Żużel. Polacy zdobędą trzecie złoto z rzędu? Znamy składy na Mistrzostwa Europy Par do lat 19

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Bartosz Bańbor w kasku białym
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Bartosz Bańbor w kasku białym
zdjęcie autora artykułu

Na sobotę 22 czerwca zaplanowano turniej o Mistrzostwo Europy Par do lat 19, który odbędzie się na torze w Pile. Tytułu będą bronić Polacy, przed którymi szansa zdobycia głównego trofeum w tej kategorii po raz trzeci z rzędu.

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Europy Par do lat 19 to "dziedzictwo" Pucharu Europy Par w tej samej kategorii wiekowej (odbywał się w latach 2018-2020). Pod obecnym szyldem rozgrywki te prowadzone są od sezonu 2021, kiedy to na torze w Gdańsku najlepsza okazała się reprezentacja Łotwy.

W kolejnych dwóch sezonach najlepsza była już reprezentacja Polski, która triumfowała zdobywając złote medale odpowiednio w Rydze (2022) i Pardubicach (2023). Przed gospodarzami zatem szansa na trzecie zwycięstwo z rzędu w tych rozgrywkach. Przypomnijmy, że Polskę reprezentować będą Wiktor Przyjemski (startował w finale również przed niespełna dwoma laty), Paweł Trześniewski oraz Bartosz Bańbor.

Głównymi rywalami w walce o końcowy triumf wydają się być Duńczycy, prowadzeni przez Hansa Andersena, którzy w Pile pojawią się w bardzo mocnym zestawieniu. W skład tej drużyny wchodzi trzech tegorocznych finalistów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, czyli cyklu SGP2. Na torze w Pile w barwach duńskich tym samym pojawią się William Drejer, Villads Nagel oraz Bastian Pedersen. W ekipie Polski wystąpi natomiast dwóch takich finalistów (Przyjemski i Bańbor).

ZOBACZ WIDEO: Duże zmiany w teamie Maxa Fricke'a. Żużlowiec opowiedział o szczegółach

Pozostałe reprezentacje powinny walczyć o brązowy medal, choć oczywiście sport żużlowy lubi niespodzianki i z pewnością taka nie jest wykluczona również podczas finału w Pile. W turnieju tym oprócz Polaków i Duńczyków zaprezentują się jeszcze drużyny narodowe z Ukrainy, Niemiec, Czech, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 16:00.

Lista startowa finału Mistrzostw Europy Par do lat 19 - Piła, 22 czerwca 2024:

Ukraina: 1. Roman Kapustin 2. Wołodymyr Złaman 15. Menedżer: Siergiej Gołownia

Polska: 3. Paweł Trześniewski 4. Bartosz Bańbor 16. Wiktor Przyjemski Menedżer: Rafał Dobrucki

Niemcy: 5. Patrick Hyjek 6. Ben iken 17. Mario Häusl Menedżer: Tim Scheunemann

Czechy: 7. Adam Bubba Bednar 8. Jan Jenicek 18. Matous Kamenik Menedżer: Zdenek Schneiderwind

Szwecja: 9. Rasmus Karlsson 10. Anton Jansson 19. Sammy Van Dyck Menedżer: Alexander Edberg

Wielka Brytania: 11. Ashton Boughen 12. Luke Harrison 20. Fredyy Hodder Menedżer: Neil Vatcher

Dania: 13. William Echardt Drejer 14. Villads Nagel 21. Bastian Pedersen Menedżer: Hans Andersen

Czytaj także: Nowa rola życiowa Jacka Holdera. "To mnie bardzo motywuje" Przysłał zwolnienie i... pojechał na zawody. Spotkała go kara

Źródło artykułu: WP SportoweFakty