Wysokie loty Aniołów po ulewie - KS Toruń vs. MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów (relacja)

Po bardzo długim meczu KS Toruń ostatecznie pokonał MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów 56:33. Zdecydowanymi liderami Aniołów byli w tym meczu Jason Doyle i Chris Holder.
Krzysztof Wesoły

Spotkanie w Toruniu od początku zapowiadało się niezwykle emocjonująco. Z jednej strony bowiem byli gospodarze, którzy w ostatnich tygodniach borykali się ze zniżką formy. Anioły pod koniec czerwca w ostatniej chwili wypuściły z rąk punkt bonusowy na rzecz mocno osłabionego SPAR Falubazu Zielona Góra. Z drugiej jednak stali goście. Stalowcy, po koszmarnym początku sezonu, w końcu nabrali wiatru w żagle. Gorzowianie odjechali trzy rewelacyjne mecze na swoim torze, w których średnio zdobywali prawie po 60 punktów. Jednak to dopiero wyjazd na trudny teren do Torunia miał być prawdziwą weryfikacją nowej jakości wprowadzonej przez Stanisława Chomskiego.

W maju w meczu obu tych drużyn na Stadionie im. Edwarda Jancarza górą okazali się być żużlowcy z grodu Kopernika, którzy sami byli w dobrej formie, ale trafili też na kryzys Stalowców. Anioły wygrały ten pojedynek różnicą sześciu punktów, więc przed niedzielnym rewanżem znaleźli się w bardzo korzystnym położeniu w kontekście walki o punkt bonusowy.

Zgodnie z oczekiwaniami pojedynek rozpoczął się bardzo wyrównanie. W biegu trzecim doszło do kuriozalnej sytuacji, w której najpierw za przekroczenie czasu dwóch minut został wykluczony Grigorij Łaguta, a później Tomasz Gapiński, który chciał wykorzystać tę chwilę i na moment podjechał do parku maszyn. W trakcie dwuosobowej powtórki wygranej przez Mateja Zagara zaczął padać intensywny deszcz, któremu towarzyszył równie mocny wiatr i przy stanie 9:8 dla Aniołów sędzia przerwał zawody. Po około czterdziestu minutach rozpoczęły się prace nad nawierzchnią. Kilkanaście minut później na dobre przestało padać i prawdopodobieństwo kontynuowania meczu wyraźnie wzrosło. Przerwa w zawodach wyniosła godzinę i czterdzieści minut; czwarty bieg wystartował o 19:00.

Jazda na torze po opadach to zazwyczaj jest loteria. Często zdarza się, że to gospodarze nie radzą sobie z rywalizacją. Tym razem jednak nawierzchnia sprzyjała miejscowym. Nawet jeśli przegrywali start, to na dystansie pierwszego okrążenia bez problemu odbijali pozycje. W pierwszych biegach po przerwie kompletnie nie radzili sobie z kolei zawodnicy z Gorzowa, dzięki czemu gospodarzom udało się w czterech biegach powiększyć jednopunktową przewagę aż o dwanaście "oczek"!

Skrót meczu KS Toruń - MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów

Źródło: PGE Ekstraliga/x-news

Równania toru nieco przystopowały rozpędzone Anioły, ale tylko trochę. Po wygranym starcie gospodarze bez zarzutu spisywali się na dystansie i jedynie Matej Zagar oraz Niels Kristian Iversen byli w stanie skutecznie atakować na czele stawki. Raz udało się to nawet Krzysztofowi Kasprzakowi, ale w kolejnych biegach dojeżdżał on do mety za rywalami. Dopiero w biegu nominowanym dorzucił kolejną "trójkę" po bardzo ładnej walce. Jasne stało się jednak, że torunianie bez problemu rozstrzygną ten mecz na własną korzyść, a tym samym zyskają punkt bonusowy.

To nie przeszkodziło jednak zawodnikom w ciekawej rywalizacji. Szczególnie biegi z udziałem Kasprzaka i Zagara emocjonowały kibiców. Obaj byli właściwie jedynymi żużlowcami, którzy byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z gospodarzami. Wśród tych z kolei prym wiedli przede wszystkim Chris Holder i Jason Doyle, którzy zanotowali po jednej wpadce. Obaj zostali pokonani przez wspomnianego Zagara.

Gospodarze przypieczętowali triumf za trzy punkty piątym w tym spotkaniu podwójnym zwycięstwem w ostatnim biegu dnia. Ogólnie rzecz biorąc wygrali osiem wyścigów, czego efektem jest bardzo okazałe zwycięstwo.