Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zbigniew Fiałkowski: Marta Półtorak nie powinna się wykręcać

- Marta Półtorak powinna zacząć od siebie, a później krytykować GKSŻ za nieodpowiednią kontrolę nad klubami - mówi w wywiadzie z portalem WP SportoweFakty członek GKSŻ Zbigniew Fiałkowski
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Zbigniew Fiałkowski / Na zdjęciu: Zbigniew Fiałkowski

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa
WP SportoweFakty: Marta Półtorak i Witold Skrzydlewski zarzucają GKSŻ niewłaściwy nadzór nad klubami w poprzednich sezonach, a wielu kibiców przyznaje im rację. Jak może pan odpowiedzieć na ich krytykę?

Zbigniew Fiałkowski: Zanim na nią odpowiem, chciałbym zacząć od innej kwestii. To nie GKSŻ sprawuje nadzór finansowy nad klubami, tylko Zespół do spraw Licencji. A dopiero kiedy wprowadzone zostały licencje nadzorowane, to zostały określone także mechanizmy kontrolne. To w dużej mierze zdało egzamin, bo Gniezno przez półtora roku spłacało skutecznie swoje zobowiązania. Wiele osób nie zauważa też jednej bardzo istotnej rzeczy. Problemy finansowe miały przede wszystkim spółki. W stowarzyszeniach w ostatnich latach aż takich kłopotów nie było. Wyjątkiem jest w zasadzie Ostrów Wielkopolski, ale przed rokiem nikomu nawet do głowy nie przyszło, że taki będzie finał działania tego klubu.

I do jakiego wniosku to prowadzi?

- Moim zdaniem w stowarzyszeniach rzeczywiście odpowiadają za wszystko prezesi. W spółkach, a mówimy tu o spółkach akcyjnych, wygląda już to zupełnie inaczej, bo te sprawy reguluje kodeks spółek handlowych. W ostatnich latach kłopoty dotknęły klubowe spółki z Gniezna, Częstochowy i Gdańska, chociaż w tym ostatnim przypadku na wysokości zadania stanął pan Tadeusz Zdunek. Większość zobowiązań już uregulował, a reszta idzie zgodnie z planem. Gniezno radziło sobie do momentu, kiedy miało odpowiednią frekwencję na trybunach. W sezonie 2015 zapłacili jednak marcową i czerwcową ratę układu. Ale wracając do spółek, tam istnieją dwa organy: zarząd i rada nadzorcza. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza i to jest sedno sprawy. To ona powinna sprawować nadzór nad członkami zarządu we wszystkich kluczowych dziedzinach i podejmować decyzje, z zawieszeniem zarządu włącznie. Jej zadaniem jest zresztą bieżący nadzór nad spółką. Ma dostęp do wszystkich dokumentów, rachunków, umów i jest najbliżej sprawy. To jest pierwsze ogniwo, które powinno zauważyć, że prezes sobie nie radzi. Wtedy można go zawiesić lub nawet zmienić. Tymczasem za wszystko obwinia się GKSŻ.

A jakie działanie może podjąć GKSŻ?

- Są one bardzo mocno ograniczone. Kompetencje w tym zakresie ma w zasadzie dopiero od niedawna inne ciało PZM: Zespół ds. Licencji. Niezależnie od tego proszę pamiętać, że sezon trwa tylko pół roku. To bardzo krótki okres i zanim spłyną do nas niezbędne dokumenty, złożone zostaną wyjaśnienia, to mija kilka miesięcy. Jeśli klub zacznie słabnąć podczas sezonu, to jakieś decyzje można podjąć już w zasadzie gdy przysłowiowe mleko się rozleje. Jesteśmy za wiele rzeczy bezpodstawnie obwiniani.

Ale to władze polskiego żużla tworzą regulaminy. Możecie wprowadzić zmiany i sprawić, że nadzór będzie bardziej regularny i przede wszystkim skuteczniejszy.

- Pierwszy etap zmian za nami. W ubiegłych dwóch latach stworzono podstawowe instrumenty dla Komisji ds. Licencji. Ale ma pan rację. Należy kontynuować ten wątek i już na ten temat rozmawiamy. Chcemy wprowadzić zmiany na sezon 2017, ale w tej chwili sprawdzamy, czy są one zgodne z prawem i czy mogą zostać wpisane do regulaminu. Raz jeszcze chciałbym jednak podkreślić, że kontrola w spółkach musi rozpoczynać się od zarządów i rad nadzorczych. Tam prezesi nie odpowiadają swoim własnym majątkiem. Zarzuca się nam, że nadzoru nie ma lub on kuluje. A mówią to często ludzie, którzy w pierwszej kolejności powinni się nim zajmować.

Rozumiem, że nawiązuje pan teraz do Marty Półtorak i Stali Rzeszów?

- Pani Marta rzeczywiście była w radzie nadzorczej rzeszowskiej spółki. Nie chodzi jednak tylko o jedną osobę, bo było ich tam więcej. Jednak z całą pewnością była pani prezes powinna spojrzeć na swoje podwórko. Widzi winę u GKSŻ, ale powinna zacząć od siebie, bo możemy zapytać, dlaczego rada nadzorcza w Rzeszowie nie reagowała w ubiegłym sezonie. I naprawdę tłumaczenie, że ktoś nie chciał się mieszać w działalność prezesa ma się nijak do zapisów w kodeksie spółek handlowych. Obowiązkiem rady jest właśnie takie "mieszanie się". Pani Marta nie powinna się wykręcać. 

Faktem jest jednak, że rzeszowski klub ma podpisane ugody na trzy lata. W jaki sposób będzie kontrolowany ten temat?

- O naszych narzędziach mówi wprost regulamin licencyjny. Organy Licencyjne mogą w każdym momencie przeprowadzić samodzielną kontrolę działalności, zwłaszcza kontrolę sytuacji ekonomiczno-finansowej klubu. Możliwa jest też kontrola mająca na celu weryfikację spełnienia nałożonych na klub w decyzji licencyjnej nakazów lub zakazów, bądź zastosowanych środków nadzoru finansowego. Możemy między innymi ograniczyć możliwość kontraktowania zawodników, rozwiązać kontrakt żużlowca, określić limity finansowe na wypłaty dla zawodników lub zmusić klub do innych zachowań związanych z kwestiami finansowymi. Dodam jednak, że w tym przypadku bardzo ważna jest postawa zawodników.

To znaczy?

- Powinni się z nami kontaktować, jeśli mają problemy z realizacją zawartych umów. Wtedy możemy podejmować działania. Większość informacji spływa ze sporym opóźnieniem. Problemy pojawiają się przykładowo w maju. Później zawodnik niby układa się z klubem, wszyscy milczą, a my dowiadujemy się o wszystkim dopiero w sierpniu. Istotne jest jednak również to, żeby żużlowcy przedstawiali nam niezapłacone faktury, które są dla nas podstawą do rozpoczęcia procedur. Często bowiem bywa tak, że zawodnik mówi o problemach, ale jednocześnie informuje, że nie wystawił faktur, bo musiałby od nich zapłacić podatek. W takiej sytuacji nie mamy żadnej podstawy, by coś zrobić. Żużlowcy powinni to zrozumieć. Wtedy mogą szukać u nas wsparcia.

Rozmawiał: Jarosław Galewski

Czy należy zaostrzyć nadzór finansowy nad klubami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (38):
 • ЦТ Zgłoś komentarz
  No i co Martusia? Jak się do tego ustosunkujesz? Bo póki co wychodzi, że choć znienawidzony Pan Stolik, tak jednak dwa zdania prawdy o Tobie droga damo powiedział...
  • PAUL KROSNO Zgłoś komentarz
   Pnie Fijałkowski-pieprzysz Pan.Nic więcej nie chce mi się pisać.
   • miroslaw998 Zgłoś komentarz
    "Często bowiem bywa tak, że zawodnik mówi o problemach, ale jednocześnie informuje, że nie wystawił faktur, bo musiałby od nich zapłacić podatek. W takiej sytuacji nie mamy żadnej
    Czytaj całość
    podstawy, by coś zrobić. Żużlowcy powinni to zrozumieć. Wtedy mogą szukać u nas wsparcia." I czytamy dalej: " Możemy między innymi ograniczyć możliwość kontraktowania zawodników, rozwiązać kontrakt żużlowca, określić limity finansowe na wypłaty dla zawodników lub zmusić klub do innych zachowań związanych z kwestiami finansowymi." Dziwić się że żużel idzie ku przepaści? Za co wy odpowiadacie albo za co bierzecie pieniądze,skoro odsyłacie do komisji licencyjnych albo wręcz do PZM-otu? Przypomnę przykład chwalonego tym razem Gdańska [czyżby ktoś chciał uchronić Polnego?] i turniej chyba Dominika jeśli dobrze pamiętam. Klub ten zalegał nie PZM-otowi a wam jakieś pieniądze i jak się zachowaliście?Zarobek z tego turnieju miał być także kasą na spłaty ale wygodniej było nie dać zezwolenia. Dziadostwo i tyle. Półtorakową czy Skrzydlewskiego zostawcie w spokoju bo dzięki nim te kluby istnieją do dziś. To że w Rzeszowie bawiła ludzi przez lata i jedyne na co mogła liczyć to ogromne kary z których do dziś się nikt nie rozliczył i w końcu powiedziała dość ma ją dyskwalifikować bo wam się tak podoba? A może tak ktoś powie ilu dzięki wam przybyło ludzi wykładających własne pieniądze na żużel? Listę tych którzy odeszli wielu z kibiców pamięta. Wy jednak za nic nie odpowiadacie ale ...z czegoś żyjecie. Wypominanie Póltorakowej że zasiadała tu czy tam ma się tak jak zasiadanie Polnego we władzach GKSŻ-tu po jego "dokonaniach" w klubie z Gdańska. Rozliczył się już ze wszystkimi wierzycielami? Punkt widzenia jak zwykle zależy od punktu siedzenia. Dla mnie [ i myślę że nie tylko] tworzycie "towarzystwo wzajemnej adoracji" wspólnie od czasu do czasu przesuwając się na stanowiskach a o waszej indolencji świadczy choćby fakt kary dla kogoś kto powinien świecić przykładem a orzeczeniem nagany ośmieszyliście się jak zwykle. Dla mnie "wybryk" Dudka czy Warda jest łatwiej i wygodniej wytłumaczyć niż widok ich "potencjalnego" opiekuna w stanie upojenia jak miało to miejsce po spotkaniu z "braćmi" zza wschodniej granicy w klubie zorganizowanym na szybko i na żarty. O tym jednak też nie wiedzieliście. Bo wy nic nie wiecie jak zwykle.
    • Sebastian Wietrzyński Zgłoś komentarz
     No prosze prosze panie Fiałkowski tylko Gdańsk wywiązał sie z licencji nadzorowanej to może przypomni Pan ile Pan Zdunek zaproponował z oddania długo jak pan nie pamieta to pozwole sobie
     Czytaj całość
     przypomnieć 30% i jak sie komuś nie podoba to nie oddam nic a Gniezno chyba 70 % z długu oddawało a za 300 tys nie daliście im licencji Mam nadzieje że w Gnieźnie już złotówki nie oddadzą "większość zoobowiązani już uregulował reszta idzie zgodnie z planem" 30 % to gniezno w pierwszym roku oddało a Gdańsk oddaje w 3 lata
     • Łodziak Zgłoś komentarz
      Pan zielony stolik!!!!!!!!!!!!!!
      • Bada Bing Zgłoś komentarz
       morda leszcze, człowiek chce poczytać komentarze stricte żużlowe,a tu jakaś patola się wyzywa tanimi epitetami
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Nadzór finansowy nad klubami GKSŻ nie ma to fakt, Audyt jest robiony zawsze po sezonie w każdym klubie ,Aby dostać licencję władze centrali muszą wiedzieć jak stoi klub finansowo,
        Czytaj całość
        P,Marta nie jest winna temu co się stało w Rzeszowie, Klub oddała bez długów,Prezes przecież uzyskał absolutorium w sprawach zarządzania,nawet na tym profilu była adnotacja. Pytając się jak klub stoi prezes odpowiadał że dobrze,Teraz widać jak dobrze stał klub finansowo. P,Fiałkowski więcej zrobił złego niż dobrego powinien z Centrali odejść, bez urazy.
        • tiger PGE Stal Rzeszów Zgłoś komentarz
         Panie Fiałkowski, miejsce w Elidze należało się Daugavpils za zwyciestwo w spotowej walce a nie GKM, za to ze spadł z Eligi. A to że GKM znalazł sie w Elidze jest dowodem na to, ze w
         Czytaj całość
         władzach żużla zasiadają niewłasciwi ludzie. Pan również nie powinien zasiadac w GKSZ za całokształt Pana działalności. A do Marty Półtorak to Panu bardzo daleko...
         • netoperek Zgłoś komentarz
          Opinia pana Fiałkowskiego to tzw. oczywista oczywistość. Każdy kij ma jednak dwa końce. Niewątpliwie w organem który winien kontrolować poczynania zarządu w pierwszej kolejności jest
          Czytaj całość
          rada nadzorcza. Ba, pisałem w jednym z postów by własnie główni udziałowcy odpowiadali swym majątkiem za ewentualne straty. Wszak to oni są właścicielami klubu, a zarząd jest tylko wynajmowany do prowadzenia bieżących spraw. Innymi słowy jeśli ktoś zrzuca odpowiedzialność na zarząd to znaczy ni mniej ni więcej jak to, że nie ma właściwego nadzoru nad swym stanem posiadania. Drugi koniec kija to wspomniane komisje licencyjne. Nie znam szczegółów i być może są one wyposażone w zbyt słabe narzędzia kontroli, może muszą się opierać tylko na tym co w radosnej twórczości sporządzą kluby, ale skoro tak to należy to niezwłocznie zmienić. Nie może być tak, że wydaje się np. decyzję o licencji nadzorowanej dla Włókniarza SA na sezon 2014 mając pełną świadomość zadłużenia klubu i jednocześnie dopuszczając do luksusowych transferów! Nawet ja jako kibic Włókniarza zaufałem decyzji decydentów wychodząc z logicznego (jakby się wydawało) założenia że skoro centrala wydała licencję i pozwoliła na takie a nie inne kontrakty to znaczy, że nie jest tak źle jak się powszechnie mówi. A zatem z powyższego wynika iż sytuacja ewidentnie dojrzała do gruntownych zmian. Oby na lepsze!
          • JDaniels Zgłoś komentarz
           Grudziądz ma szansę nawet na play offy. Spokojnie panowie nie wszyscy na raz.
           • AMON Zgłoś komentarz
            Bez wątpienia pan Fiałkowski jest jedną z najbardziej wpływowych osób w gksż załatwił licencją nadzorowaną SKS w 2014 roku i pozytywny wyrok w sprawie faktur pana Okoniewskiego co
            Czytaj całość
            było przyczyną wycofania się carycy z żużla jakie są tego efekty ? Gniezno zniknęło z żużla ligowego Rzeszów jest w "lizingu" oczywiście nie ponosi od bezpośredniej odpowiedzialności za to co się stało w tych miastach to prawda ale jakąś cegiełką dołożył swoimi działaniami przypominam tylko że gdy Stal Rzeszów i Ostrovia DOŻYNALI SIĘ W BARAŻACH o prawo startu w E-lidze GKM w tym samym czasie przedłużył kontrakty z całą swoją drużyną oprócz Tomka Golloba bo już wtedy pan Fiałkowski wiedział o dramatycznej sytuacji finansowej obu klubów .Można powiedzieć że pan Fiałkowski idealnie potrafi wykorzystać naiwność i niekompetencję innych "działaczy" żużlowych z innych miast dlatego uważam że dopóki będzie działał w Polskim Żużlu GKM nigdy nie spadnie z E-ligi .
            • tom6B Zgłoś komentarz
             fiolek wlasnie popatrz na wlasne uknute awanse
             • malin1976 Zgłoś komentarz
              Fiałkowski z wąsem czy bez wąsa - to wciąż dla Rzeszowian główny winowajca dwumilionowego długu 1,5k i wesołego Łabudzkiego :) Niestety nie słyszałem o rezygnacji Fiała z funkcji a
              Czytaj całość
              to może oznaczać 3 miliony długu w grudniu 2016 ;) Zrezygnuj człowieku to worek medali Rzeszowa będzie nie do udźwignięcia !!! Gabloty tego nie pomieszczą :)
              Zobacz więcej komentarzy (25)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×