KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Finał BK w Gdańsku: Sylwetki uczestników (cz. 3)

W sobotę w Gdańsku rozegrany zostanie finał Brązowego Kasku. Prezentujemy sylwetki żużlowców oznaczonych numerami 13-16 oraz rezerwowych.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

13. Karol Jóźwik (Polonia Bydgoszcz)
Urodzony/miejsce: 11.05.1994, Świecie
Wychowanek: Polonia Bydgoszcz
Wzrost: 173 cm
Waga: 58 kg

W przeciwieństwie do wielu innych uczestników finału Brązowego Kasku, Karol Jóźwik nie ma jeszcze ligowego doświadczenia. W lidze zadebiutował w 2011 roku, gdzie również po raz pierwszy zapunktował dla bydgoskiej Polonii.

W tym sezonie nie ma zbyt wielu okazji do startów. Jak dotąd pojechał w pięciu biegach klubu z Bydgoszczy, w których zdobył jeden punkt, a... czterokrotnie nie dojeżdżał do mety. Ponadto jeździł jako gość w GTŻ-cie Grudziądz. W trzech biegach nie zdobył żadnego punktu. W półfinale Brązowego Kasku zajął siódme miejsce, punktując w każdym biegu. Będą to dla niego z pewnością trudne zawody, gdyż nie przepada za torem w Gdańsku.

Karol Jóźwik będzie chciał sprawić niespodziankę Karol Jóźwik będzie chciał sprawić niespodziankę

14. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)
Urodzony/miejsce: 12.04.1995, Szczecin
Wychowanek: Stal Gorzów
Wzrost: 172 cm
Waga: 58 kg

Jeden z najmłodszych zawodników w stawce jest również najbardziej obytym z dużymi imprezami zawodnikiem, wśród wszystkich uczestników finału Brązowego Kasku. W ubiegłym sezonie pojechał w 69 biegach w barwach Stali Gorzów, a w tym już w 42. Obecnie jego średnia biegowa wynosi 1,714 i żaden z innych finalistów Brązowego Kasku nie może mu się pod tym względem równać.

Największy życiowy sukces odniósł w Grand Prix, gdzie startował z dziką kartą. Zajął tam trzecie miejsce, zostając najmłodszym medalistą turnieju Grand Prix w historii. Srebrny medalista ubiegłorocznych Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w półfinale Brązowego Kasku wygrał z kompletem piętnastu punktów i podobny wynik chce powtórzyć w Gdańsku.

Gorzowianin to główny faworyt gdańskiego finału Gorzowianin to główny faworyt gdańskiego finału

15. Mateusz Rujner (GTŻ Grudziądz)
Urodzony/miejsce 13.02.1996, Grudziądz
Wychowanek: GTŻ Grudziądz
Wzrost: 175 cm
Waga: 56 kg

Rujner to jedyny żużlowiec urodzony w 1996 roku, który pojedzie w finale Brązowego Kasku. Z racji młodego wieku nie miał jeszcze okazji startować w żadnym krajowym finale. W tym sezonie wychowanek GTŻ-u pojechał w dwóch meczach swojego klubu i legitymuje się obecnie średnią biegową 0,667. Jest to w tej chwili najlepiej rokujący grudziądzki młodzieżowiec.

16. Kamil Adamczewski (Unia Leszno)
Urodzony/miejsce: 28.05.1993, Kościan
Wychowanek: Unia Leszno
Wzrost: 176 cm
Waga: 66 kg

Kamil Adamczewski w ubiegłym sezonie przebojem wdarł się do składu Unii Leszno i spisał się bardzo dobrze. W tym sezonie jest już podstawowym zawodnikiem swojego zespołu. Ze względu na dużą liczbę juniorów w składzie leszczyńskiego klubu, Adamczewski w większości spotkań jeździ jako senior i jak dotąd dysponuje średnią biegową równą 0,969.

Mimo obycia z ENEA Ekstraligą, miał problemy aby awansować do gdańskiego finału. Zajął w lubelskim półfinale dopiero ósme miejsce, ostatnie z premiowanych. Jego problemem może być w sobotę to, że uważa gdański tor za najmniej lubiany.

Kamil Adamczewski może sprawić w Gdańsku niespodziankę Kamil Adamczewski może sprawić w Gdańsku niespodziankę

R. Marco Gaschka (PGE Marma Rzeszów)
Urodzony/miejsce: 29.09.1993, Szlezwik
Wychowanek: PGE Marma Rzeszów (w barwach tego klubu zdawał licencję)
Wzrost: 180 cm
Waga: 70 kg

Gaschka to jedyny finalista Brązowego Kasku urodzony w Niemczech. Jego rodzice to Polacy, jednak on urodził się w położonym niedaleko granicy duńskiej mieście Szlezwik i tam też zaczął kręcić pierwsze kółka. W 2010 roku zajął trzecie miejsce w MIM Niemiec.

Od czasu, gdy zdał polską licencję żużlową może startować również z polską licencją w zawodach młodzieżowych. W lidze pojechał jak dotąd w pięciu meczach, w których zdobył pięć punktów i dwa bonusy. W półfinale Brązowego Kasku był dziewiąty i przypadła mu rola rezerwowego.

Gaschka jako jedyny uczestnik finału BK nie urodził się w Polsce Gaschka jako jedyny uczestnik finału BK nie urodził się w Polsce

R. Rafał Malczewski (Dospel Włókniarz Częstochowa)
Urodzony/miejsce 27.02.1994, Częstochowa
Wychowanek: Włókniarz Częstochowa
Wzrost: 168 cm
Waga: 61 kg.

"Komar", bo tak nazywają kibice Malczewskiego rozpoczynał przygodę ze speedwayem od mini żużla. Od kilku sezonów próbuje swoich sił na dużym torze. W tym sezonie wystąpił w trzech meczach swojej drużyny, w których zdobył trzy punkty w dziewięciu wyścigach.

Rok temu Malczewski zakwalifikował się do finału Brązowego Kasku, który rozgrywany był na doskonale mu znanym częstochowskim torze. Zaliczył jednak "świecę" w swoim pierwszym wyścigu i dalej już się nie pokazał. W ostrowskim półfinale Brązowego Kasku zajął dziewiąte miejsce, bo biegu dodatkowym wygranym z Marcinem Nowakiem.

Młody częstochowianin nie ma nic do stracenia Młody częstochowianin nie ma nic do stracenia
Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×