Ostrowski żużel spisany w książce

W ubiegłym roku ostrowski żużel obchodził 80-lecie. Wtedy zorganizowano specjalną wystawę. Teraz wszystkie informacje z bogatej historii czarnego sportu w Ostrowie zapisane zostały w wydanej książce.

W tym artykule dowiesz się o:

Autorami wydawnictwa liczącego ponad 330 stron są Artur Małecki i Maciej Kmiecik. Książka okraszona jest wieloma unikalnymi fotografiami, wynikami, statystykami. Tytuł tego wydawnictwa brzmi: "Jak Syzyf, czyli… 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim".

- Tytuł książki nawiązuje do mitologicznego Syzyfa, bo ostrowski żużel podobnie jak Syzyf przez lata próbował wspiąć się na szczyt i choć kilka razy był bliski tego, zawsze spadał na samo dno - wyjaśnia Maciej Kmiecik, współpracujący także z portalem SportoweFakty.pl.

Historia speedwaya w Ostrowie jest długa i kręta. Warto podkreślić, że to jeden z najstarszych ośrodków żużlowych w Polsce. "Czarny sport" w Ostrowie Wielkopolskim największe sukcesy święcił w końcówce lat 40. ubiegłego wieku. Od czasu reaktywowania sekcji w 1979 roku były latach tłuste, ale i chude. Pomimo wielu trudności speedway w Ostrowie przetrwał. Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma drugiego ośrodka żużlowego w Polsce, który przez lata przeszedłby takie wzloty i upadki.

Premiera książki zaplanowana została na 13. lipca o godzinie 10:00 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Będzie można tam nabyć publikację w promocyjnej cenie. Kibice książkę kupić będą mogli także podczas meczu ŻKS Ostrovia z GTŻ-em Grudziądz w niedzielę 15 lipca.

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie "My Południowa Wielkopolska". Wydawnictwo powstało dzięki dofinansowaniu z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz wsparciu kilku sponsorów, związanych z ostrowskim żużlem.

Okładka książki
Okładka książki
Źródło artykułu: