Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jest decyzja w sprawie Wybrzeża Gdańsk i Włókniarza Częstochowa!

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego podjęło decyzję w sprawie licencji na starty w Polskiej 2. Lidze Żużlowej dla stowarzyszeń z Gdańska i Częstochowy!
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski

Niestety, dla fanów czarnego sportu w Gdańsku i Częstochowie nie mamy dobrych wieści. Wybrzeże Gdańsk i Włókniarz Częstochowa nie wystartują w tegorocznych rozgrywkach PLŻ 2!


Sytuacja stowarzyszeń z obu ośrodków była ściśle związana ze spółkami, które startowały ostatnio w rozgrywkach Ekstraligi. Przypomnijmy, że te są winne zawodnikom łącznie kwotę prawie 7 milionów złotych. Podjęte próby negocjacji z żużlowcami nie przyniosły efektów. Stowarzyszenie Wybrzeże zaproponowało spłatę 700 tysięcy z 2,2 miliona długu. Zawodnicy odrzucili ją, domagając się spłaty około 70 procent zadłużenia.

Spłatę około 70 procent zadłużenia zaproponowały również władze spółki Włókniarz. Zawodnicy swojego stanowiska nie zmienili, więc jedyną drogą dla stowarzyszeń było osiągnięcie porozumienia z Polskim Związkiem Motorowym. Do takiej sytuacji także jednak nie doszło. Warto zresztą podkreślić, że gdyby PZM "dogadał się" ze stowarzyszeniami bez udziału zawodników, mógł narazić się na pozew z ich strony.

Cała sytuacja ma poważne konsekwencje zarówno dla klubów jak i zawodników. Pierwszą jest brak licencji dla obu ośrodków. W przypadku żużlowców maleją szansę na odzyskanie całości lub nawet części zarobionych pieniędzy. Trudno także powiedzieć, jaka będzie przyszłość zawodników, którzy podpisali kontrakty ze stowarzyszeniami na sezon 2015. Najbardziej ucierpią jednak kibice, którzy nie zobaczą żużla w ligowym wydaniu w swoich miastach.

Treść komunikatu Zespół ds. Licencji dla Klubów Ekstraligi Żużlowej DM I ligi i DM II Ligi żużlowej Polskiego Związku Motorowego:

Zespół ds. Licencji dla Klubów Ekstraligi Żużlowej DM I ligi i DM II Ligi żużlowej Polskiego Związku Motorowego (zwanego dalej: "Zespołem") działając na podstawie § 4 ust 3 in fine w zw. z § 15 ust. 13 Regulaminu przyznawania, odmowy przyznania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów Ekstraligi, I i II ligi żużlowej (zwanego dalej "Regulaminem") stwierdza niewykonanie przez GKŻ Wybrzeże z siedzibą w Gdańsku postanowień warunkowych określonych w licencji warunkowej przyznanej klubowi na podstawie decyzji Zespołu w dniu 17 grudnia 2014r.

Licencja warunkowa przyznana została pod warunkiem spełnienia szczegółowych wymogów, w tym ustalenia warunków porozumienia, o którym mowa w § 4 ust. 3 Regulaminu, które zawarte miało zostać pomiędzy GKŻ Wybrzeże a Polskim Związkiem Motorowym w sprawie spłaty należności wobec zawodników, klubów i Polskiego Związku Motorowego. Zespół stwierdził, że w wyznaczonym terminie do dnia 31 grudnia 2014r. warunki porozumienia nie zostały ustalone oraz do dnia 18 lutego 2015 r. porozumienie nie zostało zawarte.

Stosownie do treści § 15 ust. 13 Regulaminu przyznawania, odmowy przyznania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów Ekstraligi, I i II ligi żużlowej z chwilą stwierdzenia przez Zespół niewykonania przez Klub postanowień warunkowych określonych w Licencji warunkowej - licencja wygasa.

Komunikat dotyczący SCKM Włókniarz Częstochowa:

Zespół ds. Licencji dla Klubów Ekstraligi Żużlowej, DM I ligi i DM II Ligi żużlowej Polskiego Związku Motorowego (zwanego dalej: "Zespołem") działając na podstawie § 4 ust 3 in fine w zw. z § 15 ust. 13 Regulaminu przyznawania, odmowy przyznania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów Ekstraligi, I i II ligi żużlowej (zwanego dalej "Regulaminem") stwierdza niewykonanie przez Stowarzyszenie Częstochowski Klub Motocyklowy "Włókniarz" postanowień warunkowych określonych w licencji warunkowej przyznanej klubowi na podstawie decyzji Zespołu w dniu 17 grudnia 2014r.

Licencja warunkowa przyznana została pod warunkiem spełnienia szczegółowych wymogów, w tym ustalenia warunków porozumienia, o którym mowa w § 4 ust. 3 Regulaminu, które zawarte miało zostać pomiędzy Stowarzyszeniem Częstochowski Klub Motocyklowy „Włókniarz” a Polskim Związkiem Motorowym w sprawie spłaty należności wobec zawodników do dnia 31 grudnia 2014r. W dniu 31 grudnia 2014r. zawarte zostało przedmiotowe porozumienie, w którym w szczególności wskazano, że z uwagi na dostarczenie PZM pisma Częstochowskiego Klubu Motocyklowego "Włókniarz" S.A. w zakresie zobowiązania do spłaty zawodników klubu za sezon 2014 - Polski Związek Motorowy uznaje, że zawarte porozumienie czyni zadość wymogom określonym w § 4 ust. 3 Regulaminu, a co za tym idzie możliwe jest na jego podstawie przyznanie licencji warunkowej.

Pismem z dnia 3 lutego 2015r. Częstochowski Klub Motocyklowy "Włókniarz" S.A. poinformował, że względem spółki prowadzone jest postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu oraz, że spółka nie prowadzi w tej chwili działalności gospodarczej, a terminowa spłata należności, a zatem również realizacja postanowień licencji warunkowej wynikająca z porozumienia z dnia 31 grudnia 2014r. stała się niemożliwa.

Powyższe poskutkowało złożeniem przez PZM Stowarzyszeniu Częstochowski Klub Motocyklowy "Włókniarz" oświadczenia o wypowiedzeniu zawartego porozumienia ze skutkiem natychmiastowym. W efekcie porozumienie, na którym miało opierać się udzielenie licencji w/w klubowi stało się nie tylko niewykonalne, ale również uległo rozwiązaniu.

Stosownie do treści § 15 ust. 13 Regulaminu z chwilą stwierdzenia przez Zespół niewykonania przez Klub postanowień warunkowych określonych w licencji warunkowej - licencja wygasa.TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy w sprawie stowarzyszeń z Gdańska i Częstochowy została podjęta dobra decyzja?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / pzm.pl

Komentarze (414):

 • Dariusz Dudziński Zgłoś komentarz
  I prawidłowo
  • slawer Zgłoś komentarz
   no i bardzo dobrze za klika lat będzie jedna liga i 4 drużyny wypłacalne wtedy będzie speedway najlepsze liga świata
   • DanGW Zgłoś komentarz
    Ale niektóre kometarze kibiców czewy są nieżyciowe i naiwne. Dopuścić środowisko, które oszukiwało i najnormalniej w świecie kradło pieniądze(bo gdzieś te pieniądze znikały
    Czytaj całość
    chociażby z biletów), bo co bo druga liga jest za mała? To mam rozumieć, że jak będzie potrzebny gdzieś piekarz(wasza ulubiona historyjka), to należy wypuścić mordercę z więzienia, bo ktoś musi pracować w tym zakładzie( czyt. jeździć w drugiej lidze)? Może i jest to dla was tragedia, ale decyzja jest słuszna. Jedyne o co możecie mieć pretensje, to o to, że od was zaczęli, ale od kogoś trzeba było. Należało pokazać klubom, że dość z takim prowadzeniem finansów. To jest śmieszne, żeby trzy kluby nie miały zadłużeń we wszystkich polskich ligach(żeby nie było, torun, leszno i lodz, reszta czy sie to komuś podoba czy nie stale ma jakieś zadłużenia, na głupkowate odpowiedzi, tak gorzow tez ma). To jest bardzo dobry sygnal dla innych, zeby przemysleli to wszystko, bo wiedza jak moga skonczyc, do tej pory bylo, dlugi? Przeiszemy je na kolejny sezon i tak co roku, teraz tak nie bedzie. Zawodnicy tez zaczna pilnowac swojego, bo beda wiedziec, ze jak nie odzyskaja kasy teraz to za rok dwa moga nie dostac nic.
    • polis Zgłoś komentarz
     A ja nie słyszałem nigdy aby jakiś,,działacz,, klubowy płakał ze nie zapłacili mu za prce. to jak to jest jednym płacą drugim nie? Wiec jest słuszna decyzja GKSZ aby nie oszukiwali
     Czytaj całość
     zawodników. Jeszcze uwalą Opole i inni bedą płacic albo tez bedą w kolejce jak ci obecni. Korytka ,,dziłaczy,, bedą skasowne, i wtedy bedzie OK. KONIEC OSZUKIWANIA ZAWODNIKÓW I KIBICÓW.
     • GD Zgłoś komentarz
      To będzie pierwszy taki rok kiedy nie będę mógł pójść na mecz w moim mieście . Kur.... !!!! zabolało ZAPAMIĘTAM !!!!! .
      • Rotmistrz79 Zgłoś komentarz
       Czarny piątek Częstochowa,Gdańsk, jakieś niesnaski w Bydgoszczy i na koniec targi o Edka Mazura.
       • GD Zgłoś komentarz
        PZM GKSŻ i to kolejne co nadzoruje Estralipę to trzy organy mogące być jednym ciałem z komisjami do spraw ligi takiej takiej i takiej z określoną ilością godzin do odsiedzenia na
        Czytaj całość
        OBOWIąZKOWYCH POSIEDZENIACH . To całe ścierwo ... w zależności od SKŁADU i koneksji od zamożności i OD TEGO CO USTALĄ W REGULAMINACH CO ROKU . Decydują . SŁUSZNIE ZADECYDOWALI CO DO WYBRZEŻA bo to mój klub ... mój klub który powinien być czysty jak łza i taki będzie .
        • tiruriru Zgłoś komentarz
         Aż, żal czytać te komentarze, ludzie ile w was jadu! Nie rozumiecie, że przez rok karencji, WŁÓKNIARZA jak i WYBRZEŻE mogą już nie istnieć na żużlowej mapie? tak jak to było ze np.
         Czytaj całość
         Świętochłowicami. To ogromny cios dla żużla. Dla mnie już sam fakt upadku spółki i degradacja do 2 ligi Włókniarza, była strasznym ciosem, ale to że ktoś odebrał mi możliwość oglądania żużla przez cały sezon przekracza wszelkie granice. Jeden z najlepszych ośrodków żużlowych, został zniszczony, posiadający jeden z najlepszych torów do ścigania na świecie i jednych z najlepszych kibiców! Zamiast promować żużel to go niszczycie! Teraz jedynie nasuwa się pytanie czy to jeszcze sport, czy już tylko biznes?
         • GD Zgłoś komentarz
          To ,że w Gdańsku nie będzie żużla ... to władza się nie zmieni ... strajki się nie zaczną i życie potoczy się dalej .To ,że żużla nie będzie w Częstochowie ... ludzie dalej
          Czytaj całość
          będą jeździć do niej modlić się pielgrzymki dochodzić będą na 15 sierpnia i będzie to miejsce największego kultu czci Maryjnego . To czy będzie bądź nie będzie żużla w Opolu to i tak nie zmieni tego ,że pierwszy IMŚ dla Polski zdobył Jerzy Szczakiel właśnie z tego miasta pochodzi . Nas nie ma ... ale wrócimy . W końcu ktoś miał jaja i zaczynamy wnikliwie patrzeć na łapki rozliczać sprawdzać NADZOROWAĆ .
          • Tran Station Zgłoś komentarz
           to jest cyrk a nie żużel !!! Ostatni prawdziwy żużel był pod koniec lat 90 !!! teraz to jest parodia ! kto da więcej !
           • semir69 Zgłoś komentarz
            CYGAN ZAWINIŁ POWIESILI KOWALA !!!!!! I TO BY BYŁO NA TYLE.AHA OSTATNI NIECH ZGASI ŚWIATŁO.DOBRANOC!!!
            • GD Zgłoś komentarz
             To ,że poświęcili mój klub przeboleję za to działo się ostatnimi latami teraz czas zacząć patrzeć na łapki innym co do grosza ... nie zapomnijcie to się od Gdańska i Częstochowy
             Czytaj całość
             zaczyna :)
             • GD Zgłoś komentarz
              Mam nadzieje ,że ta bandycka komisja będzie miała jaja w dalszych latach swojego sprawowania władzy :) Polny ??? Co ? Ty ..... wiesz co :)
              Zobacz więcej komentarzy (401)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×