Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zmartwieni stagnacją w klubie fani tarnowskiego żużla walczą o jego przyszłość. Napisali list otwarty, chcą zmian

Ostatnio Grupa Azoty, główny partner tarnowskiego klubu zapowiedziała, że ograniczy finansowanie trzeciej drużyny ostatniego sezonu EE. Zaniepokojeni tą sytuacją kibice wzięli sprawy w swoje ręce.
Kamil Hynek
Kamil Hynek

Wszyscy zdają sobie doskonale sprawę, że odcięcie gotówki z Grupy Azoty może mieć opłakane w skutkach konsekwencje, dlatego wystosowali oni list otwarty, który dotarł do wielu podmiotów, w tym przedstawicieli Miasta Tarnowa, innego z wiodących sponsorów, który nosi się z zamiarem całkowitego wycofania wsparcia w tarnowski żużel - Tauronu Polska Energia S.A. oraz właśnie Grupy Azoty. 


Treść listu otwartego kibiców Unii Tarnów (pisownia oryginalna):

My kibice sportu żużlowego śledząc doniesienia medialne czujemy coraz większe zaniepokojenie, iż jedyny sport na najwyższym poziomie w Naszym mieście może zniknąć z mapy Polski. Pomimo licznych sukcesów sportowych w ostatnich 10 latach (3 tytułu DMP, 2 brązowe medale DMP oraz liczne sukcesy zawodników z jaskółką na plastronie w pozostałych zawodach organizowanych pod auspicjami FIM i PZM), co roku musimy drżeć o przyszłość dyscypliny w Naszym mieście. Jesteśmy ogromnie wdzięczni największym sponsorom tarnowskiego żużla tj. Grupie Azoty S.A oraz Tauron Polska Energia S.A za ich wkład w rozwój naszej ukochanej dyscypliny w Tarnowie. Zdajemy sobie sprawę, iż współpraca na linii zarząd - sponsorzy klubu nie wygląda najlepiej. Sukcesy które były udziałem Naszego klubu nie zostały w należyty sposób wykorzystane. Klub nie pozyskał nowych sponsorów i nie przekuł sukcesów sportowych w sukces marketingowy. Nie zapominamy również o mniejszych sponsorach, którzy mieli również swój wkład w sukcesy klubu. My pamiętamy o Waszym wkładzie w sukcesy klubu, a marka waszych firm jest dla nas rozpoznawalna.

Zdajemy sobie sprawę, iż władze Miasta Tarnowa, pomimo ogromnej reklamy jaką jest prezentacja nazwy miasta i regionu w ogólnodostępnej telewizji, liczne publikacje prasowe oraz internetowe, nie zapewniają należytego wkładu finansowego w działania spółki ŻSSA Unia Tarnów. Nie mówimy tutaj o wspieraniu kontraktów zawodników, ale chociażby o zwolnienie spółki z opłat za dzierżawę stadionu i opłaty podatku od nieruchomości, a także o wsparcie dla szkółki żużlowej. Kwoty które przekazują inne miasta podobnej wielkości jak Tarnów na sport żużlowy są niewspółmiernie większe. Infrastruktura Stadionu Miejskiego jest w opłakanym stanie, a kolejne ekipy rządzące miastem zmarnowały ostatnie dziesięć lat nie podejmując żadnych konkretnych działań zmierzających w stronę jej poprawy.

My kibice zapamiętamy wkład włodarzy miasta w sport żużlowy w Tarnowie i damy temu wyraz przy urnach wyborczych w najbliższych wyborach samorządowych, a od przyszłych władz Tarnowa oczekujemy zdecydowanych kroków w stronę poprawy infrastruktury Stadionu Miejskiego, który służy nie tylko żużlowcom, ale także piłkarzom.

W ramach działań naprawczych powinny nastąpić zmiany w funkcjonowaniu Rady Nadzorczej ŻSSA Unia Tarnów. Tarnowskie Towarzystwo Żużlowe, jako główny udziałowiec nie jest niestety gwarantem rozwoju tak dla całej Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej, jaki dla potencjalnych jej pracowników. Naszym zdaniem zmiana w strukturze udziałów w ŻSSA powinna być pierwszym krokiem do zmian jakościowych w tarnowskim żużlu. Oczywiście idealną sytuacją byłaby taka, kiedy to największy sponsor i główny partner posiada większościowy pakiet, co pozwoliłoby mu trzymać pieczę nad pieniędzmi, inwestowanymi w reklamę poprzez sport żużlowy. Zmiana głównego udziałowca przyniosłaby nową jakość w ŻSSA.

Wierzymy, że profesjonalne podejście przedstawicieli Grupy Azoty, przyczyniłoby się do ściągnięcia do naszego klubu menedżera z prawdziwego zdarzenia, a co za tym idzie zbudowania skutecznej grupy ludzi, której wokół żużla brakuje. Doceniając wkład osób, które powołując Tarnowskie Towarzystwo Żużlowe przyczynili się do ratowania sportu żużlowego w Tarnowie w przeszłości, uważamy, że potrzebny jest napływ nowej krwi, osób które mają pomysł na żużel w nowej rzeczywistości. Naszym - kibiców zdaniem, czara goryczy się przelała - czas, aby przy ukochanym klubie pracowali ludzie, którzy chcą i potrafią skutecznie działać przez cały rok, ludzie, którzy nie będą bali się wyjść do sponsorów w regionie, ludzie, którzy nie będą żyli w przekonaniu o wiecznym wsparciu lokalnego lidera - Grupy Azoty, lecz wykażą się zarówno przed kibicami, jak i głównym partnerem, że warto z nimi współpracować. Do nas kibiców, ze wszystkich stron (zawodników, trenera, sponsorów, mediów) dochodzą sygnały o tym, że "w klubie nie ma z kim rozmawiać". Czas to zmienić. Zacznijmy pracować u podstaw, aby za parę lat móc powiedzieć, że jesteśmy dumni nie tylko z naszych zawodników, ale z całego klubu żużlowego - UNIA TARNÓW. Doraźna pomoc finansowa nie uzdrowi tarnowskiego żużla - zdają sobie już sprawę z tego wszyscy.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację wokół sportu żużlowego w Tarnowie według nas kibiców jedynym ratunkiem dla sportu żużlowego w Tarnowie w sezonie 2015 jest dalsza ścisła współpraca ŻSSA Unia Tarnów z Grupą Azoty i Tauron Polska Energia oraz zwiększenie dotacji miejskich na sport żużlowy w Tarnowie. Zwracamy się z prośbą do władz spółki Grupa Azoty o zrewidowanie stanowiska w kwestii sponsoringu żużlowców Grupa Azoty Unia Tarnów i przekazaniu środków na funkcjonowanie zespołu w ekstralidze w kolejnym sezonie. Zwracamy się również do władz Tauron Polska Energia z prośbą o nie pozostawianie Naszej ukochanej drużyny bez wsparcia w sezonie 2015.

Jednocześnie zwracamy się do lokalnych przedsiębiorców, którym leży na sercu rozwój sportu żużlowego w Tarnowie o wsparcie w nadchodzącym sezonie.

W ramach działań naprawczych proponujemy powołanie rady sponsorów w skład której weszliby najwięksi sponsorzy klubu na wzór rozwiązania jakie zastosowała Stal Gorzów. Ze strony miasta oczekujemy przeznaczenia kwoty około 1,5 mln na działalność sekcji żużlowej z przeznaczeniem 1 mln złotych na remont i dostosowanie stadionu do wymogów Ekstraligi S.A Pozostała kwota na szkolenie młodego pokolenia tarnowskich żużlowców. Słowa przedstawiciela miasta odnoszące się do kwoty dofinansowania spółki w roku 2014 traktujemy jako mało śmieszny żart.

My kibice ze swojej strony deklarujemy wszelką możliwą pomoc ponieważ dobro naszego klubu leży nam na sercu. Nie pozwólmy, aby na stadionie w Tarnowie Mościcach umilkł warkot motocykli żużlowych. Nie musimy mieć zespołu na medale, chcemy dobrze zarządzanego poukładanego wewnętrznie klubu. Jeżeli ten stan rzeczy nastanie sukcesy przyjdą z czasem. Bez Waszej pomocy przedstawiciele Grupy Azoty S.A. i Tauron Polska Energia S.A to się nie uda.

Z poważaniem Kibice Unii Tarnów

Czy pospolite ruszenie fanów Jaskółek da zamierzony efekt?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (85):
 • RZESZA RULEZ Zgłoś komentarz
  Się buczoki czepili tej grupy Azoty, najlepiej doić jednego zamiast szukać innych sponsorów, tak dla przykładu w Rzeszy miasto daje na żużel całe: .... NIC !!! Wiec nie skomleć tylko
  Czytaj całość
  szukać sponsorów. U nas też może być tak samo.
  • wesly Zgłoś komentarz
   No i zaczęło się.....,zaraz zacznie się wysyłanie sms,licencje nadzorowane,a skończą meczem z Wlokniarzem i Wybrzezem o Mistrzostwo 2 Ligi....i to nie jest śmieszne a na płacz jest za
   Czytaj całość
   późno.Zostaną cztery ekstra lipy i będą naparzac po dziesięć męczy plus rewanże,aż to umrze śmiercią naturalną....amen.
   • BROVAR Zgłoś komentarz
    jak azoty tarnów nalazały do panstwa to masowe zwolnienia były a zakład sam nie wiedział co ma robic tak panstwo azotom pomogło dopiero gdy wzioł sie za to prawdziwy prezes to ruszył i
    Czytaj całość
    doprowadził azoty tarnów do potegi chemicznej w europie wiec nie pisz ze panstwo uratował azoty
    • Speed-Matt Zgłoś komentarz
     ,,Kibice zmartwieni stagnacją"WTF?!! 2012 - Złoto 2013 - Brąz 2014 - Brąz/a zakusy były na Złoto Mając taki skład przez ostatnie 3 sezony, wszyscy wiedzieli, że koszty jego utrzymania
     Czytaj całość
     małe nie są i kiedyś tych środków może być mniej i trzeba będzie uszczuplić skład. Na moje to wcale nie są zmartwieni stagnacją kibice, tylko spasione koty. Pozdrawiam
     • Netto Zgłoś komentarz
      Mnie nie gorszy fakt że spółka skarbu państwa dotuje sport w miejscu swojej działalności , w "Azotach" pracują w większości miejscowi pracownicy i dobrze że zakład wychodzi ze swoją
      Czytaj całość
      działalnością poza swoje bramy. Szkoda tylko że ta pomoc zakładu z jakichś względów nie jest ciągła i na jakimś stałym poziomie . Czyja to wina nie mnie to oceniać . Oczywiście sponsorzy wykładając kasę na stół jej wydawanie mogą obwarować różnymi warunkami typu , tylko na zakup sprzętu ,tylko na polskich juniorów , ani grosza na zarząd (oczywiście upraszczam te warunki ). Szkoda że nasze ośrodki żużlowe rozkwitają na jeden,dwa sezony czasami trochę dłużej a potem przekwitają. Trudno mi zrozumieć sytuację klubu z Gdańska ,jedno z bogatszych miast "żużlowych" mnóstwo dobrze prosperujących firm , duża liczba mieszkańców w przeliczeniu na mieszkańca wcale nie tak duża liczba drużyn e-ligowych a kasy na żużel "nima". Wrocław podobna sytuacja , Sparta mimo wszystko musi walczyć o spokojny byt . Częstochowa ma problem ale tu wytłumaczenie jest jedno , miasto przemysłowo jest słabo rozwinięte i ta sytuacja nakręca wiele problemów nie tylko dla sportu ale i dla mieszkańców. Ja wiem że w klubach różnie gospodaruje się pieniędzmi (wzór pozytywny to Leszno) ale mimo wszystko kondycja klubów jest pochodną naszej gospodarki . Firmy zagraniczne działające w naszym kraju niestety nie kwapią się do wspierania naszego sportu , żużel to sport o ograniczonym zasięgu marketingowym i to powoduje że tak trudno światowe firmy namówić do sponsoringu . A swoją drogą Tarnów nas przyzwyczaił do wzlotów i upadków , ta się dzieje od wielu lat i mnie to wcale nie cieszy . Pozdrawiam
      • Franka Zgłoś komentarz
       Tarnów powinien już dawno zbankrutować,a ludzi z władzy powsadzać do kryminału. Jak to jest możliwe że resztę klubów w Polsce musi sie martwić i walczyć o sponsorów często
       Czytaj całość
       bankrutując a taka Unia T. jest sponsorowania za ogromną kasę z największych spółek państwa Azoty czy PGE. Zobaczymy jak ci wszyscy żużlowcy z polewaczkowym na czele będą spier....ć jak nie bedzie wystarczająco kasy. Niech kibice nie wymuszają kasy od państwa tylko tak jak inni szukajà innych sponsorów z prywatnych firm .starczy tego CWANIACTWA i okradania nas wszystkich. Panowie z zarządu klubu wziąść sie za robotę a nie czekać na kasę.
       • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
        Tak czy siak sypie się Tarnów i może być walka o utrzymanie bo druga największa złotówa po Dziku,Greg z fałszywym i cynicznym uśmiechem chyba powie baj baj.
        • kapitan bomba Zgłoś komentarz
         Dawać 1,5 bańki albo nie pójdziemy na wybory !
         • zielony pagór Zgłoś komentarz
          Podpisuje się pod tym listem. kibic z Gorzowa
          • aquell Zgłoś komentarz
           NAPISZĘ TAK : najgłupsza liga świata, egoizm władców niesamowity (jak w Bydgoszczy prezesa) tylko my a resztę mamy w d..ie. Dlaczego ??? W Tarnowie odchodzą, w Toruniu jeden z
           Czytaj całość
           najbogatszych ludzi odchodzi i sponsor klubu (podobno chciał kupić za pieniądze DMŚ nigdy gdy robił DT nie zdobył więc w czym przeszkadzał ???? bolało krezusów że inni mają dobrze takie piekiełko polskie) buhaha kolebka polskiego żużla leży już na łopatkach Bydgoszcz co lepsze kluby z I ligi nie chcą jeździć w EE bo wpisowe oraz frycowe jest ogromne. Co ciekawe by zaistnieć grupa id..tów fanów Apatora w Toruniu ten stan rzeczy akceptuje by zaistnieć i 5 tys ma kibicować resztę mają gdzieś. PS. Czasami ręce opadają jak widzi się taką durnotę i szczerze im szybciej tym lepiej jak to coś zwane żużlem co już nie przypomina tego upadnie może coś nowego powstanie lub się coś innego ulepszy.
           • OXO Zgłoś komentarz
            Fugiel dzieciaku pisałeś że Walasek podpisał kontrakt z datą 1 listopada wiec po co mu dmuchać ten balon skoro juz przyklepał warunki. Właśnie pokazałeś swoją wiarygodność juz
            Czytaj całość
            drugi raz. Pierwsza wtopa to byli Pawliccy
            • OXO Zgłoś komentarz
             po 13stce chyba. W co też chyba wszyscy wątpią za dużo bo 13 latkowie myślą
             • OXO Zgłoś komentarz
              Pawliccy i Walasek w Rzeszowie
              Zobacz więcej komentarzy (72)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×