KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marek Cieślak: To nie będą te same tłumiki, co kiedyś. Nie wszyscy cieszą się z przelotu

Marek Cieślak rozmawia podczas obozu z zawodnikami o powrocie przelotowych tłumików. Zwraca jednak uwagę, że to nie będą te same tłumiki, co kiedyś. Przyznaje, że wielu na kolejne zmiany kręci nosem.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

Marek Cieślak już oceniał zmiany dotyczące tłumików. Cały czas jednak środowisko spekuluje na temat powrotu przelotowych tłumików. Trener reprezentacji zwraca uwagę na jeden ważny szczegół. - Rozmawiałem z tym, który skonstruował ten tłumik, czyli Leszkiem Demskim. Wszyscy mówią, że wracają tłumiki przelotowe. Owszem, one są przelotowe, tylko że średnica przelotu w środku jest zupełnie inna niż tych tłumików, które były kiedyś używane - zaznaczył Cieślak.


Wprowadzenie restrykcyjnych przepisów dotyczących głośności, wymusiło korekty w konstrukcji żużlowych tłumików. - Przecież one muszą spełniać wymogi głośności, by nie przekraczać dopuszczalnej liczby decybeli. To się odbywa jakimś kosztem. Konstrukcja tłumika jest inna niż kiedyś. Teraz przelot ma średnicę dwóch centymetrów, a nie pięciu jak w przeszłości - dodał nasz rozmówca. I tutaj warto zwrócić uwagę, że faktycznie trzy homologowane tłumiki zagraniczne mają zmniejszony przelot, a jedynie polska konstrukcja ma utrzymaną średnicę, która obowiązywała kilka lat wcześniej.

Marek Cieślak rozmawia na temat nowości z żużlowcami podczas obozu w Wałczu. Jak się okazuje, nie wszyscy są wielkimi entuzjastami zmian. - Podkreślam, że to nie będzie powrót do przeszłości. Będzie lepiej niż było w ostatnich kilku latach, ale nie należy się spodziewać, że będzie identycznie jak kiedyś. Dyskutuję podczas zgrupowania z chłopakami. Nie będę wymieniał nazwisk, ale niektórzy mówią, po co im to wszystko? Przyzwyczaili się do obowiązujących tłumików, dopasowali silniki i teraz muszą wszystko rozpocząć od nowa. To jest opinia chłopaków. Ja nie wypowiadam się w tym temacie - zaznaczył Cieślak.

- FIM chyba idzie za głosem środowiska. Była wielka burza o to, żeby były przelotowe, to uznali, że w porządku - niech będą z przelotem, ale pod warunkiem, że nie przekraczają dopuszczalnej liczby decybeli. Skoro taką konstrukcję udało się zrobić i spełnia ona wszelkie wymogi, to homologację otrzymują nowe tłumiki. Będą więc kupowali nowe urządzenia. Przed sezonem będzie testowanie, ale uważam, że skończy się tym, co było w przeszłości. Tłumiki robiło kilka firm, a wszyscy jeździli na jednym. Wygra jeden producent, który będzie najlepszy. Trudno powiedzieć, który tłumik wybiorą żużlowcy. Życie to pokaże - kończy trener reprezentacji Polski.

Czy większość żużlowców wybiorze polski tłumik?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (149)
 • lulajze Zgłoś komentarz
  Cieślak łże. Tłumik DEP ma zwężony wylot nie 2, a 3 cm. Poldem w ogóle nie ma zwężonego wylotu.
  • t częstochowa Zgłoś komentarz
   Panie Marku, czy stosowanie nowych przelotowych tłumików to nakaz ?. Skoro zawodnik X czy Y przystosował się do aktualnej "tandety", to niech sobie spokojnie dalej z nią jeździ... :).
   Czytaj całość
   Swoją drogą ciekawe jak się wypowiedział KK ? i czy on dalej będzie kultywował jazdę z tymi niewydarzonymi tłumikami, czy w swoim zwyczaju błyskawicznie i bez marudzenia przystosuje się do "nowych/starych" kominów ?.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Stare tłumiki miały większe przeloty i były głośniejsze te muszą spełniać normę decybeli przeloty są mniejsze, Wszystko zależy jak się zawodnik dopasuje do motoru, tuner z
    Czytaj całość
    przekładniami silnikiem dopasuje do tłumika.Zobaczymy jak to wszystko będzie na torze.
    • thorndal Zgłoś komentarz
     Autor artykułu wyraźnie pisze, że jedynie polski tłumik będzie miał te same wymiary co dawne rury, ale "trener" Cieślak, nawet po rozmowie z jego konstruktorem, twierdzi, że to nie
     Czytaj całość
     będzie to samo, że będą węższe. Mam wrażenie, że Cieślak jest przeciwko polskiemu tłumikowi i próbuje przekonać żużlowców by niczego nie zmieniali i pozostali przy starych. Za Gollobem nie przepadam, ale "trener" już nawet z niego potrafił zakpić by tylko obwieścić światu, że nie cieszy się z powrotu przelotowych. Ktoś wyraźnie mu chyba za to płaci. Może Angole? Albo prawda też jest taka jak tu piszą co niektórzy, że Cieślak straci atut przygotowania toru wg własnej receptury.
     • lulajze Zgłoś komentarz
      Cieślak lubi lizać rowy.
      • mih polski Zgłoś komentarz
       Cieslak i wu to jego ktoś powiedział ale nie powiem kto. Jak tak sie go słucha to jest jeden z nielicznych ludzi który sie nie cieszy z powrotu przelotowej rury
       • mały blancik Zgłoś komentarz
        Cieślak dalej powinien jeździć na starym...
        • Maniek. Zgłoś komentarz
         Cieslak to polglupek niech się lepiej ni wypowiada bo co wywiad to pierd... co innego ,od tego alkoholu to niewie co mowi sikawkowy nr.1 w Polsce
         • Bo75 Zgłoś komentarz
          narzekają startowcy którzy ni potrafią walczyć na dystansie, tyle w temacie, chyba najbardziej rzeczowa jest wypowiedź Kasprzaka który testował w zeszłym roku przelotowca i stwierdził,
          Czytaj całość
          że różnica taka, że gdy wjeżdża się w nasypane to można się odepchnoć co na zatkanym powodował zamułe, wnioski są oczywiste, Ci co potrafią atakować będą zadowoleni Ci co ślizgali się całe 4 okrążenia na tyle szybko by dojechać na przedzie mogą teraz być na dystansie obcykani czy to z lewej czy z prawej bo mocy nie zabraknie ;)
          • milan49 Zgłoś komentarz
           Jeżeli średnica wylotu spalin w poldemie jest taka jak w starych tlumikach, do tego jest w pełni przelotowy to niczym nie różni się od Starego tlumika poza wyższa masą.
           • RECON_1 Zgłoś komentarz
            Ciekawe ktorym zawodnikom nie pasuja przelotowe tlumiki9, ale podejrzewam ze niedlugo dowiemy sie kto to, swoja droga wychodzi cala nasza narodowa mentalnosc, byly zatkane to zle i placz ze
            Czytaj całość
            nie ma przelotowych, beda przelotowe to placz ze nie pasuje...
            • Henryk Zgłoś komentarz
             A niby czemu ?, mają się co niektórzy nie cieszyć, ja życzę powodzenia tłumikowi produkcji polskiej który zaprojektował Pan Leszek Demski.
             • Twój Pan Zgłoś komentarz
              Polscy zawodnicy jak zwykle jak chorągiewki!
              Zobacz więcej komentarzy (51)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×