Trzynaście tytułów Unii Leszno (część 4)

Początek lat dziewięćdziesiątych to dla Unii trudny okres. Wiele klubów nie potrafiło przystosować się do nowej epoki gospodarczej. Leszczynianie potrzebowali na aklimatyzację w nowych warunkach nieco więcej czasu, więc ich wyniki na początku lat dziewięćdziesiątych nie powalały na kolana. Ponadto następowała bolesna dla każdej drużyny zmiana pokoleniowej warty...

Bartłomiej Jejda
Bartłomiej Jejda

Trudne lata dziewięćdziesiąte

W 1990 roku Uniści po rundzie zasadniczej plasowali się na szóstej lokacie w ligowej tabeli. Dobra dyspozycja w rundzie finałowej pozwoliła Unistom na uniknięcie baraży i pozostanie w I lidze. Indywidualnym mistrzem Polski został Zenon Kasprzak, ale brak wsparcia w kolegach nie mógł zaowocować lepszą postawą drużyny.

W 1991 roku nastąpiła prawdziwa katastrofa. Klub, który jeszcze dwa lata temu rządził i dzielił w polskim żużlu po przegranych barażach z klubem z Wrocławia spadł do II ligi. Jedynie Piotr Pawlicki i Roman Jankowski próbowali stawić czoło rywalom, w których szeregach startował między innymi Kelvin Tatum i Chris Louis. Unia posiadała liderów (srebro MPPK), ale brakowało jej solidnej drugiej linii i jeszcze jednego pewnego punktu.

Dwa lata później Uniści ponownie ścigali się wśród najlepszych ekip w kraju, chociaż bez większych sukcesów. Mało tego, nie zabawili w niej za długo w 1994 roku przełykając ponownie gorycz spadku. W 1995 do awansu zabrakło jednego punktu, ale już rok później Uniści zdecydowanie triumfowali na drugoligowym froncie.

Nadzieję na przyszłość dawali kibicom solidni juniorzy, którzy w tym samym roku zdobyli brązowy medal MDMP w składzie: Damian Baliński, Adam Skórnicki, Robert Mikołajczak, Andrzej Szymański i Maciej Jąder. Nieco wcześniej Baliński zdobył także brąz w MIMP i od tej pory jasnym stało się, że dobra praca z młodzieżą, kiedyś zaowocuje...

Pierwszy medal XXI wieku

Na przełomie XX i XXI wieku w kadrze Unii pojawiło się wielu utalentowanych zawodników. Działacze przykładali dużą rolę do szkolenia młodzieży. Od 1996 roku w plastronie z bykiem startował Leigh Adams wierny barwom biało - niebieskich, jak się okaże, do końca kariery. Prezesi klubu sprowadzali także zawodników z zewnątrz, ale nie były to ruchy chaotyczne lecz przemyślane.

W 2002 roku w składzie Unii pojawił się wielki talent polskiego żużla Rafał Okoniewski, który przechodził w trudny dla jego rówieśników wiek seniora. Do drużyny sprowadzono Sebastiana Ułamka mającego przeszłość wśród najlepszych żużlowców świata i mającego podbić glob w sezonie 2002. W składzie zadomowił się już zakupiony w 2000 roku Jacek Rempała, a solidnym oparciem drużyny był 25 - letni Damian Baliński. W kadrze pojawiły się dobrze znane nazwiska, jak Kasprzak czy Jankowski. Byli to synowie świetnych niegdyś reprezentantów Unii: Krzysztof Kasprzak (18 lat), Łukasz Jankowski (20 lat) i jego młodszy brat Marcin Jankowski (18 lat).

Co prawda Uniści rozpoczęli sezon od porażki w Toruniu 53:37, ale już 7 kwietnia rozgromili Wybrzeże 73:17! Dobra dyspozycja na swoim torze oraz kilka zwycięstw na wyjazdach pozwoliły Unii na zajęcie trzeciego miejsca w tabeli i szansę na jeden z medali DMP.

Nikt nie spodziewał się jednak, że klub z Leszna na sześć spotkań rundy finałowej przegra tylko jedno spotkanie (w Bydgoszczy 49:41). Do tytułu zabrakło niewiele, zaledwie jednego punktu. Kibice wierzyli, że już niedługo klub z Leszna zdobędzie upragniony tytuł. Tymczasem droga ta znacznie się wydłużyła.

Tytuł numer dwanaście

Pomimo pięciu porażek na czternaście spotkań rundy zasadniczej sezonu 2007 Uniści zajęli drugie miejsce przed play - offami. W ćwierćfinale nie bez problemów poradzili sobie z Włókniarzem. Dwukrotnie pokonali w półfinale Rzeszowian i w finałowej potyczce trafili na Unibax Toruń.

Punkty dla Unii zdobywali w finałach: Krzysztof Kasprzak (11, 10), Damian Baliński (13, 10), Jarosław Hampel (8, ZZ), Troy Batchelor (4, 2), Leigh Adams (10, 16), Adam Kajoch (0, 4), Jurica Pavlic (3, 4).

Solidnie i od podstaw przez lata budowany skład gwarantował sukcesy. Ci, którzy prorokowali serię medali Unii niewiele się pomylili. W 2008 roku klub z Leszna wywalczył wicemistrzostwo kraju. Jarosław Hampel, Leigh Adams i Krzysztof Kasprzak należeli do najlepszych zawodników rozgrywek. Mogli pochwalić się odpowiednio średnimi biegowymi na poziomie: 2,283; 2,273; 2,010. Wsparcie Damiana Balińskiego (1,826), Juricy Pavlica (1,618) oraz takich żużlowców jak Adam Shields, Robert Kasprzak czy wielki talent Przemysław Pawlicki zagwarantowało Unii drugi pod rząd medal DMP.

I chociaż skład pozostał praktycznie bez zmian w sezonie 2009 coś nie zagrało. Czegoś zabrakło. Pozycja w środku tabeli po rundzie zasadniczej i dotkliwa porażka 37:53 na swoim torze z Włókniarzem Częstochowa w ćwierćfinale DMP ostudziły zapały fanów Unii. Rozczarowania nie zmniejszyły niekwestionowane sukcesy reprezentantów klubu z Leszna w IMP, MIMP, MPPK, MMPPK, MDMP, Srebrnym Kasku czy Lidze Juniorów, bo przecież najważniejsza jest liga.

Trzynaste mistrzostwo Polski

Sezon 2010 to rok, w którym Unia dominowała na polskich torach. Złe dobrego początki (porażka w I rundzie w Gorzowie 47:43) i porażka w Toruniu pod koniec rundy zasadniczej to jedyne potknięcia klubu z ulicy Strzeleckiej w rundzie zasadniczej.

Strzałem w dziesiątkę okazało się zakontraktowanie Janusza Kołodzieja w miejsce Krzysztofa Kasprzaka oraz danie szansy zawodzącemu w roku poprzednim Balińskiemu. Nie zawodził Jarosław Hampel walczący o jak najcenniejszy medal IMŚ, a atutem Unii był stały, gwarantujący pewne punkty skład.

Przed Unią 2011 trudna sztuka zastąpienia kończącego karierę Leigh Adamsa oraz utrzymanie pozostałej części składu. Jeśli to się uda klub z Leszna może nawiązać do bogatych tradycji lat pięćdziesiątych i osiemdziesiątych...

Bartłomiej Jejda

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×