Żużel. Tak minął tydzień. PGE Ekstraliga nadal w Canal+ i sprinty w Grand Prix

"Tak minął tydzień" to zbiór najciekawszych informacji z kończącego się tygodnia. Przypominamy, co ważnego wydarzyło się w ostatnich dniach.

Kacper Kozłowski
Kacper Kozłowski
Emil Sajfutdinow (kask czerwony) i Jaimon Lidsey (żółty) WP SportoweFakty / Julia Podlewska / Na zdjęciu: Emil Sajfutdinow (kask czerwony) i Jaimon Lidsey (żółty)
Poniedziałek Piotr Pawlicki wraca do Premiership po dziesięcioletnim rozbracie z ligą angielską. Zawodnik Enea Falubazu Zielona Góra podpisał kontrakt z beniaminkiem z Birmingham, którego barw będą bronili również Wiktor Lampart, czy Vaclav Milik, a menedżerem zespołu będzie Sam Ermolenko. (czytaj TUTAJ)

Canal+ będzie pokazywać PGE Ekstraligę jeszcze przynajmniej w latach 2026-2028 oraz Speedway 2. Ekstraligę w latach 2025-2027. Nie będzie zatem niespodzianki, a Discovery musi obejść się smakiem. (czytaj TUTAJ)

Stadion żużlowy w Lublinie stał się ofiarą konfliktów politycznych. Trzy dni przed wyborami, Jarosław Kaczyński obiecał pomoc w wybudowaniu nowego stadionu dla Motoru, który miał być obiektem z prawdziwego zdarzenia. Teraz jednak po zmianie władzy pojawiają się kłopoty z pieniędzmi z ministerstwa. (czytaj TUTAJ)

ZOBACZ WIDEO: Był rewelacją PGE Ekstraligi. Co dalej?

Wtorek

Patrick Hansen coraz bliżej powrotu na tor. Na swoim Facebooku pochwalił się, że wyciągnięto mu pierwszą śrubę z kostki, zatem z jego zdrowiem jest coraz lepiej. Duńczyk po dramatycznym wypadku dochodzi do siebie w zaskakująco szybkim tempie. (czytaj TUTAJ)

Władze Łodzi rozdysponowały pieniądze dla klubów sportowych w tym mieście. Około sześciu milionów pójdzie na ten cel z budżetu miasta. Nie zapomniano również o żużlu, gdyż H.Skrzydlewska Orzeł dostanie 915 tysięcy złotych. Większość tej kwoty jednak będzie dotacją na wynajem obiektów, a do klubu trafi tylko 270 tysięcy złotych. (czytaj TUTAJ)

Środa

Możliwe, że już w tym roku transfery juniorów będą jeszcze trudniejsze do przeprowadzenia, a przede wszystkim dużo droższe. Wszystko za sprawą planowanych zmian w wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie wychowanka. Ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Niewykluczone, że zmiany obejmą okres obowiązywania ekwiwalentu nawet do 24. roku życia zawodnika. (czytaj TUTAJ)

W końcówce minionego sezonu pojawiło się sporo wątpliwości dotyczących gaźników. Część środowiska nieoficjalnie podnosiła zarzuty dotyczące rzekomych zmian gaźników u niektórych zawodników, przeprowadzanych już po kontroli technicznej. GKSŻ jednak zapewnia, że oszustwa w nadchodzącym sezonie będą niemożliwe, a nad wszystkim mają czuwać komisarze techniczni. (czytaj TUTAJ)

Facundo Albin okazał się najlepszy w V rundzie Indywidualnych Mistrzostw Argentyny. Do finału w Bahia Blanca awansował Paweł Miesiąc, a Patryk Wojdyło tym razem pożegnał się z rywalizacją w półfinale. (czytaj TUTAJ)

Czwartek

Na liście tradycyjnego przedsezonowego spotkania dla osób szkolących młodych żużlowców było tym razem aż 74 trenerów i instruktorów. To pokazuje, że starania PZM o zwiększenie liczby szkoleniowców dla młodych zawodników przynoszą wymierne rezultaty. Duże zainteresowanie rolą trenera przejawiają również jeszcze czynni żużlowcy tacy jak Krzysztof Buczkowski, Tomasz Gapiński, czy Kacper Gomólski. (czytaj TUTAJ)

Władze FIM zdecydowały, że z GP Challenge w Pardubicach czterech zawodników uzyska awans do cyklu Grand Prix. Wcześniej tylko trzech żużlowców otrzymywało promocję. Oznacza to, że zostanie przyznana jedna "dzika karta" mniej. (czytaj TUTAJ)

PZM ogłosił kalendarz na sezon 2024. Pierwsze zawody odbędą się w Bydgoszczy 24 marca i będzie to Kryterium Asów. Tydzień później odbędzie się Memoriał Edwarda Jancarza  oraz finały A i B Drużynowych Mistrzostw Europy. Za to 1 kwietnia ma odbyć się Złoty Kask, który najprawdopodobniej ponownie będzie mieć miejsce w Opolu. (czytaj TUTAJ)

Piątek

Promotorzy cyklu Speedway Grand Prix wprowadzili kolejną zmianę, która ma uatrakcyjnić rywalizację o mistrzostwo świata. Kwalifikacje w Warszawie i Cardiff zakończą się dodatkowo punktowanymi sprintami. Zgodnie z nowym formatem, żużlowcy zostaną podzieleni na cztery grupy i w każdej z nich będą walczyć o uzyskanie jak najlepszego czasu jednego okrążenia. (czytaj TUTAJ)

Stal Rzeszów ogłosiła sponsora tytularnego na sezon 2024. Tak jak w poprzednim sezonie, tak i tym razem klub będzie wspierała firma Texom. Jest to małe zaskoczenie, gdyż "Żurawie" prowadziły rozmowy z jedną ze spółek Orlenu, a na stole miała być nawet oferta rzędu 2 milionów złotych. (czytaj TUTAJ)

Sobota

Jaimon Lidsey  zwyciężył w mistrzostwach Oceanii. Australijczyk był niepokonany na torze w Gillman. Za jego plecami w finale przyjechali Tai Woffinden, Brady Kurtz i Justin Sedgmen. Przepustkę do eliminacji do cyklu Grand Prix wywalczył Kurtz. (czytaj TUTAJ)

Bartosz Zmarzlik włączył się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dając na licytację swój mistrzowski motocykl. Nic dziwnego więc, że taki rarytas cieszy się dużym zainteresowaniem. Kwota licytacji przebiła już 100 tysięcy złotych. Oby ta kwota była jak najwyższa. (czytaj TUTAJ)

Niedziela 

Młodemu zawodnikowi Stali Gorzów spłonął cały żużlowy dobytek w pożarze. 11-letni Michał Głębocki to młody adept żużla, który stracił wszystko to, co dawało mu radość. Ruszyła już zbiórka na odbudowę warsztatu i odkupienie drogiego sprzętu, jakim jeździł na zawody młody żużlowiec. (czytaj TUTAJ)

Carlos Eber Ampugnani zwyciężył w VI rundzie Indywidualnych Mistrzostw Argentyny. Do finałowego biegu w Colonia Baron wjechali obaj Polacy. Patryk Wojdyło dopiero w biegu finałowym doznał goryczy porażki, zajmując ostatecznie drugą pozycje. (czytaj TUTAJ)

Czytaj także:
Niels Kristian Iversen: Czuję się jak 25-latek
Trener ROW-u nie ma wątpliwości. To się dało zauważyć gołym okiem

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×