Milen Manew najlepszy w Pucharze MACEC. Emocje do samego końca w Rumunii

Milen Manew został pierwszym Bułgarem, który sięgnął po zwycięstwo w Pucharze MACEC. Tegoroczna edycja składała się z zaledwie dwóch turniejów, które rozegrano na torach w Lesznie i Braiła.

Mateusz Kozanecki
żużlowiec WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: żużlowiec

Puchar MACEC to zawody przeznaczone dla zawodników z państw Europy środkowo-wschodniej. Pierwszą edycję rozegrano w sezonie 2004, a historycznym zwycięzcą został Paweł Baran. Oprócz niego jeszcze tylko trzech Polaków stawało na najwyższym stopniu podium, a byli to Daniel Jeleniewski (2005), Krzysztof Stojanowski (2010) oraz Jakub Jamróg (2013).

Pierwotnie tegoroczny cykl miał się składać z aż pięciu turniejów, a organizatorem jednego z nich miały być Świętochłowice. Gospodarza polskiej rundy zamieniono później na Leszno.

31 lipca na starcie, oprócz zawodników z naszego kraju, pojawili się także Ukraińcy, Bułgarzy, Czesi i Słowacy. Reprezentanci Polski, zgodnie z przewidywaniami, zajęli wszystkie miejsca na podium. Zwyciężył Artur Czaja, przed Oskarem Boberem i Oskarem Polisem. Najlepszym spośród obcokrajowców byl Dmytro Mostowik, który został sklasyfikowany na piątej pozycji.

Na kolejną rundę przyszło czekać aż do 15 października. Tym razem zawodnicy pojawili się na torze w Braiła. Na liście startowej zabrakło reprezentantów Polski. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się być Milen Manew, który zdobył komplet piętnastu punktów. Drugie miejsce zajął Marko Lewiszyn, a trzecie Dmytro Mostowik. Po rozegraniu turnieju okazało się, że Manew i Mostowik zgromadzili tyle samo punktów w klasyfikacji generalnej. O zwycięstwie w cyklu decydować miał wyścig dodatkowy. W nim lepszy był zawodnik z Bułgarii.