Oni mogą stracić po zmianie władzy. Lista klubów, które mają wsparcie państwa

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym
WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym
zdjęcie autora artykułu

Państwowe firmy od lat finansują sport, ale w ostatnich latach ich nakłady na profesjonalne kluby wzrosły. W żużlu ze spółkami Skarbu Państwa w mniejszym lub większym wydaniu współpracują niemal wszystkie ośrodki. Oto lista.

Spółki Skarbu Państwa obecnie wspierają niemal każdą dyscyplinę sportu w Polsce. Wydaje się jednak, że to właśnie w przypadku żużla sponsoring państwowych firm budzi najwięcej emocji. Po części za sprawą Platinum Motoru Lublin, którego potęga w ostatnich latach to zasługa w głównej mierze sporych przelewów z kont krajowych gigantów.

Wsparcie spółek Skarbu Państwa w żużlu

Dyskusja na temat obecności SSP w żużlu była też przedmiotem kampanii wyborczej. Władysław Komarnicki jeszcze przed 15 października zapowiadał, że zakończenie rządów Zjednoczonej Prawicy będzie równoznaczne z zakręceniem kurka państwowych pieniędzy dla klubu z Lublina.

- Jestem zupełnie spokojny, że po wyborach sytuacja wróci do normalności i żadnej wieloletniej dominacji Motoru Lublin nie będzie. Ich potęga została zbudowana na państwowych pieniądzach. Jeśli tylko uda się odsunąć PiS od władzy, to jestem więcej niż pewny, że sporo się w tej materii zmieni, a lublinianie stracą swoje atuty nad innymi klubami - mówił pod koniec września senator Komarnicki w rozmowie z WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO: Dominik Kubera z medalem w Grand Prix? Menedżer nie ma wątpliwości

Dwa dni po wyborach, które przyniosły większość parlamentarną ciągle obecnej opozycji, Komarnicki szedł o krok dalej. - Skarb Państwa nie jest prywatnym folwarkiem i pewne rzeczy należy jak najszybciej ukrócić. Stanę na głowie, żeby Motor nie dostał pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa, o ile nie ma podpisanych wieloletnich umów - stwierdził.

Jakub Kępa, który zbudował potęgę lubelskiego Motoru, wszelkie oskarżenia dotyczące wsparcia SSP nazywa "zawiścią" i jest już znudzony komentarzami na ten temat. Senator Władysław Komarnicki w swoich postulatach nie ma zresztą nawet poparcia we własnej partii.

Poseł Robert Dowhan, w przeszłości prezes Falubazu Zielona Góra, w rozmowie z WP SportoweFakty stwierdził, że "Motorowi nic nie grozi". - Mam przesłanie dla kibiców wszystkich klubów, żeby spali spokojnie, bo nic, co zostało dane, nie zostanie teraz odebrane - powiedział przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej. W podobnym tonie wypowiada się lubelska posłanka Marta Wcisło z KO, która zapowiedziała, że zrobi wszystko, aby "Koziołki" nadal mogły liczyć na wsparcie kluczowych firm w państwie.

Polska liga oparta na SSP

Postanowiliśmy sprawdzić, które kluby mogą obecnie liczyć na wsparcie państwowych firm i szybko uzyskaliśmy odpowiedź, dlaczego Komarnicki jest osamotniony w swoich słowach. W samej PGE Ekstralidze tylko For Nature Solutions KS Apator Toruń nie może się pochwalić współpracą z którąkolwiek z SSP. Nie ma w tym dzieła przypadku, jeśli weźmiemy po uwagę rządy Zjednoczonej Prawicy, a właściciel "Aniołów" Przemysław Termiński w przeszłości był senatorem Koalicji Obywatelskiej.

Na zastrzyk finansowy od KGHM i Enei może liczyć też Stal Gorzów, której prezesem przez lata był właśnie Władysław Komarnicki. Są też ośrodki, w których wsparcie jest symboliczne. Chociażby Orlen finansuje drużyny młodzieżowe w Grudziądzu, Krośnie i Ostrowie Wielkopolskim, ale nie są to zatrważające kwoty. Podobnie jest z wsparciem Totalizatora Sportowego, który poprzez kilka klubów promuje markę Lotto.

- Generalnie nie mam nic przeciwko, by państwowe spółki wspierały całą dyscyplinę, ale gorzej, gdy pieniądze idą na jeden konkretny klub. Nie po to tankuję na Orlenie, by później te pieniądze szły na prywatny klub, jakim jest Motor Lublin. Takie zdanie podziela wielu kibiców i ja ich rozumiem. Jeśli Orlen chce wspomóc żużel, to może to robić jako patron ligi. Tak jak jest sponsorem reprezentacji w siatkówce, a nie wybranego klubu - skomentował w rozmowie z WP SportoweFakty sytuację Jan Krzystyniak, były żużlowiec i trener.

Tylko cztery kluby bez wsparcia SSP

W sezonie 2023 w trzech ligach żużlowych wystartowały łącznie 23 kluby (w tym dwa zagraniczne). Wsparcia spółek Skarbu Państwa nie odnotowaliśmy tylko w czterech ośrodkach (Toruń, Rzeszów, Opole, Rawicz).

- W obecnej sytuacji dostrzegam podobieństwo do czasów z PRL. Wtedy wszystkie kluby były połączone z zakładami państwowymi. W Zielonej Górze produkowano zgrzeblarki, Stal Gorzów była oparta na Ursusie, Stal Rzeszów na firmie WSK, w Tarnowie były Azoty, a ROW Rybnik mógł liczyć na wsparcie śląskich kopalń. Wtedy było tak, że zakłady utrzymywały te kluby, a zawodnicy byli ich pracownikami - dodał Krzystyniak.

Na podobną kwestię uwagę zwrócił wcześniej Robert Dowhan, który w rozmowie z WP SportoweFakty zauważył, że często kluby żużlowe mogą liczyć na wsparcie państwowych firm z okolicy. - Nie można niczego zabraniać komuś, kto ma duży zakład w danym mieście zatrudniający także kibiców danej dyscypliny. Dodałbym, że ten zakład czasami utrudnia mieszkańcom życie. Dla mnie to normalne, że taka spółka chce finansować sport, szkoły czy wydarzenia kulturalne. Wszystkie próby, które miałyby to ograniczyć, odbieram jako działania wynikające z zazdrości - stwierdził.

Wszystko wskazuje na to, że przejęcie władzy przez obecne partie opozycyjne niewiele zmieni w zakresie finansowania żużla. Być może ograniczone zostanie wsparcie dla wybranych ośrodków, ale za to zyskają inne. - Teraz tyle mówi się o Motorze, ale trzeba pamiętać, że żaden klub nie utrzymuje się na topie przez dekady. Wszystko się kiedyś kończy. Nawet firmy państwowe odejdą któregoś dnia z Lublina. Nie wszystkie na raz, ale na pewno kiedyś to zrobią - podsumował Krzystyniak.

PGE Ekstraliga:

Motor Lublin - Orlen, Bogdanka, Grupa Azoty, PKO BP, Totalizator Sportowy Sparta Wrocław - Totalizator Sportowy, Polbus-PKS Włókniarz Częstochowa - Tauron Stal Gorzów - KGHM, Enea Unia Leszno - Enea, Totalizator Sportowy GKM Grudziądz - Orlen, Totalizator Sportowy Wilki Krosno - Orlen

1. Liga Żużlowa:

Falubaz Zielona Góra - Enea, Elektrociepłownia Zielona Góra ROW Rybnik - Jastrzębska Spółka Węglowa TŻ Ostrovia Ostrów - Orlen Polonia Bydgoszcz - Polska Grupa Zbrojeniowa Wybrzeże Gdańsk - Totalizator Sportowy Orzeł Łódź - Totalizator Sportowy PSŻ Poznań - Enea

2. Liga Żużlowa:

Start Gniezno - Totalizator Sportowy Unia Tarnów - Grupa Azoty Polonia Piła - Enea, Totalizator Sportowy, Bank Pocztowy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile

Łukasz Kuczera, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj także:Kilka klubów zalega z pieniędzmi. "Niektórzy działacze mają to w genach"Polski miliarder pod wrażeniem Motoru Lublin. Ma jedno marzenie

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy spółki Skarbu Państwa powinny wspierać profesjonalne kluby sportowe?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (12)
avatar
idek1702
30.11.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To znaczy wszyscy brali oprócz Torunia a atak tylko na Motor , bo bić mistrza . Współczesny sport opiera się na kasie i to na całym świecie nie tylko u nas . Jestem z Torunia ale nie zazdroszc Czytaj całość
avatar
Beka z gorzowiaczkow
27.10.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Jutro tez napiszesz cyt. W dniu dzisiejszym… ? Skoncz sie kompemitowac redahtorze buahahahaaaa  
avatar
Beka z gorzowiaczkow
27.10.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
@fotyn spartak vel Kuczera: To juz nie promujesz Przegladu Sportowego i Interii..?? Jaka szkoda buahahahaaaa  
avatar
Expert sportowy
27.10.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
@Fotyn Sparta: Od wczoraj szukam tego info na wszystkich portalach i nigdzie nie ma wzmianki. Mozesz prosze wrzucic linka? Dzieki!  
avatar
Synu
27.10.2023
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
@Fotyn Sparta: Szukam od wczoraj tego newsa na wszystkich portalach i nigdzie nie ma zadnej wzmianki. Mozesz prosze wrzucic linka?