Kolejarz Opole otrzyma od miasta 280 tysięcy złotych

W środę urząd miasta w Opolu podzielił pieniądze na sport seniorski. W puli znalazło się 1,75 miliona złotych. 280 tysięcy przyznano Kolejarzowi. Jego działacze oczekiwali sumy o około 70 tys. większej.

W tym artykule dowiesz się o:

Kluby złożyły wnioski na kwotę 3,5 miliona złotych, lecz miasto przeznaczyło na sport o połowę mniej pieniędzy. Nic dziwnego, że z decyzji powołanej przez urząd miasta komisji kilka klubów jest niezadowolonych. Jednym z nich jest żużlowy Kolejarz, którego włodarze wnioskowali o 500 tysięcy. - Realnie liczyliśmy na 350 tysięcy, marzyliśmy o 400 - komentuje prezes Jerzy Drozd. - Rozmowy z wiceprezydentem nastrajały optymistycznie. Obiecał, że miasto przekaże Kolejarzowi więcej niż 250 tysięcy z ubiegłego roku.

Opolski klub żużlowy otrzymał dotację większą, ale tylko o 30 tysięcy. Dla porównania zajmująca piąte miejsce w III lidze piłkarskiej Odra dostanie trzeci rok z rzędu pół miliona złotych. - Życzę Odrze jak najlepiej, ale przyznawanie im po raz kolejny tak dużej kwoty jest trochę niesprawiedliwe - mówi Jerzy Drozd. - Tym bardziej że nie osiąga ona sukcesów sportowych ani marketingowych. Dziękujemy miastu za wsparcie, ale mieliśmy nadzieję na więcej. Nieco utrudnia nam to budowanie budżetu. Nie załamujemy jednak rąk i postaramy się zdobyć fundusze z innych źródeł.

Miasto dofinansuje także dwie organizowane przez Kolejarz imprezy: półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów (25 tysięcy złotych) oraz turniej Jerzego Szczakiela (15 tys.). - To kwoty nas satysfakcjonujące - dodaje prezes Drozd. - W następnym półroczu otrzymamy pieniądze na finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów.

Opole jest pod względem sportowym ubogim miastem. Żadna z drużyn nie występuje w najwyższej klasie, co zmieni się, jeśli znajdująca się w czołówce I ligi piłkarzy ręcznych Gwardia awansuje do Superligi. Swoich reprezentantów na arenie międzynarodowej posiadają w podnoszeniu ciężarów Budowlani (między innymi Bartłomiej Bonk) oraz sekcja dżudo AZS (medalista mistrzostw Europy Tomasz Kowalski). Największą frekwencją na meczach może pochwalić się Kolejarz, na którego stadion przychodzi średnio 2,5 tysiąca widzów.

Podział pieniędzy na sport seniorski z urzędu miasta Opole (najwięksi beneficjenci):

Odra (piłka nożna) - 500 tysięcy złotych

Kolejarz (żużel) - 280

Gwardia (piłka ręczna) - 230

Orlik (hokej) - 150

Budowlani (podnoszenie ciężarów) - 120

SMS LO II (siatkówka kobiet) - 100

AZS (dżudo) - 70

AZS Politechnika (lekkoatletyka) - 65

Źródło artykułu: