Żużel. Unia Tarnów w liczbach. Dużo lepiej niż w poprzednim sezonie, niekorzystny bilans z derbowym rywalem

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Ernest Koza
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Ernest Koza

Sezon 2023 był dla Unii Tarnów drugim z rzędu w najniższej klasie rozgrywkowej. Po wyraźnie słabszym początku drużynie tej udało się zameldować w fazie play-off 2. Ligi Żużlowej, ostatecznie kończąc je na półfinałach.

W tym artykule dowiesz się o:

Poprzednie rozgrywki miały być dla tarnowskiej ekipy prawdziwą próbą. Po bardzo słabym sezonie 2022 i zakończeniu go na szóstym miejscu w 2. Lidze Żużlowej, tarnowianie za cel postawili sobie co najmniej awans do półfinałów fazy play-off.

W tle mówiono, że jeśli założenia tego nie uda się zrealizować, ze sponsoringu miałby wycofać się główny sponsor Grupa Azoty, co mogłoby być katastrofalne dla speedwaya w Tarnowie.

W zestawieniu, które skompletowano, pojawiły się nowe nazwiska. Z Jaskółkami związali się Duńczyk Rene Bach i Słoweniec Matic Ivacic, a na pozycję juniorską zakontraktowano Czecha Daniela Klimę.

ZOBACZ WIDEO: Czy będzie 10 drużyn w PGE Ekstralidze? Istotny jeden aspekt

Do Tarnowa powrócił Ernest Koza, w składzie pozostali Patryk Rolnicki, Oskar Bober, Kenneth Kruse Hansen, Piotr Pióro i William Drejer, a stawkę uzupełniali wychowankowie na pozycjach juniorskich. Tak skonstruowana drużyna miała walczyć o udział w fazie play-off, a dla niektórych zawodników mogła to być ostatnia szansa na zaprezentowanie dobrego poziomu.

Konieczne były wzmocnienia

Dosyć szybko okazało się, że rzeczywistość zaczęła przerastać oczekiwania działaczy i sztabu szkoleniowego w Tarnowie. Po słabszym początku sezonu widmo zakończenia rozgrywek po rundzie zasadniczej wyraźnie zaczęło spoglądać w oczy sympatykom Jaskółek, dlatego aby awansować do fazy play-off konieczne były istotne zmiany. Już na mecz piątej rundy udało się wypożyczyć z Krosna Ukraińca Marko Lewiszyna, który zajął pozycję zawodnika do lat 24. Po domowej porażce z Optibet Lokomotivem Daugavpils pewnym było jednak, że konieczne są kolejne wzmocnienia.

Od rundy rewanżowej w składzie tarnowskiej ekipy znalazł się Paweł Miesiąc i choć pierwszy pojedynek z jego udziałem Grupa Azoty Unia przegrała na własnym torze z Ultrapur Startem Gniezno, to późniejsza tendencja zwyżkowa przywróciła nadzieje na udział w fazie play-off. Przełomowa dla tarnowian była wyjazdowa wygrana na Łotwie. Pod koniec rundy zasadniczej ekipę zasilił jeszcze junior z Krosna Szymon Bańdur, a dzięki wygranej w Pile i pokonaniu za trzy punkty opolan, Jaskółki awansowały do półfinałów play-off. W nich jednak były one wyraźnie gorsze od późniejszych triumfatorów rozgrywek - drużyny Texom Stali Rzeszów.

Paweł Miesiąc był najskuteczniejszym zawodnikiem Jaskółek w sezonie 2024
Paweł Miesiąc był najskuteczniejszym zawodnikiem Jaskółek w sezonie 2024

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem pod względem średniej biegowej był Paweł Miesiąc, zajmując 8. miejsce w klasyfikacji ze współczynnikiem 2,083 pkt./bieg. W TOP20 znalazło się jeszcze trzech zawodników Jaskółek, a byli to Rene Bach (12.), Matic Ivacic (17.) oraz Ernest Koza (18.). Już tutaj widać było wyraźną poprawę w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to w czołowej 20 drugoligowców znalazł się tylko 17. Peter Ljung.

Pogorszony bilans z derbowym przeciwnikiem

Sezon 2022 zapisał się liczbowo dla Grupa Azoty Unii Tarnów korzystniej niż poprzedni. Jaskółki w lidze w rundzie zasadniczej wygrały podwójnie o 22 biegi więcej niż rok wcześniej (stosunek 34 – 12), przez co również liczba zwycięstw indywidualnych była wyższa i wyniosła 94 (w poprzednich rozgrywkach było to zaledwie 75). Niestety dla tarnowian ligowe zmagania skończyli oni niekorzystnym bilansem, przegrywając derbowy dwumecz z rzeszowskimi Żurawiami różnicą 35 punktów (72:107). Dodatkowo aż czterokrotnie przegrali pojedynki z rywalem z Polski południowej (dwa w rundzie zasadniczej i dwa w play-offach).

W kolejnym roku drużyna ta wystartuje w rozgrywkach Krajowej Ligi Żużlowej (dawna 2. Liga). Dla Unii, która w poprzedniej dekadzie czterokrotnie stawała na podium Drużynowych Mistrzostw Polski (złoto w 2012 i brąz w latach 2013-2015) będzie to niezwykle istotny sezon. Zbudowane w Tarnowie bardzo mocne zestawienie traktuje się jako głównego faworyta rozgrywek na najniższym szczeblu w Polsce, a celem z pewnością będzie walka o awans na zaplecze PGE Ekstraligi.

Grupa Azoty Unia Tarnów  w sezonie 2023 w liczbach:

LiczbaDokonanie
1 tylu zawodników Unia miała w TOP10 pod względem średnich biegowych sezonu 2023 w 2. Lidze Żużlowej
2 tyle meczów Jaskółek nie zakończyło się w pełnym wymiarze - spotkania w Daugavpils i Rzeszowie zakończono po 13 wyścigach
2,083 współczynnik najlepszego zawodnika w zespole - Pawła Miesiąca
3 tyle punktów bonusowych wywalczyła Unia - kosztem rywali z Daugavpils, Piły i Rawicza
4 tyle derbowych pojedynków wygrała z tarnowianami drużyna z Rzeszowa (wszystkie)
5 wygrane mecze - trzy domowe oraz dwa wyjazdowe
6 największa liczba wykluczeń jednego zawodnika (Marko Lewiszyn)
8 miejsce zawodnika z najwyższą średnią biegową w klasyfikacji (Paweł Miesiąc)
14 z takim dorobkiem w ligowej tabeli Jaskółki zakończyły rundę zasadniczą
14 tylu zawodników wystąpiło w barwach Jaskółek w co najmniej jednym biegu w lidze (raz w składzie znalazł się jeszcze Paweł Pikul, który nie wystartował)
19 tyle "literek" uzbierali zawodnicy Unii w sezonie 2023 - 13 wykluczeń, dwa defekty, dwie taśmy i dwa upadki
35 przegrane podwójnie (1:5 lub 0:5) - 23 w rundzie zasadniczej; najwięcej, bo sześć w wyjazdowym meczu w Gnieźnie oraz w dwóch półfinałowych potyczkach z rzeszowianami
35 w takim stosunku Jaskółki przegrały półfinałowy dwumecz z Texom Stalą Rzeszów
37 liczba wygranych podwójnie biegów (5:1 lub 5:0) - 34 w rundzie zasadniczej i trzy w fazie play-off, najwięcej w domowym meczu z rywalami z Rawicza (osiem)
40,571 średnia punktów zdobytych przez Unię Tarnów na wyjazdach
43 stosunek dodatnich punktów w ligowej tabeli
44,357 punktowa średnia ogólna na jeden mecz
48,143 średnia punktów zdobytych przez Unię Tarnów na własnym stadionie
104 zwycięstwa indywidualne w 206 biegach sezonu (94 w rundzie zasadniczej i 10 w play-off)

Czytaj także:
Stal Rzeszów w liczbach. Całkowita dominacja w play-off. Na sukces złożyło się wielu zawodników
Przed nim najważniejszy sezon w karierze. Stawia sobie ambitne cele

Komentarze (1)
avatar
sympatyk żu-żla
27.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawy artykuł ,Napisano w nim to co ja napisał w swoim poście po zakontraktowaniu składu w listopadzie ubiegłego roku i w cześąniej , koniec mego postu , tym składem jak zajmą przedostatnią Czytaj całość