KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W Krośnie na poważnie ruszyli ze szkoleniem. Sześciu z szansami na licencję

- Albo wyszkolimy zawodników, albo żużel w Krośnie upadnie - do takiego wniosku doszli działacze KSM-u Krosno. Co prawda młodzi chłopcy z Podkarpacia nie garną się specjalnie do żużla, ale klub znalazł paru obiecujących adeptów.

Michał Wachowski
Michał Wachowski
Ilja Czałow w żółtym kasku WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Ilja Czałow w żółtym kasku
Wygląda na to, że w każdym ośrodku żużlowym w Polsce pojawią się niebawem obiecujący juniorzy. To efekt wymogów, jakie stawia przed klubami Polski Związek Motorowy. Ci, którzy nie zaczną szkolić młodego pokolenia, będą musieli płacić surowe kary. Dla niezbyt zamożnego klubu, jakim jest KSM Krosno, sankcje finansowe mogłyby być wręcz zabójcze.

Działacze zapewniają w każdym razie, że staną na głowie, by spełnić wszystkie wymogi stawiane przez PZM. W tym roku licencję żużlową zdał już pierwszy z adeptów, Konrad Stec, który w sezonie 2018 zadebiutuje w 2. Lidze. - Łącznie mamy już sześciu zarejestrowanych adeptów i zakładamy, że systematycznie będziemy ich wprowadzać do obiegu. W tym roku licencję zdał nasz młody Stec, a w sezonie 2018 powinno dołączyć do niego dwóch kolejnych zawodników - mówi nam prezes klubu, Janusz Steliga.

W przypadku braku efektów, krośnianie musieliby płacić wysokie jak na ich budżet pieniądze. Niewyszkolenie zawodnika w klasie motocykli o pojemności 500 cc oznacza karę w wysokości 30 tysięcy złotych. W Krośnie wiedzą, że nie mogą sobie na to pozwolić.

- W przypadku większej liczby niewyszkolonych, zapłacilibyśmy jeszcze więcej. To dosyć rygorystyczne przepisy, ale nie pozostaje nam nic innego, jak się do tego dostosować. O klasę 500 cc jesteśmy spokojni. Gorzej może być o zawodników z 250 cc, ale robimy, co możemy. Mamy na pewno trudniej niż inne kluby, bo Krosno leży na uboczu i nie ma tu wielu chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu. Cieszymy się więc z tego, co mamy - dodaje prezes.

W Krośnie liczą na to, że dzięki szkoleniu adeptów, zaczną otrzymywać z czasem większe wsparcie ze strony sponsorów. - Praca z młodzieżą kosztuje, bo trzeba zapewnić im sprzęt i systematycznie go remontować. Teraz, w okresie zimowym, też trzeba o tych chłopców zadbać, by trenowali w hali i siłowni. To wszystko kosztuje, dlatego wsparcie ze strony sponsorów bardzo się przyda. W czasie sezonu planujemy organizować adeptom od dwóch do trzech treningów w tygodniu. Liczymy, że efekty z czasem przyjdą - kwituje Steliga.

ZOBACZ WIDEO: Lekarz sugerował Gollobowi zakończenie kariery. "To był pierwszy dzwonek, powinienem był zareagować"
Czy wymogi dotyczące szkolenia narzucone przez PZM są słuszne?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (16)
 • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
  Dawniej żużel wyglądał inaczej, bo były inne zasady . Nie było kontraktòw zawodowych ( chyba że z zagranicznymi ), zawodnicy mieli karty zawodnika, ktòre należały do danego klubu . To
  Czytaj całość
  klub zarabiał na sprzedaży zawodnika lub wypożyczeniu ( część dostawał zawodnik ), chyba że sam zawodnik ją wykupił to wtedy on sam decydował . Sprzęt był klubowy i chłopaki kombinowali lepsze lub nowsze części , bo chyba że udało się nabyć własny sprzęt lub odkupić od innego zawodnika . Przepisy nakazywał klubom zrobienie licencji juniora przynajmniej raz na dwa lata , by nie było kary dla klubu i dlatego były szkòłka żużlowe . Jak zaczęło się to zmieniać i weszły kontrakty zawodowe to w biedniejszych klubach szkòłki upadły, bo zawodnik miał mieć sprzęt własny i być przygotowany do sezonu we własnym zakresie i sprzętowo i fizycznie . Na to dostawał kasę za podpis . A jednak nie zawsze był bo sprzęt kosztuje . Teraz powoli zaczynają dobrze myśleć wracając do szkolenia i to jest pocieszające . Chociaż z nie wszystkich będą żużlowcy to jest szansa, że wreszcie np w ksm Krosno będą wychowankowie i zostaną zawodnikami klubu . Swòj to swòj . Oby tylko jak co niektòrzy w przeszłości nie zaczęli " gwiazdorzyć " i stawiać warunkòw . Dostali wolną rękę i .... koniec kariery . :-) . Ważne, że są młodzi i chętni i ponoć chętni sponsorować szkòłkę, więc powinno być dobrze . Tylko trzymać kciuki i POWODZENIA! .
  • ADASOS2 Zgłoś komentarz
   Zamiast karać , powinni nagradzać . Jak ? Moja propozycja: Wszystkie kluby z EL i PLŻ wpłacają do wspólnej kasy po 1 zł od każdego biletu. Z tej kwoty juniorzy- wychowankowie a
   Czytaj całość
   właściwie ich kluby ,startujące w PLŻ i drugiej lidze dostają np. po 2-3 tyś zł premii za każdy zdobyty pkt przez ich juniora.Klubom szkolący spływała by kasa a obciążenie dla 16 klubów bardzo małe. Nie przejdzie to - powiadacie ? Rozumiem dlaczego. Kasa nie szła by przez "ręce" tzw. działaczy i zbawicieli polskiego żużla"przyspawanych do stołków w GKSŻ i podkomisjach.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Brawo Krosno oby sie udało szkolenie młodzieży. Przepisy jakie centrala nałożyła na szkolenie na kluby są bez sensowne .Każdy klub w miarę swoich możliwości finansowych oraz
    Czytaj całość
    posiadanego sprzętu mógł by szkolić młodzież ze swojego regionu.Przepis już jest zachęcający jeszcze jakaś dotacja z góry anie sypanie kar .To jest niszczenie żużla i klubów mniej zamożnych.
    • LEGION STAL Zgłoś komentarz
     Zych i Steliga zdziwieni , ze za hale i basen trzeba placic. Panowie czy Wy myslicie , ze wsyztsko jest za darmo?
     • мυrgraвιa Zgłoś komentarz
      Brak sponsorów może na juniorach dadzą radę zarobić parę groszy, powodzenia Krosno
      • Zawsze My Zgłoś komentarz
       wilki do boju
       • yes Zgłoś komentarz
        znalazłem w ostatnich latach dwóch z Krosna: 29.07.2015 Piotr Szmyd (1977) - KSM Krosno 19.10.2017 Konrad Stec (1999) - KSM Krosno Poprzednim był: Mateusz Wieczorek (Krosno) 09.03.1995 w
        Czytaj całość
        2010
        • Cysio Zgłoś komentarz
         Brawo !
         • --.night.-- to naczelny konfident SF Zgłoś komentarz
          Przeczytamy kiedyś news, w którym dowiemy się, że Zych i Steliga się z czegoś cieszą? Wiecznie jęczą, ile można!?
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×