Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Sprawiedliwy remis - PGE Stal Rzeszów vs. Spar Falubaz Zielona Góra (relacja)

Przed ostatnim biegiem PGE Stal Rzeszów przegrywała ze SPAR Falubazem Zielona Góra 40:44. Wtedy pod taśmą stanęli jednak Greg Hancock i Peter Kildemand, którzy uratowali gospodarzom ten mecz.
Radosław Gerlach
Radosław Gerlach

Niezwykle trudno było wskazać faworyta środowego spotkania. Za gospodarzami przemawiał atut własnego toru oraz fakt, że mają w swoich szeregach rewelacyjnego Grega Hancocka oraz Petera Kildemanda. Natomiast zielonogórzanie notowali w poprzednich meczach bardzo dobre wyniki i w Rzeszowie chcieli pójść za ciosem, wykonując kolejny krok w kierunku play-offów. Większa mobilizacja panowała jednak w szeregach PGE Stali, która ostatni raz wygrała w maju i zamykała tabelę PGE Ekstraligi. - Spotkanie z Falubazem jest dla nas ważne nie tylko w kontekście sportowym, ale i psychologicznym. Jeżeli wygramy, drużyna poprawi swoją sytuację w tabeli i będzie jej dużo łatwiej w kolejnych spotkaniach - mówił przed meczem Andrzej Łabudzki, prezes klubu znad Wisłoka.


Już pierwsze wyścigi pokazały, że gospodarzom będzie niezwykle trudno o końcowe zwycięstwo i powiększenie ligowego dorobku. Zawodnikom PGE Stali zupełnie nie wychodziły starty. - Nie mogłem wygrać żadnego startu. One były fatalne. To jest spory problem - przyznał po meczu Dawid Lampart. Pierwsze trzy wyścigi układały się remisowo. Dopiero w czwartym biegu doszło do przełamania. Peter Kildemand i Artur Czaja przywieźli parę gości na 4:2 i Żurawie wyszły na dwupunktowe prowadzenie.

Radość przy Hetmańskiej nie trwała jednak zbyt długo. W wyścigu piątym Karol Baran i Dawid Lampart wyraźnie nie zrozumieli się na trasie, przez co dojechali do mety daleko za plecami Grzegorz Walaska i Andreasa Jonssona. Tym samym, rzeszowianie stracili prowadzenie w meczu, którego nie odzyskali już do końca zawodów. Podopieczni Janusza Ślączki największą szansę na objęcie ponownego prowadzenia mieli w gonitwie dwunastej, przy stanie 33:33. Artur Czaja i Dawid Lampart na wyjściu z pierwszego łuku znaleźli się na dwóch pierwszych pozycjach. Jednak na dystansie parę rzeszowską wyprzedził fenomenalny tego dnia Walasek.


Status quo utrzymywało się aż do czternastego biegu. Wyścig ten od początku sezonu jest newralgicznym punktem drużyny ze stolicy Podkarpacia. Obawy miejscowych kibiców sprawdziły się i tym razem. Darcy Ward i Andreas Jonsson przyjechali do mety przed Lampartem i Czają. Ten pierwszy był jednak bardzo bliski wyprzedzenia Szweda. - Tak naprawdę zabrakło mi jeszcze jednego okrążenia i bym go wyprzedził. Ale wyścig ma cztery "kółka", a nie pięć - skwitował Lampart, który na mecie przegrał z Jonssonem o pół motocykla.

Wynik czternastej gonitwy sprawił, że trybuny Stadionu Miejskiego wyraźnie ucichły. Rzeszowianie nie mieli już szans na meczowe zwycięstwo. Remis w piętnastym biegu uratowali niezawodni - Greg Hancock i Peter Kildemand, którzy od startu do mety gnali po pięć "oczek" zostawiając w tyle Grzegorza Walaska i Piotra Protasiewicza. - Wiedziałem, jak ważny jest to moment tego spotkania. Cieszę się, że udało się uratować ten remis - przyznał po meczu Kildemand.

Greg Hancock i Peter Kildemand uratowali remis PGE Stali Rzeszów Greg Hancock i Peter Kildemand uratowali remis PGE Stali Rzeszów
PGE Stal końcowy wynik zawdzięcza w głównej mierze Gregowi Hancockowi, który był zdecydowanym bohaterem zawodów. Amerykanin był w środę nie do zatrzymania, zdobywając komplet 15-tu punktów. Hancocka dzielnie wspierał także Kildemand (12+1). Tylko ta dwójka Żurawi była w stanie wygrywać biegi. Ważne punkty dorzucili jednak pozostali zawodnicy PGE Stali. W końcowym rozrachunku każde "oczko" okazało się bowiem na wagę złota. Niemniej, zdecydowanie poniżej oczekiwań spisał się Peter Ljung. Szwed, który najprawdopodobniej wypadnie ze składu Żurawi, zdobył w meczu ze Spar Falubazem tylko jeden punkt. - Peter Ljung zawiódł. Zawodnik tej klasy nie powinien prezentować takiej formy - stwierdziła Marta Półtorak, była prezes rzeszowskiego klubu.

Z kolei w drużynie Spar Falubazu od początku zawodów główne role odgrywali Grzegorz Walasek oraz Piotr Protasiewicz, którym jednak nie udało się pokonać rzeszowian w decydującym momencie spotkania. - Przed ostatnim biegiem wahałem się, co do wyboru pól startowych. Wcześniej jechałem dwa razy z czwartego pola i wygrywałem. Ale to miejsce, w którym znowu chciałem się ustawić było już zbyt suche - przyznał Walasek.

Języczkiem u wagi była natomiast postawa Darcy Warda. Australijczyk miał zrobić różnicę, która mogłaby przechylić szalę zwycięstwa na stronę Falubazu. Ward zdobył w środowym starciu 10 punktów w sześciu startach. - Dla niego ten sezon dopiero się zaczyna. To nie jest tak, że od razu wsiądzie na motor i będzie wygrywać. Nie wymagam od niego, by przywoził komplety punktów. Na razie robi to, co do niego należy - zaznaczył Sławomir Dudek, trener zielonogórskiej drużyny. Cenna okazała się także zdobycz Andreasa Jonssona, którzy zainkasował 6 punktów z trzema bonusami.

Ostatecznie na konto PGE Stali wpadło jedno "oczko" do ligowej tabeli (za remis), a zielonogórzanie wzbogacili się o dwa ligowe punkty (za remis i lepszy bilans w dwumeczu). W niedzielę kolejne mecze, które zadecydują o dalszych losach obu drużyn. PGE Stal podejmie na własnym obiekcie KS Toruń. Natomiast Spar Falubaz zmierzy się na swoim torze z Unią Tarnów. Żurawie w dalszym ciągu zamykają tabelę PGE Ekstraligi. Falubaz awansował na trzecią pozycję.

Wybierz najlepszego zawodnika
Stal Rzeszów
wybierz zawodnika
 • Greg Hancock
 • Dawid Lampart
 • Karol Baran
 • Peter Kildemand
 • Peter Ljung
 • Artur Czaja
 • Krystian Rempała
RM Solar Falubaz Zielona Góra
wybierz zawodnika
 • Andreas Jonsson
 • Darcy Ward
 • Jarosław Hampel
 • Grzegorz Walasek
 • Krystian Pieszczek
 • Piotr Protasiewicz
 • Alex Zgardziński
Wydarzenie:

PGE Stal Rzeszów - SPAR Falubaz Zielona Góra

Sędzia:

Wojciech Grodzki

Punktacja:

PGE Stal Rzeszów - 45
9.
Greg Hancock - 15 (3,3,3,3,3)
10.
Peter Ljung - 1 (0,1,0,-,-)
11.
Dawid Lampart - 7 (2,0,2,2,1)
12.
Karol Baran - 3+1 (1*,1,1,0)
13.
Peter Kildemand - 12+1 (3,2,2,3,2*)
14.
Artur Czaja - 5+2 (2,1*,1,1*,0)
15.
Krystian Rempała - 2 (1,1,0)

SPAR Falubaz Zielona Góra - 45
1.
Grzegorz Walasek - 14 (2,3,3,3,3,d)
2.
Andreas Jonsson - 6+3 (1*,2*,1,0,2*)
3.
Darcy Ward - 10+2 (0,3,1*,2,1*,3)
4.
Jarosław Hampel - ZZ
5.
Piotr Protasiewicz - 12 (2,2,2,3,2,1)
6.
Krystian Pieszczek - 3 (3,0,0,0)
7.
Alex Zgardziński - 0 (d,0,-)

Bieg po biegu:
1.
(64,93) Hancock, Walasek, Jonsson, Ljung 3:3
2.
(65,92) Pieszczek, Czaja, Rempała, Zgardziński (d/4) 3:3 (6:6)
3.
(65,22) Walasek, Lampart, Baran, Ward 3:3 (9:9)
4.
(64,62) Kildemand, Protasiewicz, Rempała, Zgardziński 4:2 (13:11)
5.
(65,88) Walasek, Jonsson, Baran, Lampart 1:5 (14:16)
6.
(64,70) Ward, Kildemand, Czaja, Pieszczek 3:3 (17:19)
7.
(64,62) Hancock, Protasiewicz, Ljung, Pieszczek 4:2 (21:21)
8.
(65,48) Walasek, Kildemand, Jonsson, Rempała 2:4 (23:25)
9.
(64,68) Hancock, Protasiewicz, Ward, Ljung 3:3 (26:28)
10.
(64,70) Protasiewicz, Lampart, Baran 3:3 (29:31)
11.
(64,98) Kildemand, Ward, Czaja, Jonsson 4:2 (33:33)
12.
(65,48) Walasek, Lampart, Czaja, Pieszczek 3:3 (36:36)
13.
(64,77) Hancock, Protasiewicz, Ward, Baran 3:3 (39:39)
14.
(64,72) Ward, Jonsson, Lampart, Czaja 1:5 (40:44)
15.
Hancock, Kildemand, Protasiewicz, Walasek (d/4) 5:1 (45:45)

Sędziował: Wojciech Grodzki
Komisarz toru: Robert Sawina
Widzów: ok. 9 000
NCD: 64,62 (IV - Peter Kildemand, VII - Greg Hancock)
Zestaw: I

Czy rzeszowianie zdołają utrzymać się w PGE Ekstralidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (36):
 • ArtB Zgłoś komentarz
  kurcze to nasz Unia ma trudniej do PO będzie ciężko szkoda meczu z Lesznem.
  • motor8995 Zgłoś komentarz
   jedna z czarnych dziur Polski-czyli dziadostwo na maxa
   • kicajrze Zgłoś komentarz
    a ja mam parę pytań do władz Stali- a mianowicie: Dlaczego w okresie transferowym nikogo nie zakontraktowano? (w sensie obcokrajowca). Bo zamiast Ljunga na ten mecz (i może na inne)
    Czytaj całość
    zakontraktowałbym Lamberta.. Dlaczego w tym klubie nigdy się nie ryzykuje? Jak nie ryzykujesz to nie masz...w Zielonej Górze kiedyś wzięli Loktaeva, w Toruniu Warda, Holdera, Fricke, Kułakowa. W Tarnowie kiedyś sięgnęli po Vaculika i jako młodego chłopaka wypożyczyli do Krosna żeby jeździł i się rozwijał, teraz mają z tego żniwa. W Gorzowie dali szansę Sundstroemowi, kiedyś Jonassonowi. W Lesznie zaufano Michelsenowi (może się nie sprawdził na tą chwilę ale zebrał ogromne doświadczenie i za chwile będzie mega obcokrajowcem). Wrocław "zaryzykował" z Milikiem..A w Rzeszowie zbierają tylko "doświadczonych" i "sprawdzonych"..Czy w tym klubie nie ma jakiegoś skautingu? Albo inaczej to nazwać- zwykłej obserwacji zawodników młodych i bardzo utalentowanych jeżdżących po świecie i prezentujących "to coś"??? i druga sprawa: Czy ktoś w tym klubie pójdzie po rozum do głowy i zorganizuje prawdziwe szkolenie młodych zawodników wzorem innych klubów? Może mini żużel dla najmłodszych żeby od najmłodszych lat zbierali szlify żużla??Inne kluby już to mają i mają młodzież a Rzeszów? (Czaja i Rempała nie są z Rzeszowa). Pytam bo mam kolejne pytanie z tym związane: Kiedy jakiś junior z Rzeszowa ostatni raz coś osiągnął? Który junior z Rzeszowa stał się wiodącą postacią choćby samego klubu a może i jedną z gwiazd polskiego żużla?? Ja powoli zapominam a wcale wiekowy nie jestem...Co w tym klubie nie funkcjonuje że tu młodzi zdolni zostają w tyle za rówieśnikami bądź zwyczajnie w świecie się marnują i później jeżdżą w 2 lidze albo po wieku juniora kończą kariery...??? A do Rzeszowa rok w rok przyjeżdża armia zaciężna i rok w rok g...z tego..p.Marta inwestowała w Rzeszowski Speedway a zapomniała o inwestycji w młodzież, w szkolenie. Udało jej się zakontraktować mega juniora Gaschkę- taka super inwestycja.. Taki z niej biznesmen? Bez inwestycji w pracowników firma staje się tworem na glinianych nogach..No ale tak, wielcy biznesmeni z Podkarpacia zapominają o tym, tu jest wyzysk... Bez młodzieży tu rok w rok będzie tak jak jest- spadek, awans i znów spadek a sukcesów nie będzie. No chyba że przyjdzie tu jakiś oligarcha z Rosji i będzie miał morze kasy i ściągnie tu super siódemkę za miliony to Rzeszów zostanie mistrzem E-ligii...
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     I wilk syty i owca cała a GKM właśnie popłynął z el.
     • mario-che Zgłoś komentarz
      Co to za gosc komentowal mecz wczoraj w radio ZG? Myslalem ze je.ne ze smiechu na koniec. Szkoda ze nie jest w nsport zamiast drewnianego Durdy
      • Liiii Zgłoś komentarz
       A Hansiora oddali ;DDD
       • kibic gkm Zgłoś komentarz
        Gratulacje dla Rzeszowa, szczere.
        • moherowy beret Zgłoś komentarz
         spuścić ten śmieszny klubik do 1 ligi NIE dla podkarpacia w ekstra lidze
         • kubas1987 Zgłoś komentarz
          Wszystko rozegra się w Rzeszowie, choć szanse Gkmu maleją. koniecznie wygrać z Wrockiem i Toruniem, no i trzeba powalczyć o wynik w Rzeszowie. Na szczęscie wszystko do zrobienia jest na
          Czytaj całość
          torze
          • kibic2001 Zgłoś komentarz
           http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150723/POWIAT04/150729859
           • lukim81 Zgłoś komentarz
            Hancock to ma dostęp do najnowszej technologi gdzie jest Greg a gdzie Tomek a to prawie rówieśnicy.
            • Speedway532 Zgłoś komentarz
             Tańczący już płaczę że ten mecz ustawiony był hahahaha chłopak miał wczoraj po 21 otwierać szampana a teraz CBA wzywa do Rzeszowa bo mecz sprzedany hahahaha a Grudziądz sprzedał
             Czytaj całość
             awans do ekstraligi hahahaha.
             • Speedway532 Zgłoś komentarz
              Larsen podobno ma być w piątek na treningu!
              Zobacz więcej komentarzy (23)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×