KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

FIM mówi "NIE" dla polskiego tłumika! GKSŻ zamierza dopuścić go w Polsce!

Obradujący w Genewie kongres FIM-u nie pozwolił na przyznanie homologacji polskiemu tłumikowi! Wyniki drugiego testu nie były zadowalające dla działaczy FIM!

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Polski tłumik bez homologacji! Obradujący w Genewie kongres FIM uznał, że wyniki drugiego testu przeprowadzone na tłumiku konstrukcji Leszka Demskiego są niezadowalające. Informacja jest o tyle szokująca, że pierwsze wyniki testów były rewelacyjne!

W ten sposób potwierdziły się niestety pogłoski o tym, że FIM zrobi wszystko, aby tłumik nie otrzymał homologacji na sezon 2014. Teraz okazuje się jednak, że nie spełnia on również wymogów na sezon 2015, mimo iż wcześniej uzyskał odpowiednie wyniki. Przypomnijmy, że limit głośności na sezon 2015 będzie wynosił 114 decybeli, a polski tłumik podczas pierwszych testów uzyskał lepsze wyniki. Co stało się w międzyczasie z tłumikiem konstrukcji Leszka Demskiego, że zmieniły się jego parametry? To już tajemnica Charlesa Hennekama, który był odpowiedzialny z ramienia FIM za przedstawienie wyników testów.

FIM podzieliła również opinię eksperta SportoweFakty.pl Jacka Gajewskiego, który uznał, że tłumik nie może zostać dopuszczony ze względu na jego konstrukcję. Ten argument odrzucał jednak Leszek Demski podkreślając, że przepisy w zakresie konstrukcji tłumika nie uległy zmianie i może on zostać dopuszczony do obiegu.

Przebywający w Genewie Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego - Piotr Szymański zapowiedział jednak, że zamierza dopuścić tłumik konstrukcji Leszka Demskiego do rozgrywek polskich lig żużlowych!

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (740)
 • Speed58 Zgłoś komentarz
  Mam pomysł na zmianę decyzji...zamknięta hala,na trybunach cała "śmietanka" FIM i GKSŻ,działaczy a na torze czterech riderów na motocyklach bez tłumików i jazda,bieg po biegu non
  Czytaj całość
  stop...zastrzeżenie..."widzowie" pod karą regulaminową za zakrywanie uszu i stosowanie "stoperów" !!!
  • Speed58 Zgłoś komentarz
   FIM również nie zaliczył homologacji,bo już wielokrotnie zadawałem pytanie: Czy coś takiego,jak FIM jest potrzebne,żeby ten sport po prostu istniał,a nie bogacił idiotów i cwaniaków?
   Czytaj całość
   Moim zdaniem nie i nikt mnie nie przekona,że jest inaczej,a poza tym...przestańcie trząść portkami Panowie Prezesi,bo jedynie my,Polacy,traktujemy FIM,jak Boga tego sportu.
   • AVE STAL Zgłoś komentarz
    Dave King, producent tłumików do żużlowych motocykli, wykonał testy głośności swojego starego przelotowego tłumika z sezonu 2010. Urządzenie mieści się w normie na 2015 rok.
    Czytaj całość
    Informacja brzmi wręcz sensacyjnie. Jeśli wyniki testów zrobionych przez producenta potwierdzi komisja techniczna FIM, to wrócą czasy, za którymi tęsknią zawodnicy i kibice. Od przyszłego roku zmieniają się przepisy związane z homologacją tłumików i znowu będzie można stosować urządzenia mające pełny przelot. Stary tłumik Kinga taki właśnie jest. W dodatku, tak przynajmniej wyszło z badań przeprowadzonych na wewnętrzny użytek firmy, urządzenie mieści się w normie głośności, który od przyszłego roku będzie wynosić 112 decybeli. Jak to możliwe? Otóż od pewnego czasu obowiązuje nowa zasada pomiaru. Kiedyś było tak, że silnik musiał wejść na maksymalne obroty, a urządzenie badawcze było umieszczone 45 centymetrów od rury wydechowej. Teraz wystarczy 11 tysięcy obrotów, a urządzenie jest ustawione 2 metry od rury. King zrobił wszystko wedle nowych reguł i wyszedł mu poziom głośności 110 decybeli.
    • kibicGTZ Zgłoś komentarz
     Smiech na sali z tym smiesznym fimem,boli ich ze Polacy wymyslili cos lepszego i jak by nie wiadomo o co chodzilo to jednak wiadomo,tam co nie ktorzy maja swoj interes w tym,by na 2015
     Czytaj całość
     wyprodukowac tlumiki i nazrec sie forsa,czas wziacs sprawy w swoje rece i wypiac sie na fim,nie potrzebujemy ich to oni potrzebuja nas,no rodacy czas podniesc sie z kolan i pokoazac im co to Polska i nasz zuzel,nie dajmy pomiatac soba,miejmy swoj honor
     • SATORI Zgłoś komentarz
      a czy tak trudno ograniczyć FIM wystarczy zablokować zatrudnianie zawodników innych krajów mamy wystarczająco duże zaplecze zawodników swoich więc???????
      • Wzeta Zgłoś komentarz
       a teraz jak oni sobie obejrzeli naszą produkcję to skopiuje ją jakiś "makaron" i wypuści jako swój i dostanie homologację :-)
       • TOR II Zgłoś komentarz
        to jest kolejny skandal z udziałem FIM,jak długo władze polskiego żużla będą siedzieć cicho jak myszy pod miotłą,czas walnąć piescią i pokazać że my też mamy coś do
        Czytaj całość
        powiedzenia. Te FIM i BSI to państwa w państwie.
        • Krzysztof K UNIA LESZNO Zgłoś komentarz
         W mojej ocenie problem tłumika p.Leszka leży nie w jego konstrukcji czy też budowie-bo przelotowy-tylko w cenie!!!Jak dobrze pamiętam to polski produkt kosztować mial by oko.1000zł,a nawet
         Czytaj całość
         mniej jeśli byłby produkowany w polsce.Przeliczajac na € cena ostateczna produktu wyniosła by 250-300 €!!!Ile kosztuje tłumik na którym męczą się teraz wszyscy żużlowcy-1000,2000€?No proszę was!Ktoś tu poprostu nie zarobi na polskiej produkcji i tu cały problem!!!Takie jest moje zdanie na to całe mydlenie oczu przez FIM.Tu od dawna primo to pieniądze,a bezpieczeństwo zawodników i oszczędności związane z późniejszymi remontami silników to dla FIM daleki margines.
         • tony 76 Zgłoś komentarz
          Fakt. To mój rocznik:) Na żulu byłem pierwszy raz jak miałem 4 lata:)I do tej pory to pamiętam dokładnie:). Lecę spać. Jeszcze tutaj się spotkamy :) Pozdrawiam.
          • kanibal Zgłoś komentarz
           Niewiele braklo by Slawek w Wrocku medal zdobyl defekt na prowadzeniu i niesluszne wykluczenie powinien wyleciec Ermolenko po tym finale ze dwa dni nie moglem mowic
           • jaco Zgłoś komentarz
            Może zrobić tak w Polskich ligach, że Polacy jadą na nowym a zagraniczne "gwiazdy na bublach" wówczas może więcej ekpip zbojkotuje GP.
            • Penhal Zgłoś komentarz
             Pozdrawiam brać.
             • Djosw Zgłoś komentarz
              Usuwacie komentarz o petycję ktora ma zamiar pomoc wprowadzeniu tlumika. Zastanówcie się czy jesteście po stronie fimu ze usuwacie. Po raz kolejny podaje strone petycji speedway-silencer.eu
              Zobacz więcej komentarzy (236)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×