"Internet Speedway Quiz" oficjalnie rozgrywki pod tą nazwą zainaugurował jesienią 2002 roku. Wcześniej istniało kilka podobnych quizów żużlowych, żaden jednak nie był tak doskonale zarządzany i rozbudowany, jak ISQ. Quizowicze mogli zatem sprawdzić swoją wiedzę nie tylko w rozgrywkach ligowych, ale również w organizowanym Grand Prix, Drużynowym Pucharze ISQ, czy też w Mistrzostwach Par. Tylko dwóch zawodników startujących obecnie, bierze udział w zabawie od początku jej istnienia. Jak wspominają - nie była ona tak rozbudowana i profesjonalna, jak teraz, ale była swoistym novum w polskim internecie.
Obecnie liga zrzesza 16 drużyn (po 8 drużyn w obu ligach), a na przestrzeni lat przez quiz przewinęło się już ponad 600 zawodników. Wśród nich były nazwiska nieobce fanom speedway’a. Swych sił w ISQ próbowali żużlowcy, a wymienić można takie nazwiska jak Adam Jaziewicz, Łukasz Związko, Krzysztof Nowacki czy Marcin Kozdraś. W ISQ startowali także Piotr Dziuba, Maciej Węgrzyn, Przemysław Jany - współautorzy książki "Dirt Track – Żużel lat przedwojennych" czy Roman Lach - autor największej w Polsce internetowej bazy wyników spotkań żużlowych.
Żeby wygrać pierwsze historyczne zawody z cyklu Grand Prix wystarczyło wiedzieć, który Polak jako pierwszy wywalczył medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Teraz wie to praktycznie każdy uczestnik zabawy. Poza tym od kilku sezonów istnieje tendencja odchodzenia od pytań "na ściągę". Należy więc wykazać się wiedzą nieszablonową. Żeby odpowiedzieć na pytanie często wystarczy kojarzyć jeden z faktów podanych przez sędziego. Dla niektórych będzie to lista klubów reprezentowanych przez danego zawodnika w Polsce, dla innych na przykład anegdota związana z żużlowcem. W Internet Speedway Quiz można spotkać się z pytaniami dotyczącymi zarówno aktualnych wydarzeń jak i historii powstawania speedwaya na świecie. "Jego pseudonim to człowiek-mucha. W swojej karierze startował tylko w jednym klubie - poznańskiej Unii. Ma na swoim koncie tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, który zdobył w czasach kiedy te zawody były podzielone na klasy. Niestety bohater pytania swoje życie zakończył w tragicznych okolicznościach. Podczas II wojny światowej został zamordowany w obozie koncentracyjnym". Mowa o Alfredzie Weylu. Tak wygląda jedno z przykładowych pytań dotyczących pierwszych lat speedwaya. Zdecydowanie częściej zdarzają się jednak pytania dotyczące czasów zdecydowanie bliższych kibicom czarnego sportu. "Do niedawna uważany był za największą żużlową nadzieję w swoim kraju. Jeszcze jako junior zakwalifikował się do cyklu Grand Prix. W polskiej lidze startował w czterech klubach: Wrocław, Częstochowa, Rybnik, Bydgoszcz. Swojego czasu powiadomił i zakończeniu żużlowej kariery, jednak w postanowieniu tym nie wytrwał zbyt długo. Podaj imię tego zawodnika". Chodzi oczywiście o Antonio Linbaecka.
W ramach ISQ organizowane są rozgrywki ligowe, IMP, MIMP, MPPK, MMPPK, ZK, SK, BK oraz nieistniejący niestety już w "realu" Drużynowy Puchar Polski. Sezon otwierają Kryterium Asów oraz Trofeum Debiutantów, gdzie swoją wiedzą mogą wykazać się nowi zawodnicy. W ISQ nie zapomina się też o tradycji. Dużą renomę zdobył Memoriał Edwarda Jancarza, organizowany nieprzerwanie od 2003 roku. Również lubelski Memoriał Witolda Zwierzchowskiego i Roberta Dadosa na stałe wpisał się już do kalendarza ISQ. Aktualnym Indywidualnym Mistrzem Polski ISQ jest redaktor portalu SportoweFakty.pl Daniel Ludwiński, który tak ocenia sam quiz: - Mogę wszystkim polecić rywalizację w Internet Speedway Quiz. Kibice młodsi stażem, którzy nie mają jeszcze przekonania do swojej wiedzy na temat historii żużla, bez problemu znajdą turnieje dla początkujących z łatwymi pytaniami, w sam raz na początek, natomiast ci, którzy historię mają w małym palcu, z pewnością będą mogli się sprawdzić się w najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych zawodach. Wielkim atutem ISQ jest dla mnie fakt, że startują tu kibice w różnym wieku - mamy zarówno gimnazjalistów, jak i tych, którzy zaczynali chodzić na żużel jeszcze w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych. To zabawa dla każdego kto pasjonuje się żużlem, zarówno obecnym, jak i jego historią. Cieszy również to, że nie ma antagonizmów międzyklubowych - kibice klubów teoretycznie zwaśnionych ze sobą w ISQ nie kłócą się ze sobą, a często zawierają przyjaźnie.
Jak wygląda mecz ligowy w ISQ? Odbywa się on na specjalnie przystosowanych czatach. Rozgrywanych jest 15 biegów, obowiązuje regulamin dla ligi polskiej z 2003 roku, z trzema biegami nominowanymi. W każdym wyścigu startuje oczywiście czwórka zawodników - po dwóch z każdej drużyny. Sędzia prowadzący spotkanie zwalnia taśmę i wówczas pojawia się pytanie dotyczące żużla, a zawodnicy mają maksymalnie 60 sekund na odpowiedź. 3 punkty zdobywa zawodnik, który najszybciej poda tę właściwą, pozostali punktują wg kolejności udzielania prawidłowych odpowiedzi. Zawodnicy muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno z odległej historii sportu żużlowego jak i ostatnich sezonów.
W ISQ zawodnik kompletny to taki, który dysponuje dużą wiedzą a także umiejętnością dość szybkiego pisania. Przyzwoite wyniki można jednak osiągnąć posiadając choćby jedną z wymienionych zalet, a osiągnięcie pewnego poziomu to tylko kwestia doświadczenia nabytego z czasem. Młodzi ludzie uczestniczący w tej zabawie imponują wiedzą, ale liczy się przede wszystkim świetna zabawa. Można się sprawdzić i poczuć jak żużlowiec, poszerzyć swoją wiedzę, podyskutować, a przy okazji poznać wspaniałych, oddanych żużlowi ludzi z całego kraju. - Internet Speedway Quiz to dla maniaków żużla, osób które interesują się nie tylko samymi zawodami ale także jego historią wspaniała rzecz. Tutaj można poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą historii naszego ulubionego sportu. Plusem quizu jest także jego atmosfera. Mimo tego, że na forum zarejestrowani są kibice teoretycznie zwaśnionych klubów rzadko dochodzi pomiędzy nimi do jakiś sprzeczek - mówi na koniec jeden z członków Zarządu ISQ.