Prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze oraz działaczom ŻKS ROW Rybnik bardzo zależało na zdobyciu owych środków na przebudowę, gdyż obecny tor nie pozwala na wiele ciekawych akcji podczas żużlowych zmagań. Ta informacja ucieszy z pewnością kibiców rybnickiego klubu, którzy w trakcie sezonu napisali petycję w tej sprawie.
[ad=rectangle]
Nie wiadomo jednak, czy ŻKS ROW Rybnik zdąży zmodernizować tor przed startem sezonu 2015. Jedną z przyczyn może być przetarg, który dopiero wystartuje. Prezydentowi miasta zależy, by przebudowa starczyła na lata. - Zanim wydam kolejne pieniądze "rybnickiego podatnika" na kolejną przebudowę stadionu, muszę mieć pewność, że tym razem uda nam się załatwić na lata kwestię kosmetyki toru, a nie że za rok znów usłyszę, że tor nie nadaje się do jazdy - powiedział dla rybnik.naszemiasto.pl, Piotr Kuczera.
Przebudowa toru ma kosztować 1,3 miliona złotych. Gotowy jest już sam projekt modernizacji, który już potwierdził PZM. Prosta będzie poszerzona o 1,7 metra, zaś łuk zostanie przesunięty o 2,5 procenta - Jeżeli uda nam się przeprowadzić remont toru, to oczywistym faktem jest to, że ten tor będzie ciężki. On będzie przyczepny, więc nie możemy ryzykować i brać zawodników, którzy preferują tory twarde - mówił podczas listopadowej konferencji na której został przedstawiony Troy Batchelor, Krzysztof Mrozek.
Wczoraj Rada Miasta Rybnika przeznaczyła 1,3 mln złotych na zapowiadaną jeszcze przez prezydenta Adama Fudalego modernizację toru żużlowego. Dziś prezydent Piotr Kuczera zdradził, iż ma ogromne wątpliwości czy taka inwestycja ma sens. - To byłby już 4 remont tego toru w ostatnich latach. Musimy zadać sobie pytanie czy kolejna kosztowna modernizacja przyniesie spodziewany efekt. Dlatego rozważamy różne koncepcje, w tym pomysł zakładający oddzielenie stadionu żużlowego od piłkarskiego - tłumaczy Piotr Kuczera. Więcej na ten temat powiedział nam nowo powołany wiceprezydent - Wojciech Student. Dokonał on dogłębnej analizy najbardziej widowiskowych torów żużlowych w Polsce, w tym uchodzącego za najlepszy tor w Toruniu. Wnioski? - Klucz tkwi w długości toru i jego eliptycznego kształtu. Tor żużlowy w Toruniu ma zaledwie 325 metrów długości, a w Rybniku aż 378. Jeśli nie dokonamy radykalnego skrócenia toru, nigdy nie osiągniemy zamierzonego efektu - przekonuje Wojciech Student. Zastępca Piotra Kuczery dodaje, że tak zmodernizowany tor otwierałby przed Rybnikiem zupełnie nowe możliwości. Na przykład, nasze miasto mogłoby się ubiegać o organizację żużlowego Grand Prix. Taka zmiana geometrii toru w Rybniku oznacza jedno: na Stadionie Miejskim nie będzie miejsca na boisko piłkarskie. Plan jest taki, by zupełnie nowy stadion powstał na terenie istniejących boisk za kąpieliskiem Ruda. Byłby to stricto piłkarski obiekt, z trybunami na 5000 widzów, usytuowanymi tuż przy linii bocznej boiska. Czyli taki stadion, jaki możemy oglądać podczas transmisji meczów piłkarskich z Anglii. Na nowe miejsce zostałaby przeniesiona zainstalowana niedawno na dotychczasowym stadionie instalacja do podgrzewania murawy boiska. Z nowego obiektu miałby korzystać nie tylko Energetyk ROW, ale i inne kluby z Rybnika. Pomysłowi władz Rybnika przyklaskują prezesi najbardziej zainteresowanych klubów - ŻKS ROW Rybnik i Energetyka ROW Rybnik. - W ostatnich latach przepisy i wymogi Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Głównej Komisji Sportu Żużlowego zaczynają się mocno rozmijać. Współczesne obiekty piłkarskie wyglądają zupełnie inaczej niż stadiony żużlowe. Wydaje mi się, że takie posunięcie byłoby z pożytkiem dla obu dyscyplin. Jestem przekonany, że na nowym obiekcie nasi kibice oglądaliby mecze w znacznie bardziej komfortowych warunkach - ocenia Grzegorz Janik - prezes Energetyka ROW-u.
Tego samego zdania jest Krzysztof Mrozek. - Stadion w obecnym kształcie nie gwarantuje widowiskowych zawodów ani dla kibiców żużla, ani dla kibiców piłkarskich. Nie znam jeszcze żadnych szczegółów tej koncepcji, ale zamysł wydaje mi się bardzo dobry - uważa prezes ŻKS-u ROW Rybnik. Jak na razie nie wiadomo ile realizacja tego śmiałego pomysłu będzie kosztować. Na przykładzie budowy niewielkich stadionów piłkarskich w innych miastach można przyjąć, że to wydatki w granicach 15 milionów złotych. A co Wy sądzicie pomyśle przekształcenia Stadionu Miejskiego w obiekt żużlowy i budowie nowego stadionu piłkarskiego za kąpieliskiem Ruda? Ja myśle, że był by to bardzo dobry krok na korzyść żużla :D Czytaj całość
Rybnik zawsze słynął z toru pod kółko .Zmieniła to mopa po wpadce ( tor po opadach)z Grudziądzem chyba w 2010 r.i tak już zostało do Czytaj całość