Zenon Plech nagrodzony przez prezydenta Bydgoszczy

W bydgoskim ratuszu podsumowano sportowy rok 2008. Prezydent miasta Konstanty Dombrowicz wręczył nagrody finansowe najlepszym trenerom, których podopieczni mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w ostatnim roku.

Andrzej Matkowski

Bydgoski Urząd Miasta wypełnił się w piątkowe popołudnie gwarem trenerów sportowych. W Ratuszu podsumowano sezon 2008, a prezydent miasta Konstanty Dombrowicz obdarował najlepszych szkoleniowców nagrodami finansowymi. Wyróżnionych zostało 25 trenerów, wśród których znalazł się także trener żużlowców "Polonii" Zenon Plech. – To wcale nie jest łatwa praca. Często wręcz niedoceniana - mówił wręczając nagrody prezydent Konstanty Dombrowicz. - A przecież bez waszego zaangażowania, bez pomysłów, zapoznawania się z fachową literaturą, bez kontaktów z konkurencją nic by nie wychodziło. I nie jest to tylko moje zdanie, ale również waszych zawodników i kibiców - powiedział prezydent Bydgoszczy.

Nazwiska nagrodzonych trenerów oraz ich osiągnięcia (w nawiasach wysokości nagród):
1. Zenon Plech (ŻKS Polonia) - drużyna prowadzona przez trenera wywalczyła w sezonie 2008 awans do CenterNet Mobile Ekstraligi Żużlowej (2.600 zł)
2. Mirosława Kardas (Bydgoski Klub Sportów Gimnastycznych "Zawisza") - zawodnicy zajęli III i VI miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów oraz zdobyli cztery medale Mistrzostw Polski Juniorów (2.200 zł)
3. Marek Głomski (UKS "Kormoran" i Stowarzyszenie Sportów Wodnych WKS "Zawisza") - zawodnicy UKS "Kormoran" zdobyli m.in. srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy, a zawodnicy Stowarzyszenia Sportów Wodnych WKS "Zawisza" m.in. trzy złote medale Mistrzostw Polski Seniorów (2.200 zł)
4. Ireneusz Stachowski (Wojskowy Klub Sportowy "Zawisza" - Sekcja Strzelecka) - wśród prowadzonych przez trenera zawodników jest m.in. mistrz Polski w kategorii juniorów (karabin sportowy) i złota medalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w konkurencji karabinu sportowego (1.900 zł)
5. Mirosław Jarliński (Wodne Towarzystwo Sportowe "Astoria") - wśród prowadzonych przez trenera zawodników jest m.in. wicemistrz Polski juniorów (1.900 zł)
6. Marek Błaszak (Towarzystwo Sportowe "Astoria") - jego zawodnicy na Mistrzostwach Polski wywalczyli złoty i brązowy medal (1.700 zł)
7. Marcin Czajka (Wodne Towarzystwo Sportowe "Astoria") - na Mistrzostwach Polski Młodzików zawodnicy zdobyli złote i brązowe medale (1.700 zł)
8. Marian Szirocki (MKS "EMDEK") - wśród prowadzonych przez trenera zawodników są m.in. złote i srebrne medalistki Mistrzostw Polski oraz reprezentantka kolarskiej kadry narodowej (1.900 zł)
9. Roman Dakiniewicz (Stowarzyszenie Lekkoatletyczne - Wojskowy Klub Sportowy "Zawisza") - prowadzeni przez trenera zawodnicy w 2008 roku zdobyli trzy złote medale Mistrzostw Polski Juniorów, dwa złote medale Halowych Mistrzostw Polski i srebrny medal (Paweł Wojciechowski) Mistrzostw Świata Juniorów (2,6 tys. zł)
10. Wiesław Czapiewski (Stowarzyszenie Lekkoatletyczne - Wojskowy Klub Sportowy "Zawisza") - podopieczni trenera zdobyli cztery złote medale Halowych Mistrzostw Polski, cztery srebrne Halowych Mistrzostw Polski Juniorów oraz dwa brązowe medale Mistrzostw Polski w wielobojach (1.900 zł)
11. Marian Drażdżewski (Regionalne Towarzystwo Wioślarskie "Bydgostia") - trener srebrnych medalistów olimpijskich w czwórce bez sternika w kategorii lekkiej oraz mistrzów Polski (2.600 zł)
12. Waldemar Nowakowski (Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia) - trener grupy juniorek i juniorów młodszych, którzy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyli w sumie 10 medali (1.900 zł)
13. Wiesław Rakowski (Uczniowski Klub Sportowy "Kopernik") - podopieczna trenera, Beata Mikołajczyk, zdobyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2.600 zł)
14. Piotr Gołębiewski (Stowarzyszenie Klub Sportowy "Bushi-Do") - podopieczna trenera, Anna Fajowska, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy WKF oraz złoty i srebrny medal Mistrzostw Europy w shotokan, a podopieczny Artur Ciesielski wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy (1.700 zł)
15. Jacek Dreger (Budowlany Klub Sportowy "Zawisza") - podopieczna trenera, Daria Rogalska (pchnięcie kulą), zdobyła złoty medal Halowych Mistrzostw Polski i powtórzyła ten sukces na Mistrzostwach Polski Juniorów (1.700 zł)
16. Andrzej Naglewicz (WKS Zawisza - Stowarzyszenie Sportów Wodnych) - wśród prowadzonych przez trenera zawodników są m.in. brązowy medalista Mistrzostw Świata do lat 23 oraz złoci medaliści Mistrzostw Europy (1.900 zł)
17. Mariusz Słowiński (WKS "Zawisza" - Stowarzyszenie Sportów Wodnych) - zawodnicy trenera w 2008 roku zdobyli łącznie 20 medali m.in. Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Seniorów, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (2.200 zł)
18. Tomasz Paluszczak (WKS "Zawisza" - Stowarzyszenie Sportów Wodnych) - zawodnicy trenera wywalczyli dwa medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży; trener odpowiada w WKS za proces szkolenia grup naborowych i za szkolenie sportowe dzieci i młodzieży (1.700 zł)
19. Leszek Borowicz (MUKS "Piętnastka") - podopieczny trenera, Łukasz Grabowicz, wywalczył dwa złote i dwa srebrne medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a Mateusz Rak dwa medale srebrne (1.900 zł)
20. Daniel Grzyb (MUKS "Piętnastka") - zawodnicy trenera w kategorii wiekowej 14 lat wywalczyli 21 medali Halowych Mistrzostw Polski, a podopieczna trenera, Agata Mańczak, w wieku 14 lat pobiła rekord Polski zajmując piąte miejsce w kategorii seniorów na Mistrzostwach Polski (1.900 zł)
21. Dariusz Ćwikliński (Bydgoski Klub Taekwondo) - podopieczni trenera zdobyli dwa złote medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski, srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów (1.700 zł)
22. Artur Markowski (Uczniowski Klub Sportowy "Iskra") - prowadzona przez trenera drużyna piłki ręcznej zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii szkół podstawowych w piłce ręcznej (1.900 zł)
23. Piotr Kulpeksza (Gimnazjum nr 9) - prowadzona przez trenera drużyna zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii szkół podstawowych i zwyciężyła podczas XIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w koszykówce chłopców (1.900 zł)
24. Rafał Gąsior (Klub Sportowy "Pałac") - prowadzona przez trenera drużyna wywalczyła w finale Mistrzostw Polski Juniorek 6. miejsce, w finale Mistrzostw Polski Kadetek 5. miejsce, zdobyła też wicemistrzostwo Polski w XIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (1.900 zł)
25. Maciej Borkowski (Uczniowski Klub Sportowy G-26 - Astoria Bydgoszcz) - prowadzona przez trenera drużyna, złożona z wychowanków "Astorii", była rewelacją rozgrywek sezonu 2007/2008 II ligi, awansując do półfinału rozgrywek play-off w walce o awans do I ligi (1.900 zł)