KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Pierwsza Polka z licencją "Ż"? Klaudia Szmaj zdała egzamin praktyczny!

Pięciu adeptów zdawało egzamin na licencję "Ż" w Opolu. Przez część praktyczną przebrnęła Klaudia Szmaj, która jako pierwsza Polka będzie mogła uczestniczyć w żużlowych zawodach.
Oliwer Kubus
Oliwer Kubus

Dla niespełna 17-letniej Klaudii Szmaj było to drugie podejście do licencji. W poprzednim roku przez upadek nie zdała testu. Tym razem miała więcej szczęścia. W jeździe indywidualnej osiągnęła czas 70,8 sekundy - lepszy o zaledwie 0,1 sek. od wyznaczonego przez komisję limitu.

W drugim etapie adepci startowali w czwórkę spod taśmy. Co prawda Klaudia przyjechała daleko z tyłu za zwycięzcą, ale jako że bez przeszkód dotarła do mety, to zaliczyła część praktyczną. Później zmagała się z teorią. Wyniki jeszcze nie są znane, jednak z reguły stanowią formalność.

Nastolatka z podwrocławskiej Żórawiny będzie pierwszą w Polsce kobietą z żużlowym certyfikatem, dzięki czemu uzyska prawo do startu w oficjalnych zawodach. Jest wychowanką Stowarzyszenia Miłośników Miniżużla "Orlęta" Baków.

Szczęśliwa Klaudia tuż po zakończonym biegu Szczęśliwa Klaudia tuż po zakończonym biegu
Podczas egzaminu wspierała ją rodzina - ojciec, matka i siostra. Gdy komisja z przewodniczącym Włodzimierzem Kowalskim na czele ogłosiła, że cała piątka zdała praktykę, w oczach Klaudii i jej najbliższych pojawiły się łzy. - Mocno się denerwowałem, ale zdołałam pokonać stres - mówiła zawodniczka. - Dziękuję serdecznie rodzinie oraz innym ludziom, którzy mi pomogli. Spotkałam się z ogromną życzliwością. Wszyscy mnie dopingowali i wspierali. Jestem bardzo zadowolona. Spełniłam jedno z marzeń i przede mną kolejne, chyba jeszcze trudniejsze kroki.

Powody do radości mieli także czterej inni adepci, którzy bez poważnych problemów zmieścili się w czasowym limicie, a następnie ukończyli wyścig spod taśmy w czterosobowej obsadzie. Indywidualnie najlepszy rezultat osiągnął Michał Kordas z Kolejarza Opole, natomiast bieg wygrał Dawid Wawrzyniak ze Startu Gniezno. - Stres na początku się pojawił, ale powoli mijał - tłumaczył Kordas. - Pomogła znajomość toru. Korzystam z zakupionego prywatnie motocykla, jednak szukam sponsorów. W tak drogim sporcie jak żużel są oni niezwykle cenni.

Żużlowa rodzina powiększy się niebawem o następujących zawodników:
Michał Kordas (Kolejarz Opole) - 64,1 sek. (czas w jeździe indywidualnej)
Damian Dróżdż (Kolejarz Opole) - 64,5 sek.
Dawid Wawrzyniak (Start Gniezno) - 65,5 sek.
Damian Dąbrowski (Unia Tarnów) - 66,5 sek.
Klaudia Szmaj (Orlęta Bąków) - 70,8 sek.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (166)
Zobacz więcej komentarzy (93)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×