WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

FIM "po cichu" ograniczyła żużlowców! Jest zakaz startów dla zawodników z SGP w SEC!

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa podjęła uchwałę, która zakazuje przedstawicielom wszystkich dyscyplin (w tym żużlowcom) startującym w imprezach rangi MŚ, udziału w turniejach kontynentalnych!
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Jeszcze w niedzielę wydawało się, że odmowna decyzja FIM w sprawie homologacji dla "polskiego" tłumika, to była jedyna negatywna informacja dla środowiska żużlowego. Nic z tych rzeczy. Dopiero w środę okazało się, że Międzynarodowa Federacja Motocyklowa podjęła uchwałę, która może nieść tragiczne skutki nie tylko dla sportu żużlowego, ale wszystkich dyscyplin zrzeszonych w FIM! Na mocy tej decyzji, zawodnicy startujący w imprezach rangi mistrzostw świata nie będą mogli startować w imprezach rangi mistrzostw Europy. Uchwała prezydenta FIM Vito Ippolito dla żużlowców oznacza, że będą musieli wybierać, czy startują w Grand Prix czy Speedway European Championships! O możliwości podjęcia takiej decyzji pisaliśmy już w listopadzie. Nikt nie spodziewał się jednak, że zostanie ona wprowadzona w takich okolicznościach i będzie obejmowała wszystkie dyscypliny! FIM podjęła swoją decyzję bez konsultacji z podległymi jej komisjami. Uchwała, której treść nie została jeszcze wysłana do federacji krajowych, jest w tej chwili wprowadzana do regulaminów i w najbliższych dniach ma zostać przesłane do zainteresowanych stron.

Ta decyzja ma kluczowe znaczenie dla polskiej firmy One Sport, która jest organizatorem SEC i Speedway Best Pairs Cup. Przedstawiciele One Sport nie chcą póki co udzielać żadnych wypowiedzi, zaznaczają jednak, że z pewnością będą domagali się realizacji podpisanych przez nich umów.

Żużlowcy na mocy tej decyzji będą musieli opowiedzieć się, w jakich imprezach będą startowali. Może to doprowadzić do obniżenia rangi cyklu Grand Prix, gdyż część z nich, z racji wyższej puli nagród postawi na SEC. Uchwała FIM może mieć także opłakane skutki dla takich dyscyplin jak Longtrack czy Żużel na trawie, gdyż liczba startujących w tych imprezach zawodników jest znikoma. Decyzja ta stawia również pod znakiem zapytania sens funkcjonowania FIM Europe, gdyż w praktyce może ona oznaczać całkowitą rezygnację z organizacji dużej części imprez rangi Mistrzostw Europy! O ile zawody typu SEC i SBP mogą obronić się ze względu na odpowiednią pulę nagród finansowych, o tyle imprezy w innych dyscyplinach, gdzie liczy się bardziej tytuł niż nagrody finansowe, oznaczać będzie wybór przez zawodników imprez rangi MŚ. Tym samym z braku chętnych do startów w ME, część zawodów zostanie wycofana. Głównym kandydatem na prezydenta tej instytucji podczas zaplanowanych na przełom czerwca i lipca wyborów, ma być prezes PZM - Andrzej Witkowski.

Decyzja FIM to także ewidentny zamach na firmę One Sport, której konflikt z organizatorem cyklu Grand Prix - firmą BSI jest znany od dawna. Powstaje w związku z tym pytanie, co z zawodnikami, którzy już potwierdzili swój udział w imprezach organizowanych przez One Sport (między innymi Emil Sajfutdinow czy Nicki Pedersen), a mieli również zamiar startować w SGP. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w najbliższych dniach!

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Jakie turnieje powinni wybrać żużlowcy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (270):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • RECON_1 1
  JAJA, gratulacje dla dzialaczy za jakze rewelacyjna decyzke. mam nadziej ze nasi dzialacze pojda po rozum do glowy i wespol ze sponsorami pokaza choc raz wielkie twarde cohones i za nasza kase zrobia porzadne zawody SEC a nie za nasza kase robic marne zawody pod egida BSI.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • zeglarz 1
  Łapówkarstwo w starej UE jest tak ogromne i powszechne, że przeżegnalibyśmy się trzy razy gdybyśmy poznali jak bardzo.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • tony 76 0
  No i?? Co zrobia z tym sprzętem? wystawią na polskim allegro;)?
  siber Bojkot SGP ? i co dalej ? Polacy mają za mało argumentów by się postawić tej sitwie brytoli i makaroniarzy . Z FIM-u wyjdzie cichy nakaz przykręcenia dostaw motocykli i silników GM (Castagna ,Marzotto ) i nasi, najlepsza liga ,przerzucą się na speedrower !! Aby się postawić ,trzeba mieć argumenty (to mamy)i PODŁOŻE -KTÓREGO NIE MAMY . Podobno Rosjanie chcą reaktywować czeską Jawę , która upadła ! i tu jest szansa .Trzeba wejść w reaktywację Jawy wspólnie z Ruskimi a i tłumik demski znajdzie zastosowanie . Mając własny motor i mocne argumenty można się postawić FIM i SGP , tylko nie przy pomocy PZM ,GKSŻ , ponieważ ci działacze dawno stracili poważanie w oczach kibiców i FIM-u . To typowi służalczyki .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (267)
Pokaż więcej komentarzy (270)
Pokaż więcej komentarzy (270)
Pokaż więcej komentarzy (270)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×