Na co przeznaczone zostaną pieniądze z tzw. opłaty szkoleniowej?

Wiele kontrowersji wzbudziła informacja o konieczności ponoszenia przez kluby na rzecz PZM tzw. opłaty szkoleniowej. Piotr Szymański wyjaśnia, na co zostaną wydatkowane te pieniądze.

- Pojawiają się głosy niezadowolenia ze strony klubów z powodu konieczności uiszczania przez nie opłat za kontrakty i opłat za przeprowadzenie audytów kontrolnych dotyczących przestrzegania regulaminu finansowego. W związku z tym GKSŻ postanowiła przedstawić opinii publicznej informację na temat wydatkowania tych pieniędzy - wyjaśnia dla SportoweFakty.pl Piotr Szymański. - Nie są to pieniądze, które trafią do środków własnych PZM czy na inne działania, tylko całość pobranych kwot zostanie wydana na przez GKSŻ na konkretne projekty dotyczące pracy z żużlową młodzieżą - dodaje nasz rozmówca.

Jakie konkretne zadania planowane są w ramach tych środków? - pytamy Przewodniczącego GKSŻ. - Planujemy stworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego od roku szkolnego 2013/2014 dla I klasy Gimnazjum oraz powołanie Centralnego Ośrodka Rozwoju Sportu Żużlowego w oparciu o jeden lub dwa aktywne ośrodki żużlowe szkolące młodych żużlowców, jak również szkolenia i konsultacje z udziałem profesjonalnych trenerów sportu żużlowego dla młodych adeptów czarnego sportu - wyjaśnia Piotr Szymański.

GKSŻ chce także wprowadzić otwarte treningi na minitorach z udziałem młodych reprezentantów Polski. - Chcemy zaprosić np. Piotra Pawlickiego czy Patryka Dudka na treningi z najmłodszymi.  Dzieciom, które chcą w przyszłości uprawiać sport żużlowy chcemy pokazać młodych żużlowców - reprezentantów Polski jako przykład na sportową karierę i realizowanie pasji - podkreśla Szymański. Ponadto z opłat szkoleniowych ma być pokryty koszt obozu letniego dla zaplecza kadry narodowej i najbardziej obiecującej młodzieży. Taki obóz ma zostać zorganizowany w trakcie przerwy na Drużynowy Puchar Świata.

Piotr Szymański zdradza, że planowane są także test mecze dla zawodników do lat 19 z rówieśnikami z Danii i Szwecji. Ponadto z opłaty szkoleniowej miałyby być pokrywane stypendia dla zdolnych żużlowych adeptów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, często uniemożliwiającej kontynuowanie sportowej kariery. - Miałoby to być zorganizowane poprzez stworzenie specjalnego funduszu o nazwie "Dajemy szansę żużlowym talentom", gdzie środki byłyby rozdysponowywane przez Komisję, w skład której wejdą trenerzy kadr narodowych, przedstawiciele GKSŻ i Stowarzyszenia Żużlowców "Metanol". Poza tym część środków ma zostać przeznaczona na Fundację przy PZM, wspierającą zawodników po kontuzjach odniesionych na torach żużlowych. Do Fundacji miałoby wpływać stałe 5 proc. z każdej wpłaty od kontraktu i wpłat klubów uzyskanych z tzw. opłaty szkoleniowej - dodaje Szymański.

- Oczywiście dużą część kosztów związanych z przedstawionymi działaniami poniesie również GKSŻ ze środków pozyskanych z innych źródeł w tym z wpływów z kar dyscyplinarnych i z pozyskanych środków od sponsorów - zaznacza Przewodniczący GKSŻ. - Przykładami takich działań były po raz pierwszy przeprowadzone na taką skalę Turnieje Zaplecza Kadry w sezonie 2012, co będzie kontynuowane również w tym roku. Ponadto GKSŻ pragnie przypomnieć, że Regulamin Finansowy wprowadziła na wniosek i za wolą klubów I i II ligi i w chwili obecnej jest konieczne zrealizowanie wymogów zawartych w Regulaminach Sportu Żużlowego - kończy szef żużlowej centrali.

Żużel na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów speedway'a! Kliknij i polub nas.

Piotr Szymański (w środku) podkreśla, że pieniądze z opłaty szkoleniowej zostaną w głównej mierze przekazane na szkolenie młodych żużlowców.
Piotr Szymański (w środku) podkreśla, że pieniądze z opłaty szkoleniowej zostaną w głównej mierze przekazane na szkolenie młodych żużlowców.
Źródło artykułu: