Zmiany regulaminowe w sezonie 2015

Tydzień temu odbyło się spotkanie, na którym Główna Komisja Sportu Żużlowego omawiała z sędziami i komisarzami torów zmiany regulaminowe na sezon 2015.

W Regulaminie Sportu Żużlowego na sezon 2015 zajdą kosmetyczne zmiany. Przedstawiają się ono następująco.
[ad=rectangle]
Tory

- Zabrania się lokalizacji ambulansów wewnątrz granic parku maszyn, chyba, że nie ma możliwości umiejscowienia ich przy innym wjeździe na tor. Park maszyn winien być trwale oddzielony od parkingu dla samochodów.

- Podmiot zarządzający jest uprawniony do wydania wiążących zaleceń organizatorowi zawodów lub treningów w zakresie spełnienia przez tor lub obiekt, na którym są organizowane zawody lub treningi, wymagań określonych w obowiązujących regulaminach.

- W przypadku gdy, obiekt na którym są organizowane zawody posiada zadaszony tor, podmiot zarządzający może ustalić inny niż wskazany w ust. 3 sposób postępowania organizatora w celu zabezpieczenia toru przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi wydając mu wiążące zalecenia w tym zakresie.

Motocykle i wyposażenie zawodników

- Dozwolone jest stosowanie przez zawodników wszelkiego typu kołnierzy ochronnych pod warunkiem, że kołnierze oraz elementy jego mocowania nie zasłaniają reklam umieszczonych na ubiorze zawodnika.

Zawodnicy

W zawodach mini żużla zawodnik musi przedstawić ważną licencję sportową do mini żużla lub licencję "Ż". W zawodach z udziałem motocykli 125 cc oraz 250 cc zawodnik musi przedstawić ważną licencję sportową do 125 cc bądź 250 cc lub licencję "Ż". W zawodach nieprofesjonalnego współzawodnictwa w sporcie żużlowym zawodnik musi przedstawić ważną licencję sportową "NŻ".

Zawody

- Podmiot zarządzający ma prawo do odwołania każdych zawodów do godziny 20.00 dnia poprzedzającego dzień zawodów.

Organizacja zawodów

Do obowiązków klubów dodaje się zapis:
- udostępnić zapis monitoringu na żądanie podmiotu zarządzającego w czasie 24 godzin od zgłoszenia takiego żądania.

Dodatkowo wejdzie w życie przepis o odpowiedzialności na zasadzie ryzyka za sprawność urządzeń, w tym oświetlenia.

Przepisy dyscyplinarne

- Art. 302 pkt. 4 (nowy) zawieszenia oznacza w szczególności zakaz przebywania w jakiejkolwiek formie i charakterze w parku maszyn lub innym miejscu przeznaczonym do uczestników rywalizacji sportowej albo osób funkcyjnych i urzędowych przed i podczas zawodów, uczestniczenia we wszelkich kursach, szkoleniach i egzaminach organizowanych przez lub pod nadzorem PZM, ubiegania się o jakiekolwiek uprawnienia nadawane przez PZM lub podmioty przez niego nadzorowane, załatwienie jakichkolwiek innych spraw w PZM na swoją rzecz lub na rzecz osoby trzeciej.

Art. 316 pkt 57 (nowy) za niewykonywanie przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 Nr 121 poz. 769) wraz z późniejszymi zmianami lub aktów wykonawczych do niej:
- ostrzeżenie,
- kara pieniężna od 500 zł do 5000 zł.

Regulamin MP i nagród PZM

Art. 601 pkt 6 (nowy) Drużyna lub zawodnik, która rozpoczęła udział w danym cyklu rozgrywek, jest zobowiązana do partycypacji we wszystkich zawodach danego cyklu.

Wyznaczanie, przekładanie i odwoływanie meczów

Sędzia lub Jury zawodów może odwołać mecz w dniu meczu lub przerwać rozpoczęty uprzednio mecz, jeśli stwierdzi na miejscu, że istnieją przyczyny
lub nadzwyczajne okoliczności, dla których mecz nie może być odpowiednio rozegrany lub kontynuowany. W takim wypadku w zawodach DM I i II ligi można: powtórzyć mecz - o ile, nie zaistniały przesłanki określone w art. 716 ust. 3, zarządzić wznowienie meczu od momentu jego przerwania według zasad wskazanych w rozstrzygnięciu organu zarządzającego, zweryfikować mecz jako walkower lub obopólny walkower lub uznać zawody za rozegrane nawet gdy liczba rozegranych biegów jest mniejsza niż regulaminowy minimalny limit w tym zakresie. W przypadku powtórzenia i wznowienia meczu, w kwestii terminów, mają zastosowanie przepisy jak dla meczów przełożonych, określone w art. 727.

Źródło artykułu: