Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Część klubów przed sezonem zagrała w pokera - rozmowa z Wojciechem Stępniewskim

Wojciech Stępniewski obawia się, że niektóre kluby przed sezonem 2015 podpisały kontrakty przekraczające ich możliwości. Zapowiada jednak większą kontrolę ze strony Ekstraligi.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Damian Gapiński: Przed nami sezon 2015. Jaki on według pana będzie?

Wojciech Stępniewski: Rozpatruję go w dwóch aspektach. Pierwszy to sportowy. Mimo wielu teorii na temat ligi dwóch prędkości uważam, że będzie to sezon wyrównany, a zespoły skazywane na porażki doskonale sobie w nim poradzą. To pokazują chociażby pierwsze mecze sparingowe. Nie ma w tym momencie drużyn, które można spisać na straty. Moim zdaniem zapowiada to ciekawe rozgrywki. Drugi aspekt to finanse. W tym przypadku musimy sięgnąć pamięcią do listopada zeszłego roku. Jeżeli ktoś kontraktował zawodników w oparciu o realny budżet, którym dysponuje, to może spać spokojnie. Jest jednak grupa prezesów, która moim zdaniem zagrała w pokera i może to rodzić jakieś kłopoty. Ja liczę na to, że nie będziemy świadkami problemów licencyjnych klubów, jakie miały miejsce w tym sezonie.

Poza aspektem sportowym i finansowym jest jeszcze ten, który interesuje kibiców, czyli telewizyjny. Wszyscy żałują, że nie doszła do skutku pierwsza kolejka ligowa głównie dlatego, że planowano transmisje ze wszystkich spotkań. Czy docelowo chcecie, aby pokazywano wszystkie mecze danej kolejki?

- To jest marzenie nasze i marzenie telewizji. Taka możliwość istniałaby, gdyby wszystkie mecze były rozłożone na cały weekend. W przypadku jednego dnia powstaje problem konstrukcji kalendarza. Proszę pamiętać, że na każdy mecz trzeba założyć trzy godziny. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że zawodnicy jeżdżą w zawodach rangi mistrzostw Europy i Świata. Do tego dochodzą ligi zagraniczne. Ułożenie kalendarza tak, żeby nie było kolizji jest praktycznie niemożliwe.

Starty w innych ligach to także problem dla klubów, bo co z tego, że zawodnik jest ubezpieczony, jak w przypadku kontuzji osłabia potencjał zespołu. Czy zatem podpisuje się pan pod propozycją, aby ograniczyć liczbę startów zawodników w innych ligach?

- Popieram ten pomysł. Myślę, że modelowo powinno to funkcjonować w ten sposób, że zawodnik ma możliwość startu w lidze polskiej plus swojej narodowej. Decydując się na starty w lidze polskiej musiałby sobie zdawać sprawę, że priorytetem są dla niego starty w Polsce. Do tego tak jak wspomniałem eliminacje czempionatów, które nie mogą być rozgrywane w środku tygodnia, bo nikt na takie zawody nie przyjdzie. Organizatorzy liczą na frekwencję. Stąd musiałyby one być organizowane w weekendy, a w ten sposób powracamy do problemu konstrukcji kalendarza. Organizowanie spotkań ligowych w środku tygodnia sprowadziłoby niektóre ligi do miana kadłubowej.

Ale większość lig właśnie ze względu na rozrywki w Polsce rozgrywa już mecze w środku tygodnia. Wyjątkiem jest liga angielska. W ten sposób o każdej lidze poza polskimi można powiedzieć, że jest kadłubowa?

- Myślę, że tutaj w grę wchodzą pewne uwarunkowania historyczne. Anglicy nie mogą się pogodzić z faktem, że stracili miano najbardziej atrakcyjnej ligi żużlowej świata. To kompleks, który przez długi czas mieliśmy również w Polsce. W tej chwili jest odwrotnie.

Powiedział pan, że część klubów przed sezonem zagrała w pokera. Co zrobić, żeby w lidze było jak najmniej pokerzystów, a więcej osób grających w otwarte karty?

- Ja uważam, że zdrowy rozsądek jest najlepszym rozwiązaniem naszych problemów. Powtarzam to jak mantrę. Poza tym widać pewne zmiany na stanowiskach osób zarządzających polskimi klubami. Jest mniej bogatych prezesów, którzy wykładają własne pieniądze, a coraz więcej osób, które muszą gospodarować tym, co udało im się zebrać w ramach budżetu. Odpowiedzialność w klubach jest przez to coraz większa. Proszę również pamiętać, że liga będzie zmierzała do zwiększania kontroli nad finansami klubów. Chcemy, aby jeździły w niej kluby wypłacalne. Przy czym chcę podkreślić, że zadłużenie klubów, czy nawet wzięcie kredytu nie jest czymś złym. Jeżeli klub bierze kredyt i go spłaca, to ja nie widzę problemu. Problem powstaje wtedy, kiedy kredyty są brane i nie są spłacane. Kredyt obrachunkowy na bieżące wydatki to jednak nic złego.

Prezesi, którzy wykładali własne pieniądze w większości odchodzili, bo narzekali na organizację PGE Ekstraligi. Czy to jest wasza porażka?

- Posłużmy się konkretnymi przykładami. Po pierwsze Marta Półtorak – narzekała na regulamin i niekorzystne dla jej klubu wyroki Trybunału. Ja uważam, że w żadnym przypadku rzeszowski klub nie został już skrzywdzony. Dodatkowo pamiętajmy, że to pani Marta nawoływała do tego, aby nie jechać w Lesznie.

Ale z drugiej strony jest Roman Karkosik.

- W tym przypadku ciężko jest mi się wypowiadać. Nie wiem, w czym mielibyśmy upatrywać swojej winy, że nie daliśmy panu Romanowi postawić na swoim?

Nie. W tym, że żaden inny klub nie dostałby tak wysokiej kary finansowej jak Unibax. Zrobiono to tylko dlatego, że właścicielem był jeden z najbogatszych Polaków. Jako drugi przykład podał sytuację, w której BETARD Sparta Wrocław otrzymała dużo niższe kary.

- Obie sytuacje nie są porównywalne. Sparta nie mogła wystąpić w meczu, bo z różnych powodów nie osiągnęła dolnego KSMu. W przypadku Unibaksu zespół mógł wystartować, ale nie zrobił tego, bo właściciel na to nie pozwolił.

Do tego dochodzi także Józef Dworakowski, który wspólnie z wymienionymi wcześniej prezesami odchodził twierdząc, że nie chce uczestniczyć w organizacji, w której nie ma nic do powiedzenia. Czy nie warto było z tymi osobami usiąść i porozmawiać?

- Ci sami prezesi dwa lata wcześniej przyszli i prosili, żeby PZM wziął to w swoje ręce.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (25):
 • Gerard Sikora Zgłoś komentarz
  Stępniewski bredzi bzdury,to on i jego zarządcy winni są dopuszvczenia tego bałaganu w polskim żużlu od paru lat.Ci wszyscy chłopcy z zarządów powinni nauczyć się prawidłowego
  Czytaj całość
  zarządzania spółkami kapitałowymi, a dopiero nimi zarządzać. Jak był problem w Zielonej Górze to jak szczury chowali się przed podjęciem mądrych decyzji i załatwili mistrzostwa przy zielonym stoliku.Zależało im ,aby odsunąć p. Karkosika od żużla karząc go bo jest bogaty.Chętnie odpowiem na wszystkie pytania i zarzuty zarządców polskim żużlem , jak tylko zechcą się ze mną zmierzyć w pojedynku publicznym.Każdu z nas obywateli ma prawo wiedzieć o szczegółowych rozliczeniach w spółkach z o.o. i akcyjnych,gdyż ŻYJĄ oni z pieniedzy spółek Skarbu Państwa i samorządowych - czyli nas podatników. Czas aby to bractwo wzięło się za naukę i solidną pracę.
  • slavo880 Zgłoś komentarz
   Jak widzę tego faceta to już mam zj...ny dzień, nie trawię bufona.
   • Hockley - RSKŻ Zgłoś komentarz
    "Cwano" w kilku pytaniach uciekł Pan Wojciech od odpowiedzi...
    • QUEEN RULEZ Zgłoś komentarz
     co ten chłop robi w żużlu ? dyletant i ściemniacz pierwszej wody
     • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
      P,Stępniewski jeżeli na koniec sezonu mamy audyt w klubach to można zażądać od klubów budżet przed rozpoczęciem sezonu, Tylko żaden klub nie poda gdyż nie zna jaki będzie miał gdyż
      Czytaj całość
      zależy od sponsorów ile przyznają na reklamę sportową.Przy audycie można sprawdzić jak kluby stoją z kontraktami,Tylko trzeba chcieć to by żaden klub nie został bankrutem,
      • FAN SPEEDWAYA nr 1 Zgłoś komentarz
       ..woow,to Stępniewski jest rudy..nie dziwię się,kolor zgodny z jego charakterem..(((łasz//jak się patrzy!
       • Regres Zgłoś komentarz
        Jeszcze chwila i będą składy "oszczędnościowe"
        • RECON_1 Zgłoś komentarz
         Skoro jest podejrzenie ze kluby podpasaly umowy bez pokrycia to dlaczego nie zrobiono z tym nic juz na poziomie przyznawania licencji?
         • Japa Zgłoś komentarz
          Bardzo słodki wywiad. Pan Stepniewski należy do "bandy czworga", która doprowadziła do obecnej kompromitującej sytuacji polski żużel. Nie potrafił pan zapytać gościa, czy zdaje sobie
          Czytaj całość
          sprawę, ile zła wyczynił dopuszczając do karykaturalnej jazdy juniorami. Ilu kibiców odeszło? Ilu sponsorów stracił nasz sport? Ilu zawodników, klubów jest pogrążonych w długach? Jak wyglądają ligi? Ten pan za to odpowiada ! Ten pan klepiący okrągłe formułki ze szkolenia PR. Tak układnie może pytać stażysta, nie naczelny. Zginął z mediów p. Stępniewski od końca tego kompromitującego sezonu do teraz. I taką rozmówkę pan uklepał z szefem Eligi. To już wszystko? Całuję rączki były poza tekstem? Mdli... P.S. Koronę należało dorysować p. Stępniewskiemu na zdjęciu. Tego tu brak.
          • Pewni na beton Zgłoś komentarz
           UWAGA MA dOBRY HUMOR!!! CHOWAC SIE!!!!!!!!MINUSY BIJą PLUSY !! i brnie dalej!!!!!
           • Pewni na beton Zgłoś komentarz
            Panowie proszę nie denerwować szanow2nego Pana Redaktora!!!:} Tak pasuje czy znowu zbanuje??????????????!!!!!!!!!!!!!
            • CT Zgłoś komentarz
             Po tym wywiadzie tylko utwierdzam się, że ten człowiek normalny na umyśle nie jest.
             • Damian Gapiński Zgłoś komentarz
              Panowie z RSKŻ wiem, że będziecie na każdym kroku kiedy to tylko możliwe mnie hejtować tylko dlatego, że swego czasu nie poszło jedno wasze oświadczenie, ale przydałyby się konkretne
              Czytaj całość
              zarzuty. Gdybym nie chciał, aby dany temat został tutaj wyjaśniony, to bym w ogóle nie zadawał danego pytania.
              Zobacz więcej komentarzy (12)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×