Czy baraże są jeszcze potrzebne?

Baraże dla klubów z niższych lig są szansą na wywalczenie przepustki do wyższej klasy rozgrywkowej. Czy jednak w obliczu zlikwidowania PLŻ2 i problemów finansowych wielu klubów ich rozgrywanie nadal ma sens?

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Jest wiele dyskusji dotyczących sensu rozgrywania meczów barażowych. Różnice pomiędzy klasami rozgrywkowymi z roku na rok są coraz większe i zespoły z niższych lig z reguły są na straconej pozycji. Do tego problemy natury ekonomicznej sprawiły, że w latach 2013-2014 mecze barażowe nie były rozgrywane w ogóle. Postanowiliśmy prześledzić, jak wyglądały losy barażów na przestrzeni ostatnich 16 sezonów.

Zeszłoroczne spotkania barażowe pokazały, że sens ich rozgrywania jest wątpliwy. O ile Polonia Piła otwarcie zapowiadała chęć awansu, o tyle MDM Komputery ŻKS Ostrovia do rywalizacji z PGE Stalą Rzeszów przystąpiła wręcz "za karę". Dodatkowe dwa spotkania naraziły kluby na duże koszty. W ostatnich sezonach losy awansów rozstrzygane są podczas procesu licencyjnego, o czym najlepiej świadczy przykład GKM-u Grudziądz czy ROW-u Rybnik.

Sześć razy w historii zdarzyło się, że klub z niższej klasy rozgrywkowej wywalczył awans do elity. Dwa razy taki przypadek wydarzył się w konfrontacjach o miejsce w Ekstralidze. W 2003 roku Unia Tarnów dwukrotnie pokonała Wybrzeże Gdańsk, lecz należy pamiętać, że za Jaskółkami stał wtedy bogaty sponsor, a tarnowianie w dwóch kolejnych sezonach zdobyli mistrzowskie tytuły. Z kolei w 2008 roku gdańszczanie okazali się lepsi od klubu z Rzeszowa.

Czterokrotnie kluby z II ligi pokonywały przedostatnie zespoły z zaplecza Ekstraligi. Tak było w 2002 roku, gdy Gwardia Warszawa wygrała z Kolejarzem Opole. Rok później rawiczanie polegli w konfrontacjach z ostrowianami.W 2006 roku PSŻ Poznań wygrał z klubem z Krosna, a w kolejnym sezonie Lokomotiv Daugavpils rozbił ekipę z Lublina.

Baraże o Ekstraligę z reguły kończyły się wysokimi zwycięstwami zespołu z najwyższej klasy rozgrywkowej. Najbardziej wyrównanymi barażami były te z sezonu 2011, kiedy to Włókniarz Częstochowa zmierzył się ze Startem Gniezno. W pierwszej stolicy Polski górą były Lwy (47:43), lecz pod Jasną Górą wygrał Start (46:44). Gnieźnianie byli blisko sprawienia niespodzianki, lecz kolejny rok musieli spędzić w I lidze.

Pojedynki barażowe rozgrywane były w przeszłości również w Wielkiej Brytanii, lecz działacze wycofali się z tego pomysłu. Powodem były zbyt duże różnice pomiędzy poziomami kolejnych szczebli rozgrywek. Biorąc pod uwagę połączenie I i II ligi w Polsce i "zamkniętą" Ekstraligę - warto rozpatrzeć ewentualną zmianę w rozgrywaniu barażów w Polsce.

Baraże o Ekstraligę (od 2000 roku):

Liczba dwumeczów Zwycięstwa Ekstraligowca Zwycięstwa I-ligowca
13 11 2

Baraże o I ligę (od 2000 roku):

Liczba dwumeczów Zwycięstwa I-ligowca Zwycięstwa II-ligowca
11 7 4



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy jest sens rozgrywania meczów barażowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×