Ward przed szansa obrony tytułu - przed MIM Australii

Olympic Park w Mildurze po raz szósty będzie gościł finalistów mistrzostw Australii do lat 21. Premiera corocznych rozgrywek miała miejsce w 1987 na torze UnderaPark w pobliżu Shepparton.

W tym artykule dowiesz się o:

W latach 1994-95 krajowa federacja Motorcycling Australia zrezygnowała z przeprowadzenia turniejów ze względu na niewystarczającą ilość zgłoszeń. Leigh Adams i Chris Holder mają na swoim koncie po cztery tytuły mistrzowskie, trzy razy palmę pierwszeństwa dzierżył Travis McGowan. Do tego grona mógł z pewnością dołączyć Ryan Sullivan zdobywając pierwsze trofeum rok przed dwuletnia przerwą w 1993 roku. Drugi tytuł przypadł mu w udziale w 1996.

Selekcji uczestników jak i lokalizacji obiektu dokonują członkowie Speedway Commission. Tegoroczna stawka jest w większości wyrównaną poza obrońca tytułu Darcy Wardem, który odstaje umiejętnościami od pozostałych. Wcześniej rozstawieni zawodnicy Mitchell Davey i Alex Davies podjęli decyzje o wycofaniu się z imprezy. W przypadku tego pierwszego w grę wchodzą wysokie koszty transportu z Townsville, a Alex nabawił się kontuzji łokcia podczas ostatniej rundy krajowych mistrzostw w Newcastle w starciu z Jasonem Doylem.

Aktualny Indywidualny Mistrz Świata Juniorów Darcy Ward jest zdecydowanym faworytem. Reprezentuje stan Queensland, którego jest obecnym wicemistrzem. W niedawno zakończonych IMA zdobył brązowy medal meldując się na podium obok Chrisa Holdera i Troya Batchelora. Jego dynamiczny styl jazdy przyciąga rzesze kibiców na krajowe obiekty. Siedemnastolatek nie ma preferencji pod względem warunków torowych, radzi sobie w każdych okolicznościach. Poprawił znacznie technikę startową w stosunku do ubiegłego roku. W przyszłym przenosi się z angielskiej Premier League szczebel wyżej wzmacniając zespól Poole Pirates. Broni tytułu zdobytego rok temu na torze w Gosford po fantastycznej jeździe w finale.

Justin Sedgmen reprezentujący lokalny klub w Mildurze jest jednym z kandydatów do podium. W mistrzostwach stanu Victoria zdobył brązowy medal. Awansował do serii mistrzostw kraju z drugiej pozycji poprzez turniej kwalifikacyjny. Dwukrotnie w finałach IMA. W tym roku był dużym zaskoczeniem plasując się na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Reprezentował kraj w DMŚJ oraz IMŚJ w sezonie 2009. W Anglii przeniósł się do Birmingham. Ubiegłoroczny finalista mistrzostw do lat 21, ukończył zawody na czwartym miejscu. Jest rówieśnikiem Warda.

Richard Sweetman zaskoczył wszystkich w grudniu wycofując się z udziału w turnieju kwalifikacyjnym w Mildurze bez podania przyczyny. W lipcu ukończy 20 lat. Do czasu kontuzji kręgosłupa podczas jednej z rund IMA 2008 na torze MountGambier dynamicznie rozwijający się zawodnik. Reprezentuje barwy Birmingham. W mistrzostwach stanu Nowej Południowej Walii na torze w Tamworth zdobył tylko 6 punktów nie awansując do półfinału. W ubiegłym roku przegrał rywalizację o miejsce w pierwszej czwórce mistrzostw juniorów z Justinem Segdmenem. W kraju wielokrotnie kwestionuje się jego determinacje i zaangażowanie. Nie w pełni wykorzystuje swój duży potencjał.

Sam Masters jest aktualnym wicemistrzem stanu Nowej Południowej Walii wśród seniorów i mistrzem wśród juniorów. W maju skończy 19 lat. W nowym sezonie zadebiutuje w barwach Somerset Rebels. Nie zawiódł zaufania selekcjonerów Speedway Commission i tegoroczną serię IMA ukończył w pierwszej dziesiątce. Podczas australijskiego sezonu wzbudził sensację trzykrotnie wygrywając z aktualnym mistrzem kraju Chrisem Holderem. Najlepszy występ w Mildurze zanotował dwa lata temu startując w finale stanu Victoria, kończąc zawody na czwartej pozycji.

Przebywający aktualnie na Antypodach Anglik Josh Auty jest aktualnym mistrzem stanu Queensland wśród juniorów i seniorów. Rocznik 1990. Debiutował w IMA zajmując ostatecznie 11. pozycję. W Anglii reprezentuje barwy Sheffield i Coventry. W swoim pierwszym starcie na torze w Mildurze uplasował się na piątym miejscu w turnieju kwalifikacyjnym.

Dziewiętnastoletni Josh Grajczonek pochodzi z Townsville, miasta położonego na północno-wschodnim wybrzeżu. Reprezentant kraju w DMŚJ. Ubiegłoroczny mistrz stanu. Startuje w barwach Glasgow. Nie ukrywa swojego pochodzenia, szczycąc się posiadaniem polskiego paszportu. W tegorocznych mistrzostwach Queensland broniąc tytułu nie awansował do wyścigu finałowego. Trzykrotnie startował w IMA z marnym skutkiem. W Mildurze najlepszy występ zanotował w grudniu w turnieju kwalifikacyjnym. Siódmy w ubiegłorocznych mistrzostwach na torze w Gosford. Rocznik 1990.

Hugh Skidmore w listopadzie ukończy 20 lat. Ubiegłoroczny rezerwowy tym razem nie wziął udziału w eliminacjach do IMA. W mistrzostwach stanu Nowej Południowej Walii zajął czwarta pozycje, eliminując w półfinale Jasona Doyle`a. Najlepszy wynik w tegorocznym sezonie to trzecia pozycja w mistrzostwach juniorów stanu Queensland. Dość późno zainteresował się speedwayem, wcześniej jeździł na motocrossie. Waleczny zawodnik z dużymi szansami na zamieszanie w czołówce mistrzostw. W Anglii reprezentuje barwy Sheffield. W ubiegłorocznym finale po dwóch dyskusyjnych wykluczeniach nie odegrał większej roli plasując się w końcówce stawki.

Były mistrz kraju do lat 16 Dakota North związał się kontraktem z Peterborough i będzie reprezentował barwy Newcastle na zasadzie wypożyczenia. Wystartuje z licencją angielską. Rocznik 1991. Stracił dwa lata w wyniku powtarzających się kontuzji. Szósty w mistrzostwach stanu Victorii. Ma duży potencjał, brak mu determinacji i często złe taktycznie zachowuje się podczas wyścigów. Może zabraknąć umiejętności, aby poważniej zagrozić czołówce. Ostatni raz w finałach IMA do lat 21 w 2008 roku na torze w Mildurze. Znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Najlepszy występ na tym torze to ósma pozycja w grudniowych eliminacjach. Dziadek znany z zamiłowania do samolotów nadał mu niespotykane często imię.

Michael Penfold jest najbardziej chimerycznym zawodnikiem w gronie liczącym na obalenie supremacji Warda. Rozwinął się praktycznie dopiero przesiadając się na silniki 500cc. Najlepszy tegoroczny start zanotował na torze North Brisbane w czwórmeczu młodzieżowym inkasując 15 punktów dla zwycięskiej drużyny North Queensland. Dobrze pojechał także w turnieju Johnnie Hoskins Plate w Newcastle zajmując czwartą lokatę. Ciągle stara się o kontrakt w Europie. Wycofał się z rywalizacji o miejsce w IMA bez podania powodów. Angielscy promotorzy z dużą uwagą będą przyglądać się poczynaniom osiemnastolatka na torze w Mildurze. Najlepszy występ na tym torze to ósme miejsce w mistrzostwach stanu Victorii w 2008 roku.

Todd Kurtz nie zanotował do tej pory większych sukcesów. Za najlepszy tegoroczny rezultat można uznać szóste miejsce w mistrzostwach juniorów stanu Nowej Poludniowej Walii na torze w Tamworth. Siedemnastolatek został zakontraktowany przez promotorów Newport. Adaptacja Todda wśród seniorów przebiega wolniej niż jego rówieśników. Nie startował w turnieju kwalifikacyjnym do IMA z powodu kontuzji łokcia, której nabawił się w Gosford podczas zawodów Transcrete Trophy.

Najstarszy z uczestników, dwudziestoletni Jake Anderson zanotował największy swój progres na przestrzeni tego roku. Jest triumfatorem Ivan Mauger Golden Helmet Event na torze w Renmark w 2008. Czwarty w tegorocznych mistrzostwach stanu Victoria na torze w Broadford. Miał zawsze problemy z poradzeniem sobie z jazdą na trudnym technicznie torze w Mildurze. W nowym sezonie reprezentować będzie barwy Birmingham. To turniej ostatniej szansy dla Jake`a na odegranie większej roli wśród juniorów.

Nie wiadomo, czy Taylor Poole będzie gotowy do startu w Mildurze. Uszkodził kręgi lędźwiowe podczas zawodów w Newcastle. Siedemnastolatek dzieży prym wśród pozostałych pod względem upadków i kontuzji. Ojciec Mick ma duże problemy z utrzymaniem kontroli nad nastolatkiem. Ma bogate zaplecze sponsorskie i instruktorskie. Jego kariera zainteresowany jest Jason Crump. Podczas krótkiego pobytu w Anglii w 2009 roku wygrał Top Gun Handicap Challenge na torze Sheffield. Australijskim latem podpisał kontrakt z Peterborough i będzie reprezentował Stoke na zasadzie wypożyczenia.

Starszy z braci Sedgmenow, Ryan nie może powrócić do dawnej dyspozycji po złamaniu miednicy i kręgów lędźwiowych na torze Gillman Speedway w 2008 roku. Zatracił swój duży potencjał, szwankuje wiara we własne umiejętności. Ma bardzo mierny sezon do tej pory. Mistrzostwa mogą być jego ostatnią szansą na odbicie się od dna i godne zaprezentowanie przed własna publicznością.

Reprezentant Queensland Tyson Nelson startuje po raz pierwszy w mistrzostwach. Jest aktualnym mistrzem Australii do lat 16 na silnikach 350cc. Tytuł ten wywalczył rok temu na torze w Tamworth. W swoim debiucie na motocyklach 500cc zajął czwarta pozycje w mistrzostwach juniorów stanu Queensland na torze w Gladstone. Wśród seniorów zameldował się na 8. pozycji. Ma potencjał, aby nie okupować dolnych rejonów stawki uczestników mistrzostw w Mildurze.

Mason Campton jest wicemistrzem kraju do lat 16. Przekroczył dopiero granicę wymaganego wieku. Zastąpi Mitchella Daveya. Jak na debiutanta pojechał bardzo dobrze w turniejach Johnnie Hoskins Plate w Newcastle i mistrzostwach juniorów stanu Nowej Południowej Walii w Tamworth. Mason będzie walczył o coś więcej niż końcówka stawki.

Robert Branford jest jedynym reprezentantem stanu Południowej Australii. Ma szesnaście lat i dopiero uczy się żużlowego rzemiosła. Zastąpi kontuzjowanego Alexa Daviesa. Sukcesem będzie jeśli nie zakończy imprezy z zerowym kontem punktowym.

Ward ma jeszcze przed sobą cztery lata startów w mistrzostwach. Może pobić rekord ustanowiony przez Adamsa i Holdera. Jest dopiero u progu swojej kariery, a legitymuje się już znaczącymi wynikami. Tak naprawdę trudno przypuszczać, aby ktoś z wymienionej stawki mógł mu poważnie zagrozić. Turnieje zawsze jednak sypały niespodziankami. Do największej zaliczyć trzeba porażkę Adamsa na swoim torze z Craigiem Hodgsonem i Scottem Normanem w 1989 roku. Leigh przystępował do obrony tytułu jako stuprocentowy faworyt. Darcy musi uważać, aby nie gubić punktów i przystąpić jako pierwszy do wyboru pól startowych w finale. To bardzo ważne w Mildurze. Dwa pola wewnętrzne są wyraźnie lepsze od dwóch pozostałych. Na krótkim, 302 metrowym torze szalenie ciężko jest wyprzedzać po przegranym starcie. Z resztą mistrzowi świata nie za bardzo przystoi polec w krajowym czempionacie.

Komentarze (0)