WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Historia mało znana. Konstantin Swinkin - zginął na torze goniąc marzenia

Mija dokładnie dwadzieścia osiem lat od dnia, który legł cieniem na historii żużla na Wschodzie. Siódmego czerwca 1988 roku, podczas turnieju zawodników z Pińska i Lwowa, tragiczną śmierć poniósł dwudziestoletni Konstantin Swinkin.
Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

Konstantin Swinkin urodził się w maju 1968 roku. Był wychowankiem prowincjonalnego klubu Cementnik Czerkiesk. W roku 1987 jako nieznany szerzej zawodnik, gdy turniej rozgrywano na torze jego klubu, zdobył nieoczekiwanie tytuł indywidualnego mistrza ZSRR w kategorii juniorów. Tego dnia młody Kostia nie miał sobie równych. Wygrał zawody z kompletem piętnastu punktów, pozostawiając za sobą takich rywali jak Oleg Kurguskin czy Władimir i Igor Dubininowie. Po sukcesie dostrzeżono jego talent. Na czas obowiązkowej służby przeniesiono go do sekcji żużlowej wojskowego klubu SKA Lwów.

Feralnego siódmego czerwca, na torze w Pińsku (obecna Białoruś - dop. red.) w turnieju indywidualnym spotkali się żużlowcy pierwszoligowych zespołów, miejscowej drużyny Kolos i lwowskiego SKA. Tragedia wydarzyła się w trzecim biegu, gdy Konstantin Swinkin kierownicą motocykla zaczepił o plastron jadącego tuż obok Olega Drogobieckiego. Dmuchanych band nikt jeszcze nie wymyślił. Obaj zawodnicy siłą pędu wbili się w ogrodzenie żużlowego toru. Znamy wspomnienie pochodzącego z Ufy Azata Bajburina, uczestnika zawodów który wtedy reprezentował barwy pińskiego Kolosa.

Konstantin Swinkin, jedna z wielu ofiar miłości do żużla Konstantin Swinkin, jedna z wielu ofiar miłości do żużla
- Pamiętam, że Drogobiecki rozbił dwie sekcje ogrodzenia i złamał podtrzymujący je betonowy słupek. Wszystkim wydawało się, że Swinkin prześlizgnął się poniżej okalającej tor bariery. Wszyscy rzucili się więc biegiem do zawodnika z Pińska. Okazało się, że nie ma żadnych złamań, tylko noga mocno mu spuchła. Nieszczęsny Konstantin Swinkin zginął na miejscu w wyniku złamania kręgów szyjnych. Zawody natychmiast przerwano. Na koncie chłopaka widniały trzy punkty, jakie zdobył w pierwszym biegu tego turnieju. To było ostatnie w życiu jego zwycięstwo.

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Zengota trafił w sedno? "Największym problemem żużla nie jest tytan i tłumiki"Trzy dni później w Czerkiesku odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego zawodnika. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy kibiców i zwykłych mieszkańców miasta. Przyszli na ostatnie pożegnanie, bo zdążyli poznać młodego żużlowca nie tylko jako sportowy talent, ale po prostu dobrego człowieka.

Przez wiele lat w stolicy regionu organizowano Memoriał Konstantina Swinkina. Na stadionie w Czerkiesku stanęło też jego popiersie. Wszystko działo się do czasu, gdy władze administracyjne miasta zdecydowały o rozbiórce stadionu. Dziś nie ma już stadionu i żużlowego toru, na którym pierwsze żużlowe kroki stawiał młody Konstantin. Nieznane są też losy pamiątkowego popiersia. Jedynie w pamięci kibiców żywe są wspomnienia odważnego chłopaka. Chłopaka, który zginął tragicznie realizując sportowe marzenia.

Historii takich jak wspomniana wyżej jest wiele. Niestety, można je liczyć w dziesiątkach i setkach. Upływający czas prędzej czy później odsuwa je w zapomnienie. Pamiętajmy więc zawsze jak niebezpiecznym sportem jest żużel. Kochajmy tę dyscyplinę i szanujmy wszystkich, którzy ją uprawiają. Doceńmy też wysiłki tych, którzy nie odnoszą wielkich sukcesów.

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (12):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • motogonki 0
  Pamiętam Wiesia.Zawsze miałem do tego zawodnika wielki sentyment.Takich artykułów jak ten powinni dawać więcej.Pamięć się zaciera a historia ważna,choćby za to iż przypominamy młodym i sobie co to sport żużlowy.
  lukim81 zmarł 13 sierpnia 1987r spotkanie odbyło się 4 sierpnia.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • lukim81 0
  zmarł 13 sierpnia 1987r spotkanie odbyło się 4 sierpnia.
  tylko stare tłumiki błąd. Wiechu zmarł w zielonogórskim szpitalu kilka dni po wypadku nieodzyskawszy przytomności.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • tylko stare tłumiki 0
  błąd. Wiechu zmarł w zielonogórskim szpitalu kilka dni po wypadku nieodzyskawszy przytomności.
  lukim81 Rok wcześniej tragicznie podczas spotkania ligowego w sierpniu umiera zawodnik falubazu Wiesław Pawlak mecz pomiędzy falubazem a apatorem Toruń w Zielonej Górze.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×