Erik Gundersen: Mamy 200 zawodników w wieku od 11 do 16 lat

Erik Gundersen to ikona speedwaya lat osiemdziesiątych. 50-letni obecnie Duńczyk trzykrotnie sięgał po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata (1984, 1985, 1988), a jego kariera została brutalnie przerwana przez kontuzję kręgosłupa, której nabawił się w sezonie 1989 na torze w angielskim Bradford.

Ziemowit Ochapski
Ziemowit Ochapski

Wielką rolę w życiu Gundersena odegrały starty w lidze brytyjskiej, gdzie w latach 1979-1989 przywdziewał on plastron Cradley Heath Heathens. Nie dziwi więc fakt, że Duńczyk przejmuje się tym, iż Brytyjczycy od niemal 10 lat nie mogą doczekać się naprawdę topowego zawodnika. Ostatnim takim był bowiem Mark Loram, który w sezonie 2000 wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. - Anglia powinna przerzucić się na system szkolenia młodzieży, jaki my mamy u siebie od ponad 20 lat. Jeśli by to zrobiła, to w ciągu pięciu lat doczekałaby się co najmniej 10 zawodników, których w przeciągu 6 do 8 lat stać byłoby na sięgnięcie po tytuł IMŚ - powiedział Gundersen, opiekujący się w tej chwili młodziutkimi Duńczykami, próbującymi swoich sił na tzw. minitorach.

O jaki dokładnie system szkolenia chodzi 3-krotnemu czempionowi? - W Anglii są zawodnicy, ale brakuje obiektów szkoleniowych. Brytyjscy jeźdźcy wywodzą się głównie z wyścigów na trawie, a przerzucenie się na klasyczny speedway zajmuje im zbyt wiele czasu. Oni muszą zaczynać już jako 10-latkowie na maszynach o pojemności 80cc. Dopiero po 4 lub 5 latach, kiedy opanują wszystkie podstawy, powinni przesiadać się na standardowe motocykle - dodał Duńczyk.

50-latek kilka dni temu odwiedził brytyjskie Poole, gdzie został zaproszony przez właściciela miejscowych Piratów - Matta Forda. - W Danii mamy 200 zawodników w wieku od 11 do 16 lat, którzy ścigają się na maszynach o pojemności 80cc i Anglia musi dążyć do tego samego. Chciałbym serdecznie podziękować Mattowi Fordowi za zaproszenie. Ostatni raz miałem okazję odwiedzić to miejsce w 1987 roku. Uwielbiałem tu jeździć, ponieważ bardzo odpowiadał mi kształt tego toru. Ściganie się w Poole było również wielkim wyzwaniem, gdyż owal przy Wimborne Road jest wąski i naprawdę czuć na nim prędkość - zakończył Gundersen.

Duńscy mistrzowie świata w ostatnich 20 latach:
1991 - Jan O. Pedersen
1995 - Hans Nielsen
2003 - Nicki Pedersen
2007 - Nicki Pedersen
2008 - Nicki Pedersen

Brytyjscy mistrzowie świata w ostatnich 20 latach:
1992 - Gary Havelock
2000 - Mark Loram

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×