KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Przez trudy do gwiazd - przed Turniejem o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa

Zeszłoroczny Turniej 60-lecia Nowej Huty wydatnie przyczynił się do reaktywacji czarnego sportu w Krakowie. Nowo powstały klub, Speedway Wanda, zgłosił drużynę do rozgrywek ligowych i zdołał przeprowadzić ją przez trudy całego sezonu. Po kilkunastu miesiącach, pełnych wysiłków i zaangażowania, w najbliższą niedzielę dojdzie do symbolicznego zamknięcia ważnego rozdziału w historii krakowskiego żużla. Co warte podkreślenia, będzie to puenta godna wirtuozów konceptyzmu, stanowiąca ukoronowanie renesansu speedwaya w Grodzie Kraka.

Przemysław Mazur
Przemysław Mazur

Jak się wydaje, nie ma w tym zbytniej przesady. Działacze zadbali o to, by kibice mogli raz jeszcze doświadczyć wielkich emocji i ujrzeć w akcji zawodników wybitnych. Do takich niewątpliwie zaliczyć należy żużlowca, który dziesięciokrotnie z rzędu zdobywa medal IMŚ. Mowa oczywiście o Jasonie Crumpie, którego już za tydzień czeka walka z Jarosławem Hampelem o 2. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix. Podobny status śmiało można przyznać Januszowi Kołodziejowi, fenomenalnie jeżdżącemu w bieżącym sezonie, aktualnemu Indywidualnemu Mistrzowi Polski i Drużynowemu Mistrzowi Świata. Obydwaj, uznawani za faworytów niedzielnego turnieju, są bliskimi znajomymi Krzysztofa Cegielskiego.

To właśnie ekspert portalu SportoweFakty.pl bardzo pomógł w skompletowaniu tak silnej obsady turnieju, co wcale nie było łatwym przedsięwzięciem. - Cały polski, żużlowy świat jest zaskoczony tym, że po raz kolejny w Krakowie udaje się zorganizować tego typu turniej, którego obsada złożona jest z zawodników – nie wszystkich, ale po części - najlepszych, jeśli nie na świecie, to w Polsce. Ściągnięcie takich zawodników na turniej indywidualny to nie jest taka łatwa sprawa. Już teraz mogę powiedzieć, że będzie to jeden z lepiej obsadzonych turniejów w Polsce w tym roku. Takie nazwiska, jak Jason Crump, który za tydzień w Bydgoszczy będzie stał na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata, obok Tomka Golloba. Janusz Kołodziej - świeżo upieczony Indywidualny Mistrz Polski, zdobywca dwóch Złotych Kasków, a także Drużynowego Pucharu Świata wspólnie z kolegami z reprezentacji. Drugi z tej reprezentacji - Adrian Miedziński, również będzie w Krakowie- mówił Cegła na czwartkowej konferencji prasowej. Skalę trudności w zapraszaniu zawodników zwiększył jeszcze fakt kolizji terminów zawodów w Krakowie i najstarszego turnieju żużlowego na świecie - Zlatej Prilby. Zarówno Crump, jak i Adrian Miedziński, czy Jozsef Tabaka znajdowali się przed kilkunastoma dniami na liście startowej zawodów w Pardubicach. To, że wystąpią jednak pod Wawelem, podnosi jeszcze rangę niedzielnego wydarzenia.

W Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa miał wystąpić - i liczyć się w walce o czołowe miejsca - Rafał Dobrucki. Miał wystąpić, bowiem w wyniku upadku w czwartkowym meczu finałowym ligi czeskiej, jego start stanął pod dużym znakiem zapytania. Bardzo prawdopodobne jest, że zawodnika Falubazu godnie zastąpi IME, Sebastian Ułamek. Nawet jeśli Dobruckiego w niedzielę zabraknie, Zielona Góra będzie należycie reprezentowana. Zadbają o to Patryk Dudek, który do Krakowa przyjedzie po ostatniej rundzie IMŚJ z Pardubic, oraz Grzegorz Zengota. Emocje, a przede wszystkim dobrą atmosferę i świetną zabawę, zapewni IMP z 2008 r., Adam Skórnicki.
Przed własną publicznością zaprezentują się trzej młodzi zawodnicy Speedway Wandy Kraków: Władimir Borodulin, Grzegorz Stróżyk i Patryk Pawlaszczyk. Jako że turniej rozegrany będzie wg formuły obowiązującej w cyklu GP, któryś z nich może postarać się, wykorzystując znajomość toru, o sprawienie sobie i kibicom miłej niespodzianki w postaci awansu do półfinału. Na podobny wynik stać również Szymona Kiełbasę. Tarnowianin przed dwoma tygodniami pewnie zwyciężył w turnieju młodzieżowym Krakowie.

Jason Crump i Janusz Kołodziej – już same ich nazwiska powinny być magnesem, który przyciągnie w niedzielne popołudnie duże rzesze fanów żużla na stadion przy u. Odmogile w Krakowie. Turniej ma szansę być nie tylko efektownym zamknięciem sezonu, ale i zachętą na przyszłość - lepszą od sytuacji teraźniejszej.. - Mam nadzieję, ze te turnieje indywidualne będą pewną tradycją i żużel w Krakowie choćby dzięki nim będzie rósł, a poziom ligowy będzie dorównywał temu z imprez indywidualnych. Jest to na pewno krok ku temu, aby ten sport w Krakowie rozwijał się w dobrym kierunku, a takie nazwiska i ci zawodnicy, tak jak to pokazał ubiegłoroczny turniej, będą przekazywali swoim kolegom i całemu środowisku żużlowemu tylko dobre opinie - ocenił Krzysztof Cegielski. Nikogo z tych, którzy chcą przyczynić się do rozwoju żużla w Krakowie, nie może zabraknąć w niedzielne popołudnie na Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Lista startowa:
1
. Jason Crump
2. Patryk Dudek
3. Norbert Magosi
4.. Adrian Miedziński
5. Janusz Kołodziej
6. Władimir Borodulin
7. Rafał Dobrucki
8. Rafał Trojanowski
9. Adam Skórnicki
10. Jozsef Tabaka
11. Patryk Pawlaszczyk
12. Grzegorz Zengota
13. Szymon Kiełbasa
14. Wiktor Gołubowskij
15. Łukasz Jankowski
16. Grzegorz Stróżyk

Początek zawodów: godz. 14.00
Sędzia: Zdzisław Fyda

Bilety: normalny - 20 zł, ulgowy -15 zł, dzieci do lat 12 - za darmo
Ulga dotyczy (za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki): młodzież szkolną, studentów do lat 26, emerytów i rencistów.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×