ:
Niecodzienny powód przerwania wyścigu. Coś takiego nie zdarza się często!
Michelsen jest coraz bliżej złotego medalu. Klasyfikacja generalna TAURON SEC

Oglądaj TAURON SEC tylko w TVP Sport

Czy ostatni tegoroczny turniej finałowy TAURON SEC, który odbędzie się w Pardubicach, padnie łupem reprezentanta Danii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×