WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mam prawie 18 tysięcy egzemplarzy - rozmowa z Romanem Nowackim, kolekcjonerem programów żużlowych

Roman Nowacki już od czterech dekad interesuje się sportem żużlowym. Od dawna zbiera także żużlowe programy. W rozmowie z naszym portalem opowiada między innymi o tym, ile posiada ich w swoim zbiorze i jakie egzemplarze są najcenniejsze.
Jarosław Handke
Jarosław Handke

Jarosław Handke: Jak to się stało, że zainteresował się pan sportem żużlowym?

Roman Nowacki: Jak to zwykle bywa, na pierwsze zawody zabrał mnie tata. Wciągnął mnie ten sport i w efekcie już 40 lat się nim interesuję.

Co skłoniło pana do kolekcjonowania programów żużlowych?

- Na początku programy zbierał mój kolega. Potem ja zacząłem ich zbieranie, najpierw z Leszna, następnie już na większą skalę z różnych miast.

Rozumiem, że zbiera pan jedynie niezapisane programy?

- Zbieram wszystkie programy. Nie przeszkadza mi to, że program jest wypisany. Swoją drogą, uważam, że wypisany program jest bardziej wiarygodny niż taki wypisany później w domu.

W jaki sposób pozyskuje pan nowe programy do swej kolekcji?

- Mam znajomych kolekcjonerów w miastach, w których jest żużel. Z niektórymi wymieniam się od początku mego zbierania. Czasami kupuję programy na allegro.

Jakie są pana najcenniejsze egzemplarze?

- Moimi najcenniejszymi egzemplarzami są programy z lat 50-tych z Leszna oraz program z I Łańcucha Herbowego z Ostrowa Wielkopolskiego.

Ile programów liczy pańska kolekcja? O ile rocznie średnio się ona zwiększa?

- Na dzień dzisiejszy mam 17674 programy. Co do drugiej części pytania, trudno mi oszacować o ile sztuk rocznie wzbogacają się moje zbiory. Bywa z tym różnie.

Nasuwa mi się oczywiste pytanie: Gdzie trzyma pan te programy? Mogę się założyć, że zajmują bardzo wiele miejsca.

- Rzeczywiście, trochę miejsca te programy zajmują. Ale daję sobie radę, mam jeszcze miejsce na ich przechowywanie, a więc w dalszym ciągu mogę je zbierać.

Ilu mniej więcej osób z taką pasją jak pan jest dziś w Polsce, a ile na świecie?

- Myślę, że w Polsce jest dość dużo kolekcjonerów programów, ale w wieku podobnym do mnie lub starszych. Młodzież się raczej do tego nie garnie.

Z jakiego kraju najtrudniej jest zdobyć programy?

- Jestem bardziej nastawiony na kolekcjonowanie programów z Polski, więc nie zastanawiam się nad tymi zagranicznymi. Jednakże także tych zagranicznych posiadam w swej kolekcji znaczną ilość.

Przepraszam za bezpośredniość w pytaniu: Ile łącznie zainwestował pan środków, by móc poszczycić się dziś tak okazałą kolekcją?

- Nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Czy w rodzinie są kontynuatorzy tej kolekcjonerskiej tradycji?

- Tak, oczywiście. Zainteresował się tym również mój syn Krzysztof, który jest żużlowcem. Na początku zaczął zbierać wszystkie programy z imprez, w których startował. Aktualnie pomaga mi w kompletowaniu naszych zbiorów. Oglądanie programów bardzo lubi mój najstarszy wnuk, Martinek. Najprawdopodobniej, gdy wyrośnie, przejmie po mnie tę całą kolekcję. Interesuję się także historią sportu żużlowego, a w szczególności historią Unii Leszno. Staram się skompletować wyniki wszystkich meczów ligowych wraz z punktami zdobytymi przez zawodników. Jeśli ktoś posiada takie informacje i chciałby się nimi podzielić, byłbym wdzięczny. Osoby te proszę o kontakt mejlowy: n.romek@wp.pl Na koniec chciałbym pozdrowić przede wszystkim swoją żonę za wyrozumiałość oraz wszystkich kolekcjonerów.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (34):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • zenek 0
  Ceny obecnych programów na meczach wołają o pomstę do nieba. Przeważają reklamy ale mimo to 10zł (nie wiem jak kształtują się ceny w innych miastach) za kilkanaście kartek to przegięcie. I pomyśleć, że kiedyś programy drukowano na jednej kartce którą się składało i to był cały program ale cena była rozsądna.
  Odpowiedz Zgłoś
 • fan Galactikos 0
  A ja jestem z Gorzowa. Już trzeci rok składam pieniądze żeby kupić program z meczu finałowego w którym pojadą Galactikos z Gorzowa. I do tej pory nie mogę go kupić. Nie wiem czy za mało wydrukowali ? Może to wina drukarni ? Jeżeli ktoś coś wie na ten temat, to proszę o informację.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Gnieźnianin 0
  Ja mam program z ligi angielskiej i sie nie chwale a tak ogolnie zuzlem interesuje sie 4 lata a programow mam i tak malo :(
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (31)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×