Kluby zapłacą PZM opłatę szkoleniową?

Być może w najbliższym czasie kluby I i II ligi będą zmuszone zapłacić Polskiemu Związkowi Motorowemu tzw. opłatę szkoleniową.

Od poniedziałku w siedzibach klubów rozpocznie się audyt wykonywany przez biegłego rewidenta z firmy HLB Sarnowski & Wiśniewski z Poznania. Koszt jednego badania wyniesie 1900 złotych netto + VAT (koszty poniosą kluby).

Audyt ma ustalić czy zespoły I i II ligi przekroczyły limity budżetu zapisane w regulaminie finansowym. Limit wydatków dla klubów I ligi wynosił 1,5 mln złotych, natomiast w II lidze był o 500 tys. mniejszy. Jeżeli zostaną one przekroczone, to Główna Komisja Sportu Żużlowego będzie egzekwować od drużyn opłatę szkoleniową.

Badaniu mają zostać poddane zespoły z Gniezna, Grudziądza, Lublina, Łodzi, Daugavpils, Ostrowa, Rawicza, Krosna, Opola, Piły i Krakowa.

Regulamin Finansowy:
Art. 276.
1. Ustala się maksymalny limit wydatków (pieniężnych i niepieniężnych), przypadających na jeden klub w danym sezonie w wysokości:
a) 1.500.000,00 złotych w przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach o DM I ligi,
b) 1.000.000,00 złotych w przypadku klubu uczestniczącego w rozgrywkach o DM II ligi.
2. Do limitu wydatków, o których mowa w ust. 1 powyżej, wlicza się zarówno świadczenia pieniężne wynikające z kontraktu wymagalne w danym sezonie, jak i świadczenia niepieniężne wymagalne lub faktycznie spełnione w danym sezonie na rzecz zawodnika.
3. Przez świadczenie niepieniężne rozumie się w szczególności przysporzenie
w postaci:
1) motocykla i jego części składowych,
2) kevlaru,
3) kasku,
4) innych elementów wyposażenia, związanych z uprawianym przez zawodnika
sportem żużlowym.
4. W wypadku przekroczenia wysokości limitu wydatków przez klub, powinien on wpłacić na rzecz PZM przeznaczoną na szkolenie zawodników młodzieżowych lub adeptów opłatę szkoleniową.
5. Opłata szkoleniowa jest naliczana od nadwyżki wydatków ponad limit
określony w ust. 1 i wynosi:
a) w sezonie 2012 roku kwotę o wartości 5% od nadwyżki ponad maksymalny limit,
b) w sezonie 2013 kwotę o wartości 10% od nadwyżki ponad maksymalny limit,
c) w sezonie 2014 kwotę o wartości 20% od nadwyżki ponad maksymalny limit.

Źródło artykułu: