Żużel. Startuje liga w Danii. Inauguracja z m.in. Thomsenem, Jensenem i Hansenem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Na zdjęciu: Anders Thomsen
Na zdjęciu: Anders Thomsen
zdjęcie autora artykułu

W środowy wieczór w Vojens rozpocznie się tegoroczna SpeedwayLigaen. Do rywalizacji o drużynowe mistrzostwo Danii przystąpi ponownie siedem zespołów. W składach nie brakuje rzecz jasna Polaków czy też uczestników cyklu Grand Prix.

Sześć poprzednich edycji Drużynowych Mistrzostw Danii to sześciu różnych zwycięzców. W 2023 roku po jedenasty tytuł w swojej historii sięgnęło Esbjerg Vikings, powracając na szczyt po jedenastu latach oczekiwania. Zapowiadało się, że w tegorocznym rozdaniu SpeedwayLigaen będzie to jedyny klub, który nie zdecyduje się na zatrudnienie zawodnika z Polski, ale pod koniec marca ogłoszono, że kontrakt zawarł z nim Grzegorz Zengota.

Naszych rodaków w drużynach z kraju Hamleta jest w sumie dziesięciu. W barwach srebrnego medalisty z ubiegłego sezonu Soenderjylland Elite Speedway (SES) pojedzie Marcin Nowak, a w szeregach brązowego w poprzednim roku Slangerup Speedway występować będzie Patryk Dudek. Ponadto z Holsted Tigers związał się Wiktor Lampart, z GSK Liga (Grindsted) Tobiasz Musielak i Przemysław Pawlicki, z Region Varde Elitesport (Outrup) Jakub Miśkowiak i Kacper Woryna, a dla Team Fjelsted pojadą Mateusz Cierniak i Bartosz Smektała.

W duńskiej lidze, mającej nieustannie od lat wielki i niewykorzystany potencjał na wielu płaszczyznach, pojedzie kilka naprawdę głośnych postaci. Oprócz tych polskich w kadrach zespołów znajdują się choćby uczestnicy tegorocznego cyklu Grand Prix. Są to: Leon Madsen (SES), Mikkel Michelsen (Slangerup), Jason Doyle (Region Varde) i Andrzej Lebiediew (Fjelsted).

Sezon 2024 zapowiada się interesująco także dlatego, że nowe barwy przywdzieje Nicki Pedersen. W listopadzie podpisał on umowę z ekipą z Grindsted, kończąc tym samym 20-letni(!) pobyt w Holsted, gdzie aż osiem razy świętował ligowe mistrzostwo. To też drugi rok, w którym trzykrotny indywidualny mistrz świata będzie jeździć w ojczyźnie, jednocześnie piastując rolę menadżera kadry narodowej.    ZOBACZ WIDEO: Syn Leigh Adamsa mechanikiem. Pomaga gwieździe Grand Prix

Wiadomo, że pierwsza środa z duńską ligą została storpedowana przez niekorzystną pogodę. Dwa z trzech spotkań zaplanowanych na ten dzień zostały przełożone (GSK Liga - Esbjerg oraz Fjelsted - Slangerup). Odbyć mają się więc tylko zawody w Vojens, gdzie miejscowe Soenderjylland podejmie rywala z Holsted. Na torze nie zabraknie głośnych nazwisk. Pojadą m.in. reprezentanci kraju seniorów: Anders ThomsenMads Hansen i Rasmus Jensen, którzy na dniach zaczną jazdę w polskiej PGE Ekstralidze.

Awizowane składy:

Soenderjylland Elite Speedway - Holsted Tigers, godz. 19:00, RELACJA LIVE -->

Soenderjylland: 1. Anders Thomsen, 2. Mads Hansen, 3. Oliver Berntzon, 4. Jesper Knudsen, 5. Sam Jensen

Holsted: 1. Rasmus Jensen, 2. Jacob Thorssell, 3. Timo Lahti, 4. Rene Bach, 5. Bastian Pedersen

CZYTAJ WIĘCEJ: Decyzja zapadła. Mecz pierwszej kolejki w Danii został przełożony Deszcz nie daje za wygraną. Kolejne spotkanie pierwszej kolejki odwołane

Źródło artykułu: WP SportoweFakty