Żużel. Zupełnie nowe rozdanie w SGP2. Czeka nas polsko-skandynawska batalia o medale?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Sonia Kaps / Na zdjęciu: Wiktor Przyjemski
WP SportoweFakty / Sonia Kaps / Na zdjęciu: Wiktor Przyjemski
zdjęcie autora artykułu

W rozpoczynającym się w piątek w szwedzkiej Malilli cyklu SGP2 nie ma wśród uczestników żadnego z czterech najlepszych zawodników z ubiegłego roku. Powody tego są różne, ale oznacza to jedno, tj. w tym sezonie mamy w tych mistrzostwach nowe rozdanie.

Pod dyktando Mateusza Cierniaka ułożyły się poprzednie dwie edycje SGP2. Reprezentant Polski został trzecim w historii żużlowcem po Emilu Sajfutdinowie i Darcym Wardzie, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów, a czwartym w ogóle z dwoma złotymi medalami tej kategorii (zrobił to z sezonem przerwy Maksym Drabik). Zresztą w 2023 roku całe podium zajęli polscy żużlowcy. Drugi był Damian Ratajczak, a trzeci Bartłomiej Kowalski.

Wobec tego, że Cierniak i Kowalski nie są już młodzieżowcami, na pewno sporo obiecywał sobie w tym roku Ratajczak. Niestety, w maju w Danii złamał lewe udo i to wykluczyło go z możliwości jazdy w eliminacjach, a także nie był on brany pod uwagę do tego, by otrzymać jedną ze stałych "dzikich kart". 19-letni Polak to więc jeden z trzech największych nieobecnych rozpoczynającej się w piątkowy wieczór rywalizacji o prymat na świecie.

Niemal do samego końca szansę na tytuł zachowywał rok temu Keynan Rew, który ostatecznie po wprost szalonej i dramatycznej rywalizacji w Vojens zajął w klasyfikacji generalnej czwarte miejsce. Ten sezon jest ostatnim dla Australijczyka w kategorii do lat 21, lecz jego również brakuje w stawce SGP2. W listopadzie jechał po awans w ojczyźnie, ale w finale upadł i nie znalazł się w gronie tych, którzy wywalczyli przepustkę do walki w światowych kwalifikacjach.

Rew był murowanym kandydatem do otrzymania teraz stałego zaproszenia, lecz... go nie otrzymał, co jest ogromną kontrowersją. Zdecydowano się na inne wybory i to oznacza, że Australia nie będzie mieć żadnego przedstawiciela wśród pełnoprawnych uczestników IMŚJ. Podobnie jak Niemcy, ponieważ Norick Bloedorn, który w dniu eliminacji startował w rundzie TAURON SEC, również nie znalazł uznania w oczach organizatorów.   ZOBACZ WIDEO: Smektała nie owija w bawełnę. Przyznaje, że sprzęt go niszczy

FIM zadecydował, że "dzikie karty" powędrują do dwóch Duńczyków - Mikkela Andersena i Villadsa Nagela oraz Polaka - Bartosza Bańbora. Tym samym aż 2/3 tegorocznej obsady to reprezentanci Danii (pięciu) i Polski (czterech). Dodając jeszcze, że na liście jest dwóch Szwedów i jeden Norweg, to patrząc na potencjał jeźdźców z tych właśnie państw, wiele wskazuje, że w tym roku możemy mieć polsko-skandynawską bitwę o medale.

Główny faworyt? Biorąc pod uwagę wyniki z PGE Ekstraligi, trzeba takim mienić Wiktora Przyjemskiego. Obok Jakuba Krawczyka i Sebastiana Szostaka pomyślnie przeszedł turniej eliminacyjny i z pewnością liczy po cichu, że zawalczy o główne trofeum. Kandydatem na "czarnego konia" może być wspomniany Bańbor, jednak jako, że w SGP2 dojdzie do nowego rozdania, trudno o jakąkolwiek buchalterię. Tym bardziej że mowa o rywalizacji wśród juniorów, których postawa nierzadko bywa mocno nieprzewidywalna.

Pierwsza z trzech finałowych rund odbędzie się na 315-metrowym torze w Malilli. Gospodarze głęboko więc wierzą w to, że Casper Henriksson (przed rokiem piąty w "generalce") i Philip Hellstroem-Baengs udanie rozpoczną walkę o czołowe lokaty i to da im paliwo do tej o medal w końcowym rozrachunku. Wszak Szwecja już osiemnaście lat czeka na swojego zawodnika na podium w światowym czempionacie U21.

Uczestnicy SGP2 w Malilli:

Nazar Parnicki (Ukraina) #785 Sebastian Szostak (Polska) #355 Casper Henriksson (Szwecja) #43 Bastian Pedersen (Dania) #388 Wiktor Przyjemski (Polska) #505 Jesper Knudsen (Dania) #117 Jakub Krawczyk (Polska) #110 William Drejer (Dania) #545 Mathias Pollestad (Norwegia) #999 Francis Gusts (Łotwa) #144 Leon Flint (Wielka Brytania) #22 Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) #243 Bartosz Bańbor (Polska) #137 Villads Nagel (Dania) #108 Mikkel Andersen (Dania) #97 Anton Jansson (Szwecja) #16

Sammy Van Dyck (Szwecja) #17 Rasmus Karlsson (Szwecja) #18

Początek turnieju: godz. 19:00 Sędzia: Aleksander Latosiński (Ukraina)

Prognoza na piątek (za: yr.no): Temperatura: 14°C Deszcz: 0.0 mm Wiatr: 7 km/h

Kalendarz SGP2 w sezonie 2024:

Runda Termin Miejscowość Kraj Obiekt
114 czerwcaMalillaSzwecjaSkrotfrag Arena
26 wrześniaRygaŁotwaBikernieku spidveja stadions
327 wrześniaToruńPolskaMotoarena im. Mariana Rosego

Trwa sprzedaż biletów na przyszłoroczną rundę Grand Prix w Warszawie. Zawody odbędą się 17 maja 2025 roku, bilety dostępne od 59 zł. Promocyjne ceny tylko do 3 listopada.

KUP BILET na 2025 PZM FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową!

CZYTAJ WIĘCEJ: Działacz klubu z PGE Ekstraligi bez hamulców. Pisze o nieporozumieniu Pierwsza taka porażka Motoru. Łobodziński, Hurysz i Stojanowski pokonali gwiazdy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty