KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jarosław Hampel walczy o kasę z Falubazu. Może stracić prawie pół miliona złotych!

Jarosław Hampel odniósł feralną kontuzję, która wykluczyła go z rywalizacji przez większą część sezonu 2015. Oprócz utraty formy, zawodnik musi się liczyć ze stratą sporej sumy pieniędzy.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Jarosław Hampel to jeden z największych pechowców tego sezonu. Podczas zawodów półfinałowych Drużynowego Pucharu Świata w Gnieźnie (6 czerwca) odniósł kontuzję, która wyeliminowała go do końca sezonu. Do tego momentu Hampel wystąpił w sześciu meczach ligowych, w których był liderem Falubazu. Średnio zdobywał 12,17 punktu na mecz, a ze średnią biegopunktową 2,419 został najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi.

Pech Falubazu polegał na tym, że problemy ze zdrowiem miał nie tylko Hampel. Do tego doszły także kłopoty Patryka Dudka i Aleksandra Łoktajewa. W efekcie zielonogórzanie nie awansowali do fazy finałowej, a to z kolei miało przełożenie na niższe kwoty od sponsorów. Władze klubu głośno zaczęły mówić o zadłużeniu.

W przeciwieństwie do innych klubów Falubaz ma możliwość skorzystania z zapisu o obniżeniu zarobków zawodnika. W tej sprawie szkopuł polega na tym, że Hampel podpisywał kontrakt jeszcze przed sezonem 2013, który będzie obowiązywał do końca 2016 roku. W tym czasie obowiązywał wzór kontraktu, w którym paragraf 5, art. 1, punkt 1 stanowił:

W przypadku kontuzji Zawodnika odniesionej w zawodach innych niż mecze w ramach ligi polskiej Klub ma prawo potrącić Zawodnikowi 5% ogólnej kwoty wynagrodzenia (stałego i zmiennego) za każdą niezdolność Zawodnika do startu w zawodach ligowych z tytułu tej kontuzji.


Obecnie we wzorcu kontraktu ten sam zapis brzmi następująco:

W przypadku kontuzji Zawodnika odniesionej w zawodach innych niż mecze w ramach ligi polskiej, zawody o Mistrzostwa Polski i nagrody PZM / SE oraz za-wody, w których Zawodnik startuje jako Reprezentant Polski Klub potrąca Za-wodnikowi za każdą nieobecność w meczu ligi polskiej kwotę obliczoną według następującego wzoru: kwota stała wynagrodzenia podzielona przez łączną liczbę meczów w jakich uczestniczyła drużyna Zawodnika w danym sezonie pomnożona przez liczbę meczów w jakich nie wystartował Zawodnik.


Na czym polega zasadnicza różnica? Gdyby Hampel podpisał kontrakt przed rozpoczęciem sezonu 2015, to kontuzja odniesiona w zawodach, w których występował jako reprezentant Polski (a tak było w Gnieźnie) nie dawałaby Falubazowi podstaw do obniżenia kontraktu. Jednak według wzorca, który obowiązywał dwa lata temu, zielonogórski klub taką możliwość ma.

A chodzi o kwotę niebagatelną. Zakładając, że Hampel za podpis pod kontraktem otrzymał około 850 tysięcy złotych (kwota stała), a za każdy punkt miał płacone około 5 tysięcy złotych (kwota zmienna), to w grę wchodzi prawie pół miliona złotych. Lider Falubazu w sześciu spotkaniach zdobył 75 punktów z bonusami. Liczba punktów pomnożona przez kwotę zmienną daje 375 tysięcy. Razem z kwotą stałą jest to 1 225 000 zł. Skoro za każdy mecz Falubaz może potrącić 5 procent, a Hampel nie wystąpił w ośmiu spotkaniach ligowych, to potrącenie wynosi 40 procent. 40 procent z kwoty 1 225 000 daje 490 tysięcy złotych i to jest przedmiot sporu.

Hampel zapowiedział, że będzie odwoływał się od decyzji Falubazu do Trybunału. Szanse na zwycięstwo ma jednak znikome. Długoletni kontrakt, który podpisał, zawierał bowiem zapis dający klubowi możliwość takiego potracenia.

Czy Jarosław Hampel ma szansę na wygraną przed Trybunałem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (258)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  To Hampel moze byc do wzięcia bo skoro maja taki spo w klubie to moha sie rozejść bo po co,sie,wzajemnie męczyć,a nie oszukujmy sie Jarek angaż dostanie,niemal wszędzie pd reki.
  • Skb Zgłoś komentarz
   JAREK HAMPEL JAREK "TYLKO FALUBAZ"
   • Włókniarz come back Zgłoś komentarz
    No panowie z centrali polskiego żużla... Czekam na równe traktowanie dłużników... Włókniarz v Falubaz w... 2 lidze ?
    • kompozytor Zgłoś komentarz
     Jarek, olej bę złodziejska bandę z zielonej dziury, juz PO nich i POtym rózowym idiocie. II liga na nich czeka,więc spadaj stamtad bracie gdziekolwiek byle dalej.
     • Kacz Zgłoś komentarz
      Jarek okazał się ostro pazerny na kasiorke....szkoda...
      • Paweł Korsak Zgłoś komentarz
       Uciekaj Jarek z Zielonej. Zapraszamy do Gorzowa
       • miki1957 Zgłoś komentarz
        Powtórka z Leszna. Upadek na SGP, kontuzja do końca sezonu i kłótnia z klubem o kasę za cały sezon.
        • Zdzisław Wilczyński Zgłoś komentarz
         Nie do końca rozumiem czemu Falubaz miałby płacić Hampelowi. Chyba on czy jego menager wiedzą co podpisują. Skoro jest taki zapis w kontrakcie, a jak wiemy speedway to sport urazowy to
         Czytaj całość
         powinien się z tym liczyć. Sądzę, że Hampel jest na tyle inteligentny i umie czytać. Mam nadzieję, że to jego koniec w Falubazie, bo to też dobra złotówka skoro walczy o siano, które mu się nie należy.
         • FIS-64 Zgłoś komentarz
          beniaminek bedzie potrzebowal na gwalt zawodnikow...
          • Krisi Tomaszewski Zgłoś komentarz
           Widzisz Jareczku , gdybyś nie był taki lasy na pieniążki i dalej jeździł w Lesznie , teraz byś tego problemu nie miał! !!Jesteś sam sobie winny!!!!wcale nie jest mi ciebie żal!
           Czytaj całość
           !! Kara musi być! !!!!może to cie czegoś nauczy !!!na przyszłość! !!!e juz napewno nie w Lesznie! !!!tutaj ciebie nikt już nie chce!!!
           • Ben Bernanky Zgłoś komentarz
            Bardzo wyraźnie słychać tutaj obraźliwe pokrzykiwania w kierunku Hampela z trybuny K ......żałosne to jest .A tak na marginesie to klub który przez ostatnie 2-3 lata miał tyle
            Czytaj całość
            negatywnych wydarzeń , których nie chce mi się wymieniać powinien być zdegradowany i jeździć tylko w Bundeslidze....
            • zkz Zgłoś komentarz
             Prawda jest taka że każdy szuka kasy a kontrakt był zapisany 2 lata temu wiec chyba sprawa jest jasna po to śa prawnicy żeby pomoc w razie nie jasności skoro nie było zastrzeżeń sprawa
             Czytaj całość
             jest prosta kasa sie nie należy Ciekawe komu w pracy wypłacają całą premie jak mają możliwośći ucięcia a firma nie wyrobiła zysku j Ludzie zejdzie na ziemie wszystko kreci sie w okół kasy Nie będzie Jarka będzie ktoś inny nie ma co sie podniecać Falubaz nie bedzie miał kasy pozostanie walka o utrzymanie zawsze musi coś walnąć Cały czas nie mogą być tłuste lata
             • Henryk Kmieć Zgłoś komentarz
              Jarek olej ten klub i tyle POZDROWIENIA dla Ciebie i Twojej rodziny czytałem Twoje książki chciałbym mieć pod nimi autograf.
              Zobacz więcej komentarzy (96)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×