W 2. LŻ mniej przeciętniaków z zagranicy. Nowy przepis sprawił, że bronimy własnych interesów

WP SportoweFakty / Wojciech Klepka / Władimir Borodulin i Mariusz Fierlej
WP SportoweFakty / Wojciech Klepka / Władimir Borodulin i Mariusz Fierlej

W listopadzie Polski Związek Motorowy opublikował regulamin rozgrywek w 2. Lidze Żużlowej. Największą zmianą było ograniczenie liczby obcokrajowców do dwóch. Taki ruch spowodował, że więcej jazdy mają Polacy.

W tym artykule dowiesz się o:

Od sezonu 2017 drużyny startujące w 2. Lidze Żużlowej muszą posiadać w swoich kadrach meczowych trzech polskich seniorów oraz dwóch młodzieżowców. Inną zmianą jest to, że pod pozycjami 1-5 i 9-13 mogą występować jako gość juniorzy tylko klubów PGE Ekstraligi.

Kiedyś było jednak inaczej. W Polsce angaż dostało wielu przeciętnych obcokrajowców. - Bardzo dużo Polaków potrzebowało klubu, a okazywało się, że w drugiej lidze łatwiej było zakontraktować zawodnika zagranicznego - mówi Krystian Plech. - Bazując na stawce 500 zł za punkt, to dla jakiegoś Niemca to jest taka sama stawka jak w jego rodzimej lidze. Do Rawicza czy Opola nie jest mu daleko, więc klubom było łatwiej nakłonić takiego Niemca, który ma możliwości, aby być przygotowanym sprzętowo do rozgrywek - zauważa menedżer.

Nowy przepis sprawdza się. Na najniższym szczeblu rozgrywek nie ma już tak wielu przeciętniaków z zagranicy. Inna sprawa, że skutkiem wprowadzenia przepisu o dwóch obcokrajowcach w składzie jest posucha wśród polskich seniorów, bo właściwie każdy z ważną licencją ma już klub. Mimo wszystko Plech cieszy się, że dzięki zapisom regulaminowym bronimy własnych interesów.

- Szwedzi też tak robią. W Allsvenskan jest obowiązkowy limit Szwedów w składzie, przez co trudno jest się tam dostać Polakom. W Elitserien również musi jechać kilku krajowych zawodników. Powinniśmy bronić własnych interesów, nawet w drugiej lidze. Ci, którzy skończyli wiek juniora, powinni mieć gdzie jeździć. Inaczej będziemy wychowywać zagranicznych zawodników za nasze pieniądze, a nasi będą szybko kończyć kariery - przyznaje menedżer.

ZOBACZ WIDEO Dlaczego Sparta nie namówiła Sławomira Kryjoma? Menedżer podaje powód

Komentarze (18)
avatar
sympatyk żu-żla
8.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ten przepis wprowadzony jest według mnie zły.Dla czego ,Owszem tym sposobem z Polskiej ligi zostali wypchnięci wszyscy zagraniczni przeciętniacy, Polskich seniorów jest brak jadą emeryci lub za Czytaj całość
avatar
ADASOS2
8.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Zgoda z Panem Zenkiem. To jest droga , którą powinien pójść polski żużel. Czytaj całość
avatar
KKS OSTROVIA 1909
8.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ku..a zrobic jeden regulamin na wszystkie ligi i koniec 
avatar
malin1976
8.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Super przepis . A koszty nie rosną i to jest mit bo żaden prezes nie wyda więcej niż ma . Tylko ten motłoch z gksż ma obowiązek tego bajzlu pilnować i czas na punkty ujemne za zaległości do 31 Czytaj całość
avatar
KOLEJARZ FAN
8.05.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Polakow w 2 lidze brak. A Ci kotrzy sa wolaja o wiele wieksze pieniadze niz zawodnik na tym samym poziomie z zagranicy. Przez ten przepis koszty rosna bo czy sie chce czy nie trzeba wymog speln Czytaj całość