Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

70-lecie Stali Gorzów: Rusza zbiórka pamiątek. Kibice mają szanse na bilet

W tym roku Stal Gorzów świętuje swoje 70-lecie. Z tej okazji odbyły się już różne uroczystości i inicjatywy. Kolejną jest przeprowadzana z Archiwum Państwowym zbiórka pamiątek.
Marcin Malinowski
Marcin Malinowski
Materiały prasowe

W ramach obchodów jubileuszu, Stal Gorzów ma już sobą Memoriał Edwarda Jancarza czy bal. Cały czas trwają też prace nad publikacją o 70-letniej historii klubu, który składał się niegdyś z wielu sekcji. Obecnie przy Stali również są inne dyscypliny niż żużel. Na koniec sezonu planowana jest natomiast uroczysta gala.

- Tegoroczne obchody tego pięknego jubileuszu chcemy zakończyć wielką galą 18 listopada w Filharmonii Gorzowskiej. Ciężko nad tym pracujemy. Ta impreza ma być galą 70-lecia, a jednocześnie zamykającą bieżący sezon. Prace są jednak w zbyt wielkich powijakach, by mówić o konkretach - przyznał Ireneusz Maciej Zmora.

Gorzowski klub ruszył również z kolejną akcją, we współpracy z Archiwum Państwowym. - Te wszystkie działania mają na celu to, aby z biegiem czasu środowisko naszego miasta i klubu jak najmniej traciło ze swojej historii. Wiele rzeczy znika w mrokach przeszłości i chcemy tego uniknąć. Stąd kolejna inicjatywa, którą podejmujemy wspólnie z Archiwum Państwowym - kontynuował prezes.

Mianowicie chodzi o zbieranie pamiątek związanych z historią Stali Gorzów, nie tylko tej żużlowej, ale również pozostałych sekcji, wśród których były nawet takie dyscypliny, jak pięściarstwo czy kajakarstwo. - Jeśli ktoś chciałby się z nami podzielić takimi zbiorami, to zapraszamy do Archiwum Państwowego. Chętnie to przyjmiemy do naszego zasobu. Jeśli ktoś chciałby nam to udostępnić do skanowania, czyli wypożyczyć, to również jest to możliwe. W perspektywie dwóch lat myślimy zorganizować z tych pamiątek, która uda nam się zebrać, jakąś wystawę, być może wydawnictwo. Zobaczymy, ile tego będzie - zdradził Dariusz Rymar, dyrektor gorzowskiego Archiwum Państwowego.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody (WIDEO)

Zbiory te w późniejszym czasie mają stać się ogólnodostępne. - Wszystko może być później wykorzystywane do badań, poszukiwań naukowych. Myślimy o tym, żeby docelowo było to dostępne za pośrednictwem internetu. W całej sieci archiwów sukcesywnie skanujemy różne rzeczy i zamieszczane jest to na stronie internetowej szukajwarchiwach.pl. Dzisiaj jest tam już ponad 20 milionów skanów - dodał Rymar.

Kibice mają być w miarę na bieżąco informowani o postępach. - Zakładamy, że te zbiory, które trafią do archiwum i zostaną zdigitalizowane po otrzymaniu informacji z archiwum będą trafiały na stronę Stali Gorzów, jak również na Facebooka, żeby kibice byli informowani, jakie pamiątki tam trafiają. Chociażby po to, aby zachęcić kolejne osoby, by udały się do archiwum - powiedział Zmora.

Dodatkową zachętą dla pierwszych darczyńców mają być bilety na mecz Stali z Włókniarzem Vitroszlif CrossFit Częstochowa, który zaplanowano na 20 sierpnia. Klub przekazał na ten cel 50 wejściówek. Pamiątki można przynosić do Archiwum Państwowego w Gorzowie przy ul. Mościckiego 7 w godzinach 8-15. Są już pierwsze zbiory. Stanisław Szczuciński, związany od lat z grupą byłych zawodników, przekazał wyprodukowaną w Chodzieży filiżankę z okazji 25-lecia Stali Gorzów podarowaną pierwotnie dla sekcji brydżowej oraz znak z godłem Gorzowa i napisem "Zakłady Mechaniczne URSUS", które w pierwszych latach żużlowej drużyny były ściśle z nią powiązane.

Do archiwum trafił już również zapis audio wywiadu z Edwardem Jancarzem o jego debiucie na torze w Gdańsku i rozegranym dwa tygodnie później półfinale mistrzostw Polski, gdzie startował jako rezerwowy. Nagranie pierwotnie zapisane było na kasecie stilonowskiej i zostało przekonwertowane na format MP3 zapisany na pendrive.

Czy posiadasz żużlowe pamiątki sprzed lat?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×