KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Skomplikowana sytuacja Włókniarza - analiza szans zespołów Enea Ekstraligi

Za nami jedno, ale jak się okazuje kluczowe spotkanie 10. kolejki rozgrywek Enea Ekstraligi. Które zespoły mają największe szanse na awans do fazy play-off i walkę o medale DMP?
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Rozgrywki ENEA Ekstraligi w sezonie 2014 składają się z części zasadniczej, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika oraz części finałowej rozgrywanej systemem pucharowym. Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych. W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn, o kolejności w tabeli decydują zdobyte punkty meczowe, a przy ich równości zdobyte punkty biegowe w meczach pomiędzy drużynami z równymi sumami punktów. Jeżeli w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma punktów biegowych ze wszystkich meczów.


System pucharowy rozgrywany jest w formie dwumeczów, w których drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W półfinale rundy finałowej pierwszy zespół po rundzie zasadniczej spotyka się z czwartym, a drugi z trzecim. Gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Zwycięzcy wywalczy awans do finału EE, przegrani spotkają się w dwumeczu o brązowy medal. Zespół sklasyfikowany po rundzie zasadniczej na ostatniej pozycji, zostanie zdegradowany do Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Przedostatnia drużyna pojedzie w barażu z drugim zespołem Nice PLŻ.

Analizując szanse poszczególnych zespołów braliśmy pod uwagę wyniki pierwszej rundy części zasadniczej oraz obecny potencjał kadrowy poszczególnych drużyn. W minionej kolejce rozegrano tylko jedno spotkanie. W Częstochowie Włókniarz przegrał z Unią Tarnów, a wynik ten był niezgodny z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami.

Obecnie sytuacja w Enea Ekstralidze wygląda następująco:

PGE Ekstraliga

M Drużyna M Bon Pkt Z R P +/-
1. Moje Bermudy Stal Gorzów 3 0 6 3 0 0 +34
2. Motor Lublin 4 0 6 3 0 1 +10
3. Fogo Unia Leszno 3 0 4 2 0 1 +6
4. eWinner Apator Toruń 4 0 4 2 0 2 +16
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa 3 0 2 1 0 2 -8
6. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 4 0 2 1 0 3 -10
7. ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 4 0 2 1 0 3 -45
8. Betard Sparta Wrocław 3 0 2 1 0 2 -3


Zespołom do rozegrania pozostały następujące mecze (przed nawiasem wyjazd lub dom, w nawiasie wynik pierwszego spotkania, po nawiasie nasza prognoza):

Grupa Azoty Unia Tarnów (przy zespole możliwe naszym zdaniem do zdobycia punkty) - 10:
(d) Unibax Toruń (42:48) – 2+1
(w) Stal Gorzów (59:31) – 0+1
(w) Wybrzeże Gdańsk (63:27) – 2+1
(d) Falubaz Zielona Góra (47:43) – 2+1

SPAR Falubaz Zielona Góra - 10:
(w) Sparta Wrocław (51:39) – 2+1
(d) Unia Leszno (46:44) – 2+1
(w) Unibax Toruń (53:37) – 0+1
(d) Włókniarz Częstochowa (50:40) – 2+1
(w) Unia Tarnów (43:47) – 0+0

Stal Gorzów - 11:
(d) Unibax Toruń (35:55) – 2+0
(w) Wybrzeże Gdańsk (60:30) – 2+1
(d) Unia Tarnów (31:59) – 2+0
(w) Unia Leszno (57:33) – 0+1
(d) Sparta Wrocław (50:40) – 2+1

Fogo Unia Leszno - 9:
(d) Wybrzeże Gdańsk (58:32) – 2+1
(w) Falubaz Zielona Góra (44:46) – 0+0
(d) Sparta Wrocław (45:45) – 2+1
(d) Stal Gorzów (33:57) – 2+0
(w) Włókniarz Częstochowa (52:38) – 0+1

KantorOnline Włókniarz Częstochowa - 5:
(w) Sparta Wrocław (46:44) – 0+0
(d) Wybrzeże Gdańsk (56:34) – 2+1
(w) Falubaz Zielona Góra (40:50) – 0+0
(d) Unia Leszno (38:52) – 2+0

Betard Sparta Wrocław - 3:
(d) Falubaz Zielona Góra (39:51) – 0+0
(d) Włókniarz Częstochowa (44:46) – 2+1
(w) Unia Leszno (45:45) – 0+0
(d) Unibax Toruń (30:60) – 0+0
(w) Stal Gorzów (40:50) – 0+0

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 0:
(w) Unia Leszno (32:58) – 0+0
(d) Stal Gorzów (30:60) – 0+0
(w) Włókniarz Częstochowa (34:56) – 0+0
(d) Unia Tarnów (27:63) – 0+0
(w) Unibax Toruń (46:44) – 0+0

Unibax Toruń - 9:
(w) Stal Gorzów (55:35) – 0+1
(w) Unia Tarnów (48:42) – 0+0
(d) Falubaz Zielona Góra (37:53) – 2+0
(w) Sparta Wrocław (60:30) – 2+1
(d) Wybrzeże Gdańsk (44:46) – 2+1

Gdyby nasze przewidywania się sprawdziły, tabela na zakończenie rundy zasadniczej Enea Ekstraligi wyglądałaby następująco:

Zespół Mecze Punkty
Grupa Azoty Unia Tarnów 14 31
Spar Falubaz Zielona Góra 14 25
Stal Gorzów 14 24
Fogo Unia Leszno 14 16
Unibax Toruń 14 15
KantorOnline Włókniarz Częstochowa 14 9
Betard Sparta Wrocław 14 7
Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 4


W półfinale Enea Ekstraligi zgodnie z naszą analizą spotkałyby się Grupa Azoty Unia Tarnów z Fogo Unią Leszno i Spar Falubaz Zielona Góra ze Stalą Gorzów. Ekstraligę opuści Wybrzeże Gdańsk, a Betard Sparta Wrocław powalczy w barażach.

Choć w minioną niedzielę rozegrano tylko jedno spotkanie, to jak się okazuje, może mieć ono kluczowe znaczenie dla końcowego układu tabeli po rundzie zasadniczej. Wydawać by się mogło, że Włókniarz Częstochowa może być pewny utrzymania. Tymczasem porażka z Unią Tarnów powoduje, że częstochowianie już po 11. kolejce spotkań mogą spaść na przedostatnie miejsce w tabeli i utrzymywać je aż do ostatniej kolejki rundy zasadniczej! W następnej kolejce Lwy jadą do Wrocławia na pojedynek ze Spartą. Dwupunktowa przewaga spod Jasnej Góry jest za mała, aby myśleć o korzystnym wyniku w tym dwumeczu. To spowoduje, że nawet w przypadku równej liczby punktów, to drużyna Piotra Barona będzie wyżej sklasyfikowana w tabeli. Częstochowianie będą zatem musieli (poza wygraną z Wybrzeżem Gdańsk) albo zwyciężyć z Unią Leszno (wyjazdowa wygrana z Falubazem Zielona Góra nie wchodzi w grę), albo liczyć na potknięcia Betartu Sparty. Wrocławianie mają zdecydowanie lepszy układ spotkań. Poza meczem z Włókniarzem, będą mieli jeszcze dwie okazje do zdobycia punktów na własnym torze w meczach z Falubazem i Unibaksem. Wykluczamy możliwość zdobycia punktów na wyjazdach w Lesznie i Gorzowie. Spartę stać jednak na pokonanie u siebie jednego z dwójki faworytów tegorocznych rozgrywek. Jeżeli wszystko ułoży się zgodnie z naszymi przewidywaniami, to dopiero ostatni mecz Włókniarza u siebie z Unią Leszno zadecyduje o tym, kto będzie musiał walczyć o utrzymanie w Enea Ekstralidze z drugim zespołem Nice Polskiej Ligi Żużlowej!

Ciekawie zapowiada się również korespondencyjny pojedynek Fogo Unii Leszno z Unibaksem Toruń. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest ekipa Adama Skórnickiego, która potrzebuje zwycięstw na swoim torze oraz obrony punktu bonusowego w Częstochowie. Biorąc jednak pod uwagę aktualną dyspozycję obu zespołów, nie wykluczamy także zwycięstwa Byków pod Jasną Górą. Gorzej ma Unibax, który musi wygrać wszystko u siebie, a dodatkowo liczyć na zwycięstwa w dwóch z trzech spotkań wyjazdowych. O ile zwycięstwo torunian we Wrocławiu przewidujemy, o tyle o wygrane w Gorzowie, a przede wszystkim w Tarnowie będzie bardzo ciężko. Możliwe jest jednak zwycięstwo Unibaksu z Falubazem na MotoArenie z bonusem. Wówczas ekipa z Grodu Kopernika zrówna się punktami z Unią. Zostanie jednak sklasyfikowana wyżej, bo zdobyła punkt bonusowy w pojedynku z leszczynianami.

Analizę szans zespołów w fazie finałowej przedstawimy po zakończeniu rundy zasadniczej.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (160)
 • Dux Zgłoś komentarz
  Analiza analiza ale co by nie było to jakby nie minusy torunia to mamy czterech kandydatow na play off i reszta na walke o utrzymanie. Chyba cos złego sie dzieje...
  • Jarasss KSUL Zgłoś komentarz
   Kompozytor nie komponuje tyle...
   • kompozytor Zgłoś komentarz
    Wieśniaki z leszniewa dadzą ciała i polecą z PO na zbity r...j. Balon pojdzie paść krowy
    • MrJerry Zgłoś komentarz
     Mysle ze unibax przeskoczy leszno... Gadajcie co chcecie,ale Unia T bedzie miala majstra...
     • pietrek Zgłoś komentarz
      oby
      • -night-- Zgłoś komentarz
       wniosek z tych rozpisek jest jeden..WROCLAW WYGRA Z ZIELONA I TORUN JEST W PO...
       • Torunianin Zgłoś komentarz
        Leszno u siebie wygra z Gorzowem tylko jak Romek zrobi swoja Corride i ktos z Gorzowa sie polamie. Bez tego nie maja szans .. Sam Iversen z Kasprzakiem zrobia ze 26 punktow.
        • Radeczek Zgłoś komentarz
         Nie wiem ja Wy,ale ja mam wątpliwości co do naszej wygranej we Wrocławiu. Bonus tak,ale czy 3pkt? Wtedy Sparta wyprzedzi Włókniarzy w tabeli. Mam też takie odczucie,że półfinałowe
         Czytaj całość
         derby ziemi lubuskiej na początek odbędą się na torze obecnego mistrza kraju. Ale to takie moje odczucie a błądzić mogę tak samo jak redaktor Damian. Pozdrawiam.
         • SirQaz Zgłoś komentarz
          A dlaczego wy wszyscy sie w ogole nie znacie na zuzlu?
          • coreZG Zgłoś komentarz
           O Matko Świeta, ktoś tam jeszcze o bonusie marzy w meczu z nami. No ale ok, zawsze trzeba wierzyć w swoich.
           • MarcinCKM Zgłoś komentarz
            A ja mam to w dupie czy mieliśmy pełny skład czy ktoś nie jechał dziwnym zbiegiem okoliczności nasi kibice wciąż dopatrują się jakiegoś spisku fakt z Toruniem w zeszłym roku to był
            Czytaj całość
            przekręt nad przekrętami i za to powinien beknąć cały skład sędziowski ale to inna bajka.Druga sprawa ciekaw jestem kiedy ci najbardziej zagorzali kibice Włókniarza zrozumieją że i zarząd i 3/4 zawodników naszego klubu ma nas w dupie a my im napychamy kabzy naszą ciężko zarobioną kasą.Nie przypominam sobie żeby w klubie był taki syf jak jest teraz.Nawet Maślanka jak koloryzował i mówił że jest ok to nie było to tak obłudne jak teraz.Po co w żużel pchają się ludzie którzy o tym sporcie wiedzą tyle co ja o mongolskim balecie.Fajnie że jest sponsor ale niech to będzie sponsor a nie sponsorzyna. Hucznie mówili 1,5mln za człon w nazwie wzięli 500-600 tyś.Po co kłamiecie kibiców przecież żeby nie my to mielibyście gruby problem z kasą. Za dwa pierwsze mecze mielibyście spłaconego prawie Emila za dwa następne można było się dogadać z Łagutą. Ale po co lepiej mówić że wszystko w klubie poukładane a tak naprawdę to jest niezły bałagan a ci którzy dają kasę co mecz czyli kibice nie muszą być informowani.A ja powiem Wam na koniec jak to się skończy zawodnicy zostaną bez wypłaconych pieniędzy za Włókniarzem rozciągnie się smród a władze klubu ogłoszą upadłość żeby nie trzeba było płacić zawodnikom.W sezonie 2015 wystartujemy od II ligi i prędko nie awansujemy bo nikt tu nie będzie chciał jeździć po tym jak potraktowaliśmy Emila , Łagutę i kilku innych którzy o tym głośno nie mówią.Mam tylko nadzieję że mój czarny scenariusz się nie sprawdzi i wszystko zostanie poukładane do końca listopada bo za ten klub wielu ludzi oddaje swoje serce ale miejmy nadzieję że u nich nie nastąpi zawał bo wtedy nawet OJOM może nie pomóc Włókniarzowi.Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na stadionie.
            • KARKOSIK ROMEK Zgłoś komentarz
             mysle ze z falubazem mozemy zgarnac bonusa w tarnowie bedzie raczej to nierealne ale to tylko sport a druga i jedyna szansa to zwyciestwo w gorzowie to dwie szanse i jedna z nich musimy
             Czytaj całość
             wykorzystac zeby byc w pierwszej czworce albo zostaniemy na 5 miejscu
             • SirQaz Zgłoś komentarz
              Tomas68 kiedy to zaczyna sie sezon godow na rykowisku? Nie powinienes teraz sie za łaniami iganiac? Idz do lasu jakas fajna jelenice wyrwac.
              Zobacz więcej komentarzy (28)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×