KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polski tłumik już wkrótce z homologacją?

Sprawa uzyskania homologacji przez polski tłumik konstrukcji sędziego Leszka Demskiego nabiera tempa. Nie jest wykluczone, że w ciągu kilku dni, firma Moto Service uzyska zgodę na jego produkcję.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Jak już wcześniej informowaliśmy, ważną datą z punktu widzenia uzyskania homologacji przez polski tłumik konstrukcji sędziego Leszka Demskiego będzie 5 lutego. To właśnie w tym dniu wraca z urlopu osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji w tym zakresie. Tajemnicza osoba, o której mowa to Charles Hennekam - koordynator techniczny z ramienia FIM odpowiedzialny za homologację. To właśnie on ma przesłać informację o wynikach testów przeprowadzonych na polskim tłumiku.

Przypomnijmy, że pierwsze trzynaście testów dało na tyle rewelacyjne wyniki, że przedstawiciele FIM... nie dowierzali i postanowili 1 lutego przeprowadzić kolejne testy. Warto zaznaczyć, że zgodnie z komunikatem FIM, limit głośności, który będzie obowiązywał od sezonu 2015, wyniesie 112 decybeli (obecnie jest to 115 decybeli). Granica błędu wynosi dwa decybele, czyli górna granica będzie na poziomie 114 decybeli. Żeby było ciekawiej, "polski" tłumik w żadnym z trzynastu przeprowadzonych pomiarów, nie przekroczył granicy 114 decybeli! Spełnia zatem wymogi już na sezon 2015. Tłumiki Kinga i Depa takich wymogów nie spełniają. Testy przeprowadzone 1 lutego dały takie same wyniki, jak trzynaście wcześniejszych testów.

W czwartek do Genewy udaje się polska delegacja. W jej skład oprócz osób, które mają pełnić funkcję kierowników zawodów podczas rund Grand Prix udaje się przewodniczący GKSŻ - Piotr Szymański, który zapowiada, że również będzie prowadził rozmowy w tym zakresie.

FIM wydaje się być postawiona pod ścianą. Bardzo dobre wyniki polskiego tłumika powodują, że nie ma przeciwwskazań, aby produkt firmy Moto Service uzyskał homologację. Jaka będzie procedura w tej sprawie? Charles Hennekam powinien po powrocie z urlopu przesłać wyniki testów polskiego tłumika. Jeżeli opinia będzie pozytywna (a trudno spodziewać się, aby było inaczej), to wystawiona zostanie nota obciążeniowa na rzecz firmy Moto Service. Oficjalna kwota nie jest jeszcze znana. Mówi się, że będzie to od 3 do 5 tysięcy euro. Po jej uiszczeniu ostrowska firma będzie mogła oficjalnie produkować tłumik. Przedstawiciele firmy Moto Service deklarują, że będą w stanie wyprodukować każdego roku taką liczbę tłumików, która będzie odpowiadała zapotrzebowaniom zawodników.

Czy firma Moto Service otrzyma homologację już na sezon 2014?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (97)
 • shaleman Zgłoś komentarz
  Czy zuzel lepiej bardzo głośne lub trochę głośny
  • shaleman Zgłoś komentarz
   Kiedy Akrapovic, Prodrive, King i Dep. mieli tłumików homologowanych przez FIM były testowane za pomocą testu max 2 metrów, który jest ważny do 2015 roku. Test ten zaangażowany
   Czytaj całość
   konieczności trzymania przepustnicy szeroko otwarte z potrzeby zatrzymywania silnika do około 13000 rpm przez 2 sekundy, a następnie w odległości 2 metrów od hotelu zmierzyć odczyt decybeli. Wszystkie powyższe tłumiki zdał egzamin na 115 dB. Polski tłumik był testowany przez powolne doprowadzenie silnika do 11000 obrotów na minutę, a następnie pomiar odczyt db i to 114dB, to dlatego, że przepustnica nie jest szeroko otwarty i silnik nie robi tyle hałasu. Kiedy drugi 4 tłumiki są badane jak to jest tylko szum 110 dB. Więc może polski tłumik (kopia starego King) powinny być badane właściwie, aby zobaczyć ile decybeli to naprawdę jest.
   • yes Zgłoś komentarz
    "...polski tłumik konstrukcji sędziego Leszka Demskiego..." - stałe określenie "sędzia" (z Ostrowa) jest raczej ciekawostką. Może SF napiszą osobną informację na temat konstruktora.
    Czytaj całość
    Jest ciekawa sprawa - to tak jak gdyby sędzia lekkoatletyczny wymyślił nową wykładzinę butów, pływacki - nowy czepek, a piłkarski - gwizdek do piłki. Sprawa się przedłuża, może będze jednoznaczny koniec.
    • tramwajem do ratusza Zgłoś komentarz
     Chociaż mam nadzieję że się uda to wiadomo że ze starymi(nowymi) jest wałek na dużą kasę i się nie uda bo cośtam...
     • elvis Zgłoś komentarz
      z tego co pisza na innych portalach,to moga dostac homologacje.Wiec moze w koncu,serwis silnikow bedzie tanszy. Widze ze najbardziej wyszczekany jelen,doszedl z tej "bidy" do wniosku "zaczail"
      Czytaj całość
      ze bedzie chodzil sluchac kosiarki...
      • RECON_1 Zgłoś komentarz
       Patrzac na te powtarzane testy i przeciuaganie tego wszystkiego dochodze do wniosku ze konkurencja juz dokladne dane ma tego tlumika i juz kombinuja jak go tu skopiowac i jak uruchowic jego
       Czytaj całość
       produkcje u siebie,a kazdy dzien zwloki w uzyskaniu przez Demskiego homologacji jest na reke rywalom niestety.
       • tomas68 Zgłoś komentarz
        Widzę że ludziki całkowicie nie czają ile to trzeba biurokracji,pozwoleń,zgody z... aby to wprowadzić w przededniu nowego sezonu. Sezon 2014 będzie jeszcze na kosiarkach,zresztą żadnej
        Czytaj całość
        pewności nie ma że nasz towar wskoczy w miejsce innego układu.
        • TOM BKS BKS BKS Zgłoś komentarz
         Polak potrafi ;)
         • Manhattan Zgłoś komentarz
          [quote]Mam lepsze info, a mianowicie 6 lutego Witkowski i Szymański lecą do Genewy dopiąć sprawy z homologacją naszego tłumika. tydzień temu | 3 odpowiedz (1 komentarz w tej
          Czytaj całość
          dyskusji)[/quote] Ten tłumik spełnia wymogi głośności, jakie będą obowiązywać od 2015 roku. Jeżeli nic się nie zmieniło, jutro Witkowski i Szymański lecą do Genewy. Życzę powodzenia i wracajcie Panowie z licencją.
          • 21 GUNS Zgłoś komentarz
           He he już to widzę,czekaj tatka latka...
           • kataryniarz Zgłoś komentarz
            Te wszystkie działania wyglądają jak chęć naprawienia PRL za pomocą pieczenia wyśmienitych bułeczek przez maluczkich piekarzy, żeby ludzie się zdrowo odżywiali i ewentualnie tworzyli
            Czytaj całość
            cool kraj , zamiast szpiegowania na rzecz "przyjaciół" lub zbrojnej wolty przeciw huncie. Można i tak. Zawsze można się trochę pośmiać.
            • karol3414 Zgłoś komentarz
             Jak co ma do tego prawo? To są praktyki o znamionach korupcji i monopolu. Kto traktuje zawodników jak niewolników i czym to się objawia? Pytam bo może mam inną definicję niewolnictwa.
             • Marcin Jaworski Zgłoś komentarz
              Ale przecież speedway ekstraliga może pozwolić na jazdę na tym tłumiku i FIM nic do tego.
              Zobacz więcej komentarzy (30)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×