Pierwszy triumf Taia Woffindena - relacja z Grand Prix Czech

Zwycięstwem Taia Woffindena zakończyło się rozegrane na torze w Pradze Grand Prix Czech. Oprócz na podium stanęli Krzysztof Kasprzak i Nicki Pedersen.

Łukasz Witczyk
Dla Taia Woffindena obecny sezon jest zdecydowanie najlepszym w karierze. Brytyjczyk znakomicie spisuje się w rozgrywkach Ekstraligi, a także jest jedną z czołowych postaci cyklu Grand Prix. W sobotę na praskiej Markecie po raz pierwszy zwyciężył w zawodach elitarnego cyklu, a także awansował na pozycję wicelidera klasyfikacji przejściowej. - To były wspaniałe zawody. W poniedziałek zostałem mistrzem Wielkiej Brytanii, a teraz po raz pierwszy wygrałem w turnieju z cyklu Grand Prix - mówił pełen radości Woffinden. To pierwsze zwycięstwo żużlowca pochodzącego z Wielkiej Brytanii od 30 czerwca 2007 roku. Wówczas to na najwyższym stopniu podium w Cardiff stanął Chris Harris. "Woffy" w Pradze prezentował niemal nieosiągalny poziom dla rywali. Zanotował tylko jedną wpadkę, gdzie po słabszym starcie w siedemnastej gonitwie musiał zadowolić się trzecią lokatą. W pozostałych gonitwach fazy zasadniczej zwyciężał z dużą przewagą. Wysoką formę w Pradze pokazał również Emil Sajfutdinow. Rosjanin stał przed dużą szansą odniesienia trzeciego zwycięstwa z rzędu, lecz na przeszkodzie stanęło dotknięcie taśmy w finałowym wyścigu.

Jeździec Dospel Włókniarza Częstochowa, podobnie jak Woffinden, tylko raz musiał uznać wyższość rywala. Miało to miejsce w drugiej gonitwie, a jego pogromcą był Nicki Pedersen. Duńczyk, który ostatnie dwa tygodnie spędził na leczeniu złamanej ręki był jednym z największych zaskoczeń sobotnich zawodów. Po trzykrotnym mistrzu świata nie było widać, że kontuzja przeszkadza mu w jeździe. Po raz drugi z rzędu Duńczyk stanął na najniższym stopniu podium.

Zaskoczeniem dla polskich kibiców była postawa Krzysztofa Kasprzaka. "Kasper" nie był zaliczany do faworytów zawodów, a zdecydowanie wyżej stały akcje Tomasza Golloba i Jarosława Hampela. "Chudy" w stolicy Czech spisał się słabo. Wywalczył zaledwie 3 punkty, co na jeźdźca tej klasy jest wynikiem katastrofalnym. Z kolei Hampel dzięki zwycięstwu w dwudziestym biegu rzutem na taśmę awansował do decydujących wyścigów.

Kasprzak konsekwentnie zbierał punkty, co zaowocowało awansem do półfinałów. Tam odważnym atakiem "Kasper" wyprzedził na wejściu w drugi łuk Fredrik Lindgren i zapewnił sobie awans do finałowego biegu. Tym samym Kasprzak pokazał, że w cyklu Grand Prix stać go na osiąganie dobrych rezultatów. W finale zawodnik Stali Gorzów stoczył wyrównaną walkę z Pedersenem, z której wyszedł zwycięsko i po raz trzeci w karierze stanął na drugim stopniu podium.

Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Emil Sajfutdinow, który ma na swoim koncie 55 punktów. Rosjanin zaledwie o punkt wyprzedza Taia Woffindena. Trzecie miejsce w klasyfikacji przejściowej zajmuje Jarosław Hampel, który do Sajfutdinowa traci 9 "oczek". Tomasz Gollob jest piąty (43 punkty), a Krzysztof Kasprzak sklasyfikowany jest na dwunastej lokacie (25 "oczek").

Klasyfikacja przejściowa cyklu Grand Prix --->>> Wyniki: 1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 19 (3,3,3,3,1,3,3) + 1. miejsce w finale 2. Krzysztof Kasprzak (Polska) - 12 (1,2,3,1,1,2,2) + 2. miejsce w finale 3. Nicki Pedersen (Dania) - 11 (3,1,1,3,1,2,u) + upadek w finale 4. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 17 (2,3,3,3,3,3,t) + taśma w finale 5. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 11 (2,1,2,3,2,1) 6. Matej Zagar (Słowenia) - 10 (3,3,2,2,0,0) 7. Andreas Jonsson (Szwecja) - 9 (1,2,2,1,3,0) 8. Jarosław Hampel (Polska) - 8 (0,3,1,0,3,1) 9. Chris Holder (Australia) - 7 (3,2,0,0,2) 10. Niels Kristian Iversen (Dania) - 7 (2,1,0,1,3) 11. Greg Hancock (USA) - 7 (2,2,1,0,2) 12. Martin Vaculik (Słowacja) - 6 (1,d,3,2,0) 13. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 5 (0,0,2,2,1) 14. Tomasz Gollob (Polska) - 3 (0,0,1,0,2) 15. Ales Dryml (Czechy) - 3 (1,1,0,1,0) 16. Josef Franc (Czechy) - 2 (0,0,0,2,0) 17. Vaclav Milik (Czechy) - NS 18. Zdenek Holub (Czechy) - NS