Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Włókniarz odwoła się w sprawie licencji. Świącik: Liczę na mądrość żużlowej centrali

Stowarzyszenie CKM Włókniarz otrzymało odmowę w sprawie licencji na start w II lidze w roku 2015. Włodarze SCKM nie są zaskoczeni tą decyzją. Zapowiadają odwołanie.
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch

- Oczywiście odwołamy się od tej decyzji. Przedstawimy swoje uzasadnienia, dlaczego chcemy uzyskać licencję. My rozumiemy, że Komisja Licencyjna musi kierować się regulaminem, jaki obowiązuje. Regulamin jest tak skonstruowany, że w przypadku nas i Gdańska mogliśmy się spodziewać, że otrzymamy odmowę. Dopiero Prezydium PZM-otu będzie mogło ewentualnie tę decyzję zmienić. My na ręce Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego będziemy składać dokumentację - powiedział w rozmowie z naszym portalem prezes SCKM Włókniarza, Michał Świącik.


Częstochowski ośrodek nie otrzymał wiadomości, na temat przyczyny odrzucenia wniosku o przyznanie licencji (ma się to stać po weekendzie). Na razie można jedynie domyślać się, iż chodzi o pewien zapis z regulaminu, który mówi m.in. o tym, że:

1) Klub nie może otrzymać Licencji w wypadku, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
a) Klub zgłasza we wniosku o nadanie Licencji jako pozostający w jego dyspozycji stadion żużlowy, pozostający w poprzednim sezonie w dyspozycji innego Klubu (dalej: "Inny Klub"), który nie wystąpił o nadanie Licencji na kolejny sezon, utracił ją albo uzyskał decyzję odmowną, a posiada zadłużenie wobec:
- zawodników krajowych i zagranicznych,
- innych klubów żużlowych,
- FIM i FIM Europe oraz kontraktowych promotorów FIM i FIM Europe,
- PZM,
- spółki EŻ,
- osób urzędowych,

Dla przypomnienia - w roku 2014 i kilku wcześniejszych na SGP Arenie Częstochowa swoje mecze rozgrywała spółka Włókniarza, której wstrzymano licencję nadzorowaną za nie wypełnianie programu naprawczego i pogłębianiu zadłużenia. - Oficjalnie nie otrzymaliśmy jeszcze powodu, przez który odmówiono nam licencji, ale taki mamy otrzymać w poniedziałek. Wówczas do tych uzasadnień będziemy się ustosunkowywać. Wtedy dowiemy się, jakie są do nas zastrzeżenia. Na pewno mogę powiedzieć, że liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania. Wiadomo, że w żużlu źle się zaczyna dziać, odchodzą wielcy sponsorzy, jak chociażby pan Roman Karkosik, czy pani Marta Półtorak. To może martwić. Jeżeli w Częstochowie liga miałaby być zawieszona na rok to tak naprawdę może nastąpić zmęczenie materiału. Ludzie, którzy walczą o to, by przetrwać, mogą się w jakiś sposób zniechęcić. Obawiam się żeby nie skończyło się to tym, że nie będzie miał kto odbudowywać w tych ośrodkach żużla - przekazał Michał Świąck.

Poza Włókniarzem, w przypadku drugiej ligi licencji odmówiono jeszcze pięciu innym klubom. Zdaniem prezesa SCKM, każdy z tych ośrodków skorzysta z trybu odwoławczego. - To może budzić zaskoczenie. W Ekstralidze chyba wszyscy dostali licencje. W drugiej natomiast występują kluby, które borykają się z różnymi problemami, ale walczą o to, by ten żużel przetrwał. Kwoty, którymi te kluby obracają są kilkudziesięciu niższe aniżeli w Ekstralidze i uważam, że centrala żużla w Polsce powinna szczególnie przychylnie spojrzeć na te kluby. Działają w nich ludzie, którzy dają z siebie wszystko z całego serca, chodzą i proszą o każdą złotówkę. Szacunek dla tych ludzi, że w takich ośrodkach jak Opole, Rawicz i innych walczą o przetrwanie żużla - skomentował Świącik.

Czy w roku 2015 Włókniarzowi dane będzie wystartować na SGP Arenie Częstochowa w II lidze? Czy w roku 2015 Włókniarzowi dane będzie wystartować na SGP Arenie Częstochowa w II lidze?
Być może częstochowskiemu Włókniarzowi pomoże fakt, iż w roku 2015 chciano zbudować drużynę opartą w głównej mierze o własnych juniorów. Niektórzy z nich dopiero niedawno uzyskali licencję żużlową, a w kolejce po ten dokument czeka jeszcze kilku adeptów. Starty na froncie drugoligowym na pewno pomogłyby im w rozwoju żużlowego rzemiosła, co może w przyszłości zaprocentować na korzyść całego polskiego speedway'a. - Jesteśmy chyba jedynym klubem na froncie drugoligowym, który posiada w tym momencie tylu wychowanków, że jest w stanie zbudować z nich zespół i jeszcze część tych juniorów wypożyczyć do innych klubów. Mam nadzieję, że centrala żużlowa też zwróci na to uwagę. Jeżeli jednak będziemy ukarani totalnym zawieszeniem, to nie wyobrażam sobie, aby częstochowska szkoła żużla funkcjonowała tylko po to, by zaopatrywać inne kluby w młodzieżowców - oznajmił Michał Świącik.

Na koniec prezes Włókniarza powiedział, iż mocno wierzy w przychylność Polskiego Związku Motorowego nie tylko dla prowadzonego przez niego klubu. - Liczę na mądrość władz polskiego żużla. Liczę na to, że odwołania zostaną w większości przypadków rozpatrzone pozytywnie. Wierzę, że ci ludzie u góry są po to, by ten żużel rozwijać i ratować, a uwagi należy traktować jako wskazówki w jakim kierunku mamy wszyscy podążać.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (52):
 • lima Zgłoś komentarz
  Po 40 latach przyjdzie oglądać żużel na ekranie telewizora, a nie na żywo. A stadion Włókniarza niech zarasta. Moje pierwsze kibicowanie było za czasów Malinowskiego, kiedy jeszcze nie
  Czytaj całość
  było nawet ławek na stadionie. Warunki były prymitywne. Skała wapienna na zboczu i kocyk. A na kocyku dzieci z ojcem.Przez te 40 lat zawsze kupowany bilet. A teraz okazuje się, że powinny być dwa stadiony, bo z tego jedynego, który jest, korzystał obecny dłużnik. Tyle, że nie dłużnik jest jego właścicielem a miasto- MOSiR. I wybudowano go ze środków miasta, czyli podatników wśród których są tacy kibice jak ja. Od zawsze tu płacę podatki. W ostatnich latach coś dorzucił do remontu sponsor- zgodnie ze swoją wolą. Ej, powoli leczę się z tego wszystkiego. Żużlowcy zarabiają już nie krocie, ale niewyobrażalne pieniądze, a kibiców ma się w ... Za to specjalistów od tej dyscypliny i decydentów najwięcej...
  • GKM FOREWER Zgłoś komentarz
   Hymm...A jakie zastrzeżenia może mieć GKSŻ do Częstochowy pomyślmy zadłużenie,nie wywiązanie się z licencji nadzorowanej,niedogadanie się z zawodnikami w sprawie spłaty zadłużenia?
   • ali Zgłoś komentarz
    Ja to skomentuję bo wszyscy z Czewy się kręcą jak młodzi !Jestem szczęsliwy że sie wreszcie wyprowadziłem z tego miasta do okolicznej miejscowości z dala od tego zadupia i tych
    Czytaj całość
    zasrańców Medalików ! Każdy w tym mieście jest zadufany w sobie i myśli że jest kimś bo z miasta ! A gdyby nie klasztor to świat by nie słyszał o tym PRL-owskim mieście ! Żużla i tak w 2015r. nie będzie , nawet stowarzyszenie to banda postkomunistycznych cwaniaków ! A mam troszkę wiedzy na ten temat ! Trzeba w końcu oczy otworzyć i zrozumieć że nie tędy droga . Od 2008r. Żużel był dochodem ludzi którzy tym zarządzali a nie dla kibiców ! A nie ma się co dziwić jak w tym mieście nawet najwyższe organy są skorumpowane !
    • mamwyjechanena Zgłoś komentarz
     jako że mój ostatni twórczY(ou) post zosyT(ube)ał nie przyjęty przez czerwonych(cenzura) z SF ... wypowiem się tak ... czy Włókniarz i reszta powinien dostać zgodę na start w lidze
     Czytaj całość
     odpowiedź jest złożona ... jedno jest pewne traci na tym sport i My Kibice ... przejdźmy jednak do konkretów ... czym dla kibiców takich jak Qaz jest Włókniarz specjalnie dla Ciebie ... CKM Włókniarz Częstochowa vs Unibax Toruń. (złodzieje, kto nie skacze ten z torunia ) to Twój Włókniarz czy ten zły ???a może Włókniarz Częstochowa - Unia Leszno 28.09.08 (trybuny) czy CKM Włókniarz Częstochowa Teledysk (tego w sieci jest więcej) dla mnie Włókniarz to biało zielone barwy, Lew na plastronie i emocje przy Olsztyńskiej.... a Pan Michał może ma jeszcze lepszą interpretacją w czyim kierunku te okrzyki są wznoszone ... przechodząc do konkretów jestem człowiekiem małej wiary w dobre intencje ludzi więc Pan Michał może się wykazać ... z pewnością jest Pan pasjonatem jednak czy zna się Pan na żużlu ... CzewaTV: Michał Świącik 10.11.10 o Włókniarzu można mieć wątpliwości ... rozumiem że ma Pan trudne karty do rozgrywania tej partii ale trzeba szukać partnerów do rozgrywki aby zbyt długo nie blefować ... co za produkt Pan proponuje ??? ja tego nie widzę idąc dalej tym tokiem rozumowania to okrojone informacje "Stowarzyszenie CKM Włókniarz ujawnia przychody" artykuł z listopada 2011 a wówczas był Pan z drugiej strony sodomy i gomory ... liczę że start na II ligę 2015 dostaniemy jednak aby dla wszystkich to było klarowne należy przestać ściemniać ... jako człowiek małej wiary widzę to tak: - 300.000 z miasta - 500.000 z giełdy - 300.000 z meczy i pamiątek i tak dalej ... pieniądze z dnia meczu które powinny być liczone w setkach tysięcy do tej pory liczone w klubie były na poziomie w dziesiątkach - niech Pan powie że było kiedykolwiek inaczej ??? i tak można jechać sezon za sezonem aż się znajdzie dobry wujek ... ale skoro za Czaję można było zawołać 200.000PLN to za Polisa po udanym sezonie na II froncie można wołać 300-450.000PLN z czego połowa dla zarządu za dobre sprawowanie ... nie ma nic przeciwko nawet 25:% od całości od wypracowanych zysków ale wcześniej bijemy się o elitę ... a Polisów można puszczać w świat co 2 lata ... zdaję sobie sprawę że to niewygodne dla Was ... ale logiki oszukać się nie da ... jeśli gdziekolwiek jest zakłamanie chętnie to usłyszymy ... wracając do tematu Włókniarza trzeba nauczyć się że prowadzenie klubu to Biznes a działalność NON PROFIT ... kolejny link z zapytaniem gdzie dziś jest KK Pana wypowiedzi z 14 lut 2011 i jeszcze jedno jak Pan jako osoba NIE PRACUJĄCA, NIE MAJĄCA WPŁYWU na spółkę wypowiada się raz po raz w imieniu tej spółki ??? WTF ??? kim Pan jest ??? jakimś bohaterem który sprawuje funkcje przeznaczone dla superbohaterów(batman,supermen człowiek pająk x-men czy może wojownicze żółwie ??? bujać to My ale nie nas ... NIGDY NIE ZGINIESZ WŁÓKNIARZU NIGDY NIE ZGINIESZ !!! zachęcam do dyskusji bo widzę że tam gdzie jest Pan z góry na przegranej bo nie pomyślał nikt bo nie było czasu rękawicy nie podejmujecie ... przykład PO Wrocławia w Częstochowie ... jednak po tym jak licencji nie ma wnioskować można że przez ten czas nic mądrego nie robiliście ???
     • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
      A ta mądra,żużlowa centrala da jechać mafii paliwowej w lidze.
      • ims Zgłoś komentarz
       RKS Motor czyli LKM,LTŻ,Otrów to Ostrovia,OTŻ.Opole też ma kilka nazw.
       • ims Zgłoś komentarz
        uj..ć nam łeb przy samej dupie jeśli to zadowoli kibiców niektórych klubów[you know who you are].pamiętać należy też o BKS,BTŻ,kiedyś gwardyjskim klubie,ale też KS
        Czytaj całość
        ROW,RKM,RTŻ,KKŻ,KTŻ.nie zapominajmy o wypłacalnym beniaminku czyli GKM,GTŻ,itd.
        • eire Zgłoś komentarz
         Bez szans .
         • NieMaCh-jaWeWsi Zgłoś komentarz
          Ja mam nadzieję, że nie dopuszczą Włókniarza. Działacze obecni są do bani i nic nie potrafią konkretnego załatwić. Wszystko na litość...
          • TOM99 Zgłoś komentarz
           NIECH PZM ZAPISZE W REGULAMINIE ŻE OD 2015 R ...!!! NA PIERWSZYM I DRUGIM ŁUKU NA STADIONIE ŻUŻLOWYM POWINIEN STAĆ FOTORADAR......!!!!ZŁODZIEJE...ZŁODZIEJE....ZŁODZIEJE....!!!
           • TOM99 Zgłoś komentarz
            POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY ....TO POWINIEN DBAĆ O DOBRO KLUBÓW A NIE ODBIERAĆ LICENCJE ..I NAKŁADAĆ CO CHWILA JAKIEŚ WYSOKIE KARY NA KLUBY ŻUŻLOWE....!!!OSTATNIO NA OSTRÓW 100
            Czytaj całość
            TYS..!! WANDA KRAKÓW TEŻ COŚ TAM MIAŁA ZAPŁACIĆ.....!!! CZYLI TEN PZM....TO ZWYKLI ZŁODZIEJE ....DO DYMISJI....!!!
            • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
             Częstochowskie stowarzyszenie nie miało udziałów w spółce jaka utraciła wiarygodność płatniczą stała się bankrutem, Stadion nie jest własnością stowarzyszenia ani spółki tylko
             Czytaj całość
             miasta.Miasto ma prawo zabrać dzierżawę jednemu podmiotowi a dać drugiemu podmiotowi dzierżawę ten obiekt,prawo handlowe mówi podmiot gospodarczy ,który nie miał nic wspólnego z działalnością upadłego podmiotu nie ponosi odpowiedzialności za długi bankruta,w ręcz przeciwnie jest stowarzyszeniem Gdańska gdyż miało udziały spółki która jest bankrutem, dla tego w tym przypadku są inne procedury nie korzystne dla stowarzyszenia.Regulamin jest taki jaki jest po Rybniku jak puścił zawodników w maliny, Zobaczymy co czas pokaże.
             • bufon Zgłoś komentarz
              Liczę na mądrość centrali -powiedział. Chłopie!!! Bardziej to marynarek obrazić nie mogłeś.
              Zobacz więcej komentarzy (39)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×