KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PGE Ekstraliga międzynarodowa? Łotysze poważnym kandydatem do awansu!

[tag=869]Lokomotiv Daugavpils[/tag] po trzech kolejkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej jest na czele tabeli. Czy łotewski klub jest gotowy na awans do PGE Ekstraligi?

Damian Gapiński
Damian Gapiński

W ostatnim dziesięcioleciu w polskich ligach żużlowych pod różnymi nazwami startowały zespoły z Daugavpils, Lwowa, Równego, Miskolca i Pragi. Węgierski Speedway Miskolc w 2009 roku awansował nawet do I ligi. Po roku spadł jednak z hukiem pozostawiając za sobą stertę niezapłaconych faktur. Po raz ostatni MIR Równe w 2013 roku startował w II lidze, ale wycofał się z rozgrywek. Tylko jednej drużynie - Lokomotivowi Daugavpils udało się nie tylko utrzymać przez te dziesięć lat w polskich ligach, ale zapisać się na stałe w świadomości kibiców jako solidny ligowiec.

Łotysze od samego początku byli poważnym kandydatem do awansu. Maksim Bogdanow, Kjastas Puodżuks ale przede wszystkim Grigorij Łaguta i Artiom Łaguta to nazwiska, które gwarantowały odpowiedni poziom zespołu. Drużyną dziś kieruje Nikołaj Kokin, który na początku sam startował w barwach Lokomotivu w polskiej lidze. Walka o awans do I ligi trwała trzy sezony. W 2007 roku Łotysze wywalczyli awans i do dzisiaj skutecznie walczą na zapleczu Ekstraligi. Kto wie, czy już w 2009 roku Lokomotiv nie wywalczyłby awansu do Ekstraligi. Wówczas w rozgrywkach zajął drugie miejsce mając w składzie wyżej wymienionych zawodników, którzy gwarantowali odpowiedni poziom sportowy. Na przeszkodzie stanęły przede wszystkim przepisy, które powodowały, że po awansie Lokomotiv musiałby zmienić w całości skład i zastąpić rodzimych zawodników Polakami. Na szczęście przepisy zmieniono i od sezonu 2014 były one bardziej przyjazne jedynej zagranicznej drużynie w polskich ligach.

Wcześniej mimo niekorzystnych przepisów Lokomotiv zawsze prezentował poziom, który gwarantował mu spokojną walkę o pierwszą czwórkę w I lidze. Pewne załamanie pojawiło się w poprzednim sezonie. Łotysze zagrożeni spadkiem musieli szukać w trakcie rozgrywek wzmocnień. Ligę zakończyli ostatecznie na szóstym - najgorszym w historii startów w I lidze - miejscu. Szybko jednak wyciągnięto wnioski i przystąpiono do kontraktowania mocnego składu. Po zamknięciu okienka transferowego jasne było, że Lokomotiv ponownie będzie silny. Podkreślał to nie tylko przedstawiciel sponsora rozgrywek Nice Polskiej Ligi Żużlowej - Adam Krużyński, ale także prezesi najpoważniejszych kandydatów do awansu do PGE Ekstraligi - zespołów z Ostrowa i Rybnika. Zresztą Ostrovia jako pierwsza poznała siłę Łotyszy doznając na inaugurację sromotnej porażki. Lokomotiv jest silny, ale przedstawiciele klubu zachowują charakterystyczny dla siebie od lat spokój. - Naszym podstawowym celem jest awans do półfinału. Co będzie dalej, to zobaczymy. Póki co nikt o Ekstralidze u nas nie mówi. Pamiętajmy, że u nas są troszeczkę inne realia. Ekstraliga to zupełnie inny poziom sportowy i finansowy. Żeby rywalizować na odpowiednim poziomie potrzebny byłby lepszy skład i większe pieniądze. To jednak początek sezonu i musimy poczekać na to, co przyniosą kolejne spotkania - powiedział Nikolaj Kokin.

Jednego możemy być pewni. Działacze łotewskiego klubu od lat znani są z solidności organizacyjnej i finansowej. I choć na początku sezonu pojawiają się informacje o możliwych problemach, to zawsze w trakcie sezonu były rozwiązywane. Nie zdecydują się na jazdę w Ekstralidze w sytuacji, gdy nie będą mieli pewności, że stać ich będzie na skompletowanie odpowiedniego składu i budżetu. Z pewnością również byliby wyznacznikiem nowej jakości w polskim żużlu. Czy uda im się wywalczyć awans już w tym sezonie?

Wyniki Lokomotivu Daugavpils w latach 2005 - 2015 w polskich ligach żużlowych:

Sezon Liga Miejsce
2005 II liga 2. miejsce
2006 II liga 3. miejsce
2007 II liga 2. miejsce - awans
2008 I liga 5. miejsce
2009 I liga 2. miejsce
2010 I liga 4. miejsce
2011 I liga 5. miejsce
2012 I liga 4. miejsce
2013 I liga 3. miejsce
2014 I liga 6. miejsce
2015 I liga ?

Czy Lokomotiv wywalczy awans do PGE Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (46)
 • czefan Zgłoś komentarz
  Szanowny Panie Gapiński. W języku polskim używamy POLSKICH nazw geograficznych. Pan to pomieszał w jednym zdaniu różne języki. Cytuję: "W ostatnim dziesięcioleciu w polskich ligach
  Czytaj całość
  żużlowych pod różnymi nazwami startowały zespoły z Daugavpils, Lwowa, Równego, Miskolca i Pragi." Czyli napisał Pan w jednym zdaniu różnymi językami i tak: Daugavpils po łotewsku; Lwów po polsku; Równe po polsku; Miskolc po węgiersku; Praga po polsku. W językach oryginalnych byłoby: Daugavpils, Львів (Lviv), Рівне (Rivne), Miskolc, Praha. Prawidłowo po polsku Pana zdanie powinno być takie: "...startowały zespoły z Dyneburga, Lwowa, Równego, Miszkolca i Pragi". Apeluję aby pisał Pan po polsku ("Młodzież słucha, ona się uczy"). Tym bardziej, że inne media potrafią używać polskich nazw geograficznych. Pozdrawiam.
  • BKSFanatyk Zgłoś komentarz
   Loko przez te wszystkie lata w lidze bylo drużyną swojego toru. Nie dzialo się tak bynjamniej dlatego, że mieli idealnie dopasowany pod łotewski tor drużynę, ale dlatego, że po pierwsze:
   Czytaj całość
   zawodnicy z Polski mają mało okazji w sezonie by poznać ten tor, a po drugie większość zawodników w I lidze jest reprezentantem tylko 1 klubu i nie są przyzwyczajeni do tak dalekich podróży. Wygrywanie wszystkich meczów u siebie przez kilka lat dawało im solidną pozycję w lidze. Zmieniło się to w zeszlym roku kiedy w PLŻ zaczęli jeździć bardziej doświadczeni zawodnicy i klub momentalnie obniżył loty. Działacze poszli po rozum do głowy, stwiedzili że drużynie są potrzebni doświadczeni zawodnicy, którzy będą potrafili zwyciężąć na wyjeździe i(mimo tego,że na Łotwie, jak wiadomo, nie ma nawet zimnioków, a co dopiero pieniędzy :D) zakontraktowali 2 Szwedów, których trzeba uznawać za czołówkę w tej lidze. Według mnie Daugavpils to(obok Bydzi i Rybnika) główny kandydat do awansu. Do zobaczenia na stadionach :D Pzdr!
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Łotysze raczej nie pchają się do ex ligi za duży koszt wystarczy siedzieć w górnej części tabeli,
    • kibic polonii Zgłoś komentarz
     Loko nie przystąpi do EL jeśli nawet to nie zbuduję składu aby powalczyć o punkty
     • kibic polonii Zgłoś komentarz
      jutro jak pogoda dopiszę Polonia będzie miała tyle samo punktów
      • yes Zgłoś komentarz
       Bezpośrednio awansuje jedna drużyna - jest kilu chętnych. Do decyzji na torze jest jeszcze daleko.
       • CzenstochoviA Zgłoś komentarz
        Lokomotiv byłby fajną nowością w Ekstralidze. Chciałbym, żeby awansowali. Niestety prędzej zrezygnują z ewentualnej możliwości awansu z powodu zbyt małego budżetu, tak sądzę. A i
        Czytaj całość
        ich skład mógłby nie być zbyt mocarny, przez co Łotysze szybko opuściliby szeregi najlepszych drużyn żużlowych w Polsce.
        • Patryk Miśkiewicz Zgłoś komentarz
         Ja byłbym za to by była nowa jakość w Ekstralidze i na pewno nie byliby "chłopcami do bicia" (jak rok temu Gdańsk). U siebie wygraliby wszystkie mecze ze względu na specyfikę toru. A na
         Czytaj całość
         wyjazdach z odp. silnym składem byliby groźni dla każdego.
         • Fugiel-z- Rzeszowa Zgłoś komentarz
          Zdobędzie pierwsze miejsce i zrezygnuje po czym Cieślaczek wejdzie z 4-miejsca po rundzie zasadniczej i znowu będzie najlepszym trenerem w Polsce.
          • BadAngel Zgłoś komentarz
           " Z pewnością również byliby wyznacznikiem nowej jakości w polskim żużlu." chyba komuś palma odbiła jeśli na poważnie myśli o dopuszczeniu łotewskiego klubu do DMP.
           • Thoorop Zgłoś komentarz
            Nawet jesli awansuja to będa outsiderami gdyz musza miec w skladzie 4 łotyszy
            • Shymek Zgłoś komentarz
             Nie zapominajmy o Rybniku
             • HDZapora Zgłoś komentarz
              Wszystko fajnie. Problem nieuregulowany jest jednak w tym kto zostałby DMP w przypadku, kiedy Lokomotiv wygrałby ekstraklasę?:D Radził bym działaczom przygotować się na taka
              Czytaj całość
              ewentualność i za w czasu przygotować odpowiednie zapisy w regulaminie rozgrywek
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×