Historia spotkań zespołów z Gdańska i Rawicza

W niedzielę drużyny z Gdańska i z Rawicza zmierzą się ze sobą po raz trzynasty w historii. Co ciekawe jak dotąd zawsze wygrywało Wybrzeże, a najlepszym wynikiem rawiczan było zdobycie 41 punktów.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Swój historyczny mecz Wybrzeże i Kolejarz rozegrały 5 maja 1996 roku. Wówczas dwóch zawodników gdańskiego klubu - Marek Dera i jeżdżący później w rawickiej drużynie Marek Mróz zdobyli komplety punktów. W Rawiczu jedynie Zenon Kasprzak stawiał czoła rywalom, zdobywając 11 punktów. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 59:31. W rewanżu rawiczanie spisali się lepiej, lecz 38 punktów zdobytych na swoim torze chluby im nie przynosi. Oprócz Kasprzaka dobrze w tym meczu pojechał też Zbigniew Krakowski. W Gdańsku liderami byli Mróz, Dera i Dariusz Stenka, a znakomity wynik uzyskał młodziutki wtedy Paweł Stormowski, który był wówczas kreowany na jednego z następców Jarosława Olszewskiego.

Drugi raz Wybrzeże i Kolejarz spotkały się ze sobą w 1997 roku. Ponownie dwukrotnie wygrywali zawodnicy znad morza. Najpierw w Rawiczu w 2 kolejce pokonali rywali 53:37 mając liderów w osobach Marka Dery, Igora Marko i Wojciecha Załuskiego, natomiast 19 kolejek później wygrali pewniej 58:32, mimo dziesięciu punktów dla Kolejarza zdobytych przez Zenona Kasprzaka i Roberta Krala.

Na inaugurację sezonu 1998, w którym Wybrzeże awansowało do najwyższej klasy rozgrywkowej gdańszczanie roznieśli Kolejarz 67:23, a niepokonani byli Marek Dera oraz nowe nabytki Wybrzeża - Sam Ermolenko i młody junior rokujący nadzieje na przyszłość - Tomasz Cieślewicz. W dwóch biegach nie dał ze sobą wygrać także Jacek Kalinowski. Rewanż, to ponowne łatwe zwycięstwo gdańszczan. Co ciekawe w barwach Kolejarza na swoim torze dwóch zawodników zdobyło aż 26 punktów - Krzysztof Okupski (czternaście) i Piotr Dym (dwanaście). To jednak nic nie dało, gdyż pozostała piątka żużlowców zdobyła łącznie siedem oczek.

Po dwóch latach jazdy w Ekstralidze Wybrzeże spadło do I ligi i tam czekał na nich podczas inauguracji ligi na gdańskim torze Kolejarz. Obyło się bez niespodzianek, gdańszczanie wygrali 55:35, a najwięcej punktów zdobył Adam Fajfer. Co ciekawe, był to debiut na gdańskim torze młodego duńskiego żużlowca zaczynającego wtedy starty w Grand Prix - Nickiego Pedersena. Zdobył on mimo upadku na drugiej pozycji 11 punktów i bonus. Inny zawodnik znany z Grand Prix, Krzysztof Cegielski pojechał przeciętnie, zdobywając 9 punktów i bonus. W Kolejarzu brylowali wtedy Siergiej Kuzin i Waldemar Walczak. W rewanżu padł niemalże taki sam wynik. W wygranej drużynie najlepiej spisali się niepokonany Cegielski i Tomasz Cieślewicz, w Kolejarzu Dym. Nicki Pedersen zdobył wtedy zaledwie 8 punktów i bonus!

Po perturbacjach związanych z wycofaniem klubu z Ekstraligi w 2005 roku, w kolejnym sezonie gdańszczanie mimo utrzymania się na torze w najwyższej klasie rozgrywkowej, musieli zaczynać od najniższej ligi. Czekał tam na nich w Kolejarz. Początek meczu w Rawiczu, to niespodziewane prowadzenie Kolejarza, który wygrywał już 10:2! Później jednak gdańszczanie się obudzili i doprowadzili do najniższego zwycięstwa w historii potyczek gdańsko-rawickich, wygrywając 49:41. Najlepiej w meczu spisali się Krzysztof Jabłoński niepokonany w sześciu wyścigach i Artur Pietrzyk zdobywca kompletu w pięciu biegach. W Kolejarzu najlepsi byli Robert Mikołajczak i Adrian Płuska. W rewanżu Wybrzeże wygrało 59:31, komplety punktów ponownie zdobyli Pietrzyk i Jabłoński.

Po raz ostatni obie drużyny jeździły w jednej lidze w 2008 roku. Również wtedy zdecydowanie lepszy skład mieli czerwono-biało-niebiescy, którzy na własnym torze wygrali aż 65:25, a Renat Gafurow, Magnus Zetterstroem i Krzysztof Jabłoński nie dali się pokonać ani jednemu rywalowi. Co ciekawe był to jedyny mecz, który w gdańskiej drużynie odjechał młody Anglik Josh Auty, który zdobył wówczas pięć punktów w trzech wyścigach. W rewanżu gdańszczanie wygrali po sporych problemach na początku spotkania 53:37, a komplet osiemnastu punktów przywiózł Bjarne Pedersen. Najgroźniejszymi armatami Kolejarza byli wówczas Marcel Kajzer oraz Jason Doyle.

1996
Gdańsk - Rawicz 59:31
Rawicz - Gdańsk 38:52

1997
Gdańsk - Rawicz 58:32
Rawicz - Gdańsk 37:53

1998
Gdańsk - Rawicz 67:23
Rawicz - Gdańsk 33:56

2001
Gdańsk - Rawicz 55:35
Rawicz - Gdańsk 35:54

2006
Gdańsk - Rawicz 59:31
Rawicz - Gdańsk 41:49

2008
Gdańsk - Rawicz 65:25
Rawicz - Gdańsk 37:53

Ogółem:
Spotkań: 12
Zwycięstwa Gdańska: 12
Zwycięstwa Rawicza: 0
Remisy: 0
Bilans punktowy: 680:398 dla Wybrzeża
Średni wynik: 57:33 dla Wybrzeża
Dwumecze: 6:0 dla Wybrzeża

W Gdańsku:
Spotkań: 6
Zwycięstwa Gdańska: 6
Zwycięstwa Rawicza: 0
Remisy: 0
Bilans punktowy: 363:177 dla Wybrzeża
Średni wynik: 60:30 dla Wybrzeża

W Rawiczu
Spotkań: 6
Zwycięstwa Rawicza: 0
Zwycięstwa Gdańska: 6
Remisy: 0
Bilans punktowy: 317:221 dla Wybrzeża
Średni wynik: 53:37 dla Wybrzeża

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×