Najważniejsze punkty i zmiany w regulaminie na sezon 2010:
Art. 753.
1. Rozgrywki DM I Ligi składają się z dwóch części:
1) część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
2) część finałowa, w której drużyny dzielone są na dwie grupy: - grupa 1 składająca się z drużyn, które w tabeli po części zasadniczej uplasowały się na miejscach od 1 do 4, - grupa 2 składająca się z drużyn, które w tabeli po części zasadniczej uplasowały się na miejscach od 5 do 8. Regulamin Mistrzostw Polski i Nagród PZM - DM I Ligi i DM II Ligi
3) w grupach, o których mowa w pkt 2, drużyny spotykają się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
4) do części finałowej drużyny przystępują z punktami meczowymi i biegowymi, o których mowa w art. 754, zdobytymi wyłącznie w meczach części zasadniczej pomiędzy drużynami z danej grupy finałowej.
2. Rozgrywki DM II Ligi składają się z dwóch części:
1) część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
2) część finałowa, w której uczestniczą drużyny, które w tabeli po części zasadniczej uplasowały się na miejscach od 1 do 4,
3) w grupie, o której mowa w pkt 2, drużyny spotykają się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,
4) do części finałowej drużyny przystępują z punktami meczowymi i biegowymi, o których mowa w art. 754, zdobytymi wyłącznie w meczach części zasadniczej pomiędzy drużynami z grupy finałowej.
Art. 761.
1. W meczach drużyny uczestniczą w składach liczących od 6 do 7 zawodników, przy czym:
- w składzie każdej drużyny musi być zgłoszonych co najmniej 3 zawodników krajowych,
- w składach drużyn muszą być zgłoszeni zawodnicy z nr 6 i 14.
2. Drużyna gospodarza uczestniczy w meczu z numerami startowymi od 9 do 15, a drużyna gościa z numerami od 1 do 7
3. Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą startować wyłącznie zawodnicy młodzieżowi, przy czym z numerami 6 i 14 muszą to być zawodnicy krajowi.
4. W składzie drużyny może być zgłoszonych nie więcej niż dwóch zawodników uczestniczących w IMŚ Grand Prix w danym sezonie ze stałymi numerami od 1 do 15.
5. W odniesieniu do klubów zagranicznych biorących udział w rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi, wyrażenie „zawodnik krajowy” występujące w ust. 1 i 3 należy rozumieć jako: zawodnik posiadający obywatelstwo kraju, którego federację reprezentuje klub zagraniczny; obywatelstwo musi być udokumentowane przez zawodnika paszportem lub innym dowodem tożsamości.
6. Zawodnicy z numerami 7 i 15 są w biegach I oraz III - XV zawodnikami rezerwy zwykłej.
Zgłoszony w składzie zawodnik spełniający łącznie następujące warunki:
1) ma prawo być zgłoszonym do zawodów,
2) posiada pierwszą, drugą lub trzecią średnią indywidualną (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu, określoną wg zasad zamieszczonych w postanowienia na dany sezon,
3) posiada zwolnienie lekarskie na okres co najmniej 9 dni, w których zawiera się data zawodów, załączone do zgłoszenia drużyny do zawodów w formie oświadczenia o niezdolności zawodnika do startu w zawodach żużlowych (załącznik nr 9, DRUKI OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM) albo w dniu meczu bierze udział w zawodach FIM lub UEM w ich terminach kalendarzowych bądź przełożonych na termin rezerwowy pokrywający się z datą meczu; nazwę zawodów FIM lub UEM odnotowuje się wówczas w zgłoszeniu drużyn do zawodów,
4) nie jest zgłoszony pod numerem 6, 7 oraz 14, 15, otrzymuje status zawodnika zastępowanego, który jest liczony do składu drużyny, co spełnia wymogi art. 761 ust. 1.
Art. 768.
1. Mecze rozgrywane są wg systemu 15-biegowego.Po prezentacji, sędzia zawodów w obecności kierowników drużyn, losuje rzutem monety jeden z poniższych zestawów torów, wg którego rozegrane zostaną zawody.
Zestaw 2
Art. 769.
2. Do XIII biegu włącznie, zawodników z numerami 6 i 14 - oprócz rezerwy zwykłej - może zastąpić rezerwa taktyczna tylko z numerem startowym 7 i 15.
3. W biegach I - XIII, zawodnicy z numerami 6 i 14 muszą wystartować co najmniej 3 razy; mogą więc być zastąpieni stosownie do przepisów ust. 2 nie więcej niż 2 razy, przy czym przepis ten nie ma zastosowania w przypadku, gdy:
1) zawodnikiem z numerem odpowiednio 7 lub 15 jest krajowy zawodnik młodzieżowy,
2) w jednym z biegów zawodnik odniósł kontuzję, do której przyczynił się zawodnik wykluczony z biegu i w wyniku której jest niezdolny decyzją lekarza do udziału w biegu.
4. Każdy start zawodników z nr 6 i 14 jako rezerwa zastępująca oraz rezerwa taktyczna należy traktować jako wchodzący w liczbę 3 obowiązkowych startów, o których mowa w ust. 3, a każdy z ww. startów zwiększa o 1 dopuszczalny limit zastąpień tych zawodników.
Art. 770.
1. Zawodnik, który po zapaleniu zielonego światła startowego dotknie przednim kołem taśm maszyny startowej, będzie wykluczony z biegu i nie może być zastąpiony w biegu powtórzonym.
2. W biegach I oraz III - XIII, w miejsce zawodnika zastępowanego, oprócz rezerwy zastępującej, może być zgłoszony zawodnik rezerwy zwykłej.
3. Jeżeli w zgłoszonym składzie drużyny, pod numerem startowym nie ma zawodnika, w biegach, w których miałby startować zawodnik z tym numerem, w jego miejsce może być użyta tylko rezerwa zwykła. Tak długo jak zgłoszony zawodnik jest nieobecny w parku maszyn, w jego miejsce może być użyta tylko rezerwa zwykła. Powyższe nie dotyczy zawodnika zastępowanego.
4. Rezerwą taktyczną mogą być obaj zawodnicy danej drużyny w biegu.