Bilans zysków i strat w PGE Ekstralidze

Za nami półmetek rozgrywek PGE Ekstraligi. Warto dokonać porównania potencjału zespołów w stosunku do sezonu 2015. Daje ono odpowiedź na pytanie, dlaczego zmienił się układ sił w najlepszej żużlowej lidze świata.

Damian Gapiński
Damian Gapiński
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz

Za nami półmetek rozgrywek PGE Ekstraligi. W stosunku do sezonu 2015 nie zgadza się prawie nic. Rok temu dzieliła i rządziła Fogo Unia Leszno. W rundzie zasadniczej Byki poniosły zaledwie dwie porażki. Kiedy w okresie transferowym teoretycznie dokonały wzmocnień, nikt nie spodziewał się, że po pierwszej rundzie sezonu 2016 ekipa Adama Skórnickiego będzie miała na koncie tylko dwa zwycięstwa. Duży wpływ na postawę leszczyńskiej ekipy miała na pewno kontuzja Emil Sajfutdinowa. Ale Unia zakontraktowała sześciu seniorów i jako jeden z nielicznych zespołów, była przygotowana na taką okoliczność. Bez wątpienia postawa mistrza Polski to największe zaskoczenie in minus pierwszej części sezonu 2016. Równie słabo radzi sobie Betard Sparta Wrocław. Wicemistrz Polski z sezonu 2015 wygrał zaledwie jedno spotkanie i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ekstraligi. Głównym problemem Sparty jest poznański tor, na którym rozgrywa mecze w roli gospodarza. Wrocławianie dostosowują się do niego później niż przeciwnicy i jak dotąd nie odnieśli u siebie żadnego zwycięstwa. Sparta obok Unii to największe negatywne zaskoczenie tego sezonu.

Na drugim biegunie jest Stal Gorzów. Mistrz Polski w sezonie 2014 musiał przełknąć gorycz porażek w minionym sezonie, kiedy do końca walczył o utrzymanie w lidze. Obecnie drużyna Stanisława Chomskiego wydaje się być nie do zatrzymania dla swoich rywali. A warto zaznaczyć, że w kadrze nie doszło do rewolucji. Praktycznie żaden zespół oprócz beniaminka z Rybnika nie dokonał większego przebudowania zespołu. Co zatem decyduje o tym, że niektóre zespoły spisują się lepiej lub gorzej w stosunku do poprzedniego sezonu? Przygotowaliśmy zestawienie, które obrazuje, na jakich zawodnikach spoczywał w zeszłym sezonie ciężar zdobywania punktów i jak spisują się ich zmiennicy. Porównujemy również średnie zawodników, którzy nie zmienili barw klubowych.

Na kolejnych podstronach prezentujemy składy drużyn w sezonie 2015 i 2016. Porównujemy średnie meczowe w obu sezonach i pokazujemy, na których pozycjach nastąpiło wzmocnienie, a na których osłabienie. Pod uwagę wzięto najwyższej sklasyfikowanych zawodników w poszczególnych formacjach. Średnie zawodników ROWu Rybnik w sezonie 2015 zostały przeliczone według obowiązujących zasad. Kolorem zielonym zaznaczono pozycje, na których zespół doznał osłabienia.

Której drużynie dajesz największe szanse na odbudowę formy w stosunku do poprzedniego sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×